Тълси Габард беше утвърдена за директор на националното разузнаване на САЩ, съобщава "Ройтерс". 

Сенатът гласува с 52 гласа "за" срещу 48 "против", предимно по партийна линия. Единственият републиканец, който гласува против Габард, беше сенатор Мич Макконъл, бивш лидер на партията в камарата. Нито един демократ или независим не гласува в подкрепа на кандидата.

Габард ще ръководи 18 агенции и ще бъде главен съветник на президента Доналд Тръмп по въпросите на разузнаването.

Гласуването беше още една победа за Тръмп, тъй като той настоява да осигури бързо одобрение от Сената за всички негови кандидати за административни позиции.

По-рано вече бяха утвърдени шефовете на ЦРУ и Пентагона Джон Ратклиф и Пийт Хегсет. Пам Бонди бе утвърдена като главен прокурор. 

Политизира ли Тръмп разузнаването на САЩ?

Политизира ли Тръмп разузнаването на САЩ?

Тълси Габард буди тревога сред съюзниците на Белия дом

Припомняме, че през ноември изборът на Тръмп предизвика шок в средите на националната сигурност и засили опасенията, че огромната разузнавателна общност ще се политизира все повече.

"Ройтерс" коментира, че Габард е с малък опит за този пост.  Тя е бивша конгресмен от Демократическата партия. Смятана е за мекушава по отношение на Русия и Сирия.

Габард, която напусна Демократическата партия през 2022 г., предизвика полемика заради критиките си към подкрепата на президента Джо Байдън за Украйна, което накара някои критици да я обвинят, че папагалства пропагандата на Кремъл.

Тя се обяви и срещу военната намеса на САЩ в гражданската война в Сирия при бившия президент Барак Обама и през 2017 г. се срещна с подкрепяния от Москва сирийски президент Башар Асад, с когото Вашингтон прекъсна всички дипломатически отношения през 2012 г.

Тя бе сред няколкото избора на високо ниво, които показват, че Тръмп може би дава приоритет на личната си лоялност пред компетентността, докато събира екипа си за втория мандат.

Пийт Хегсет е утвърден за шеф на Пентагона

Пийт Хегсет е утвърден за шеф на Пентагона

Въпреки скандалите около името му и след драматично гласуване

Сред рисковете, според настоящи и бивши служители на разузнаването и независими експерти, са, че най-добрите съветници могат да дадат на бъдещия президент републиканец изкривена представа за глобалните заплахи, основана на това, което смятат, че ще му хареса, и че чуждестранните съюзници може да не са склонни да споделят важна информация.

По време на изслушванията си от комисии в Конгреса, номинациите на Тръмп вече отговаряха на неудобни въпроси на кого ще бъдат лоялни. 

Служители, работили по дела срещу Тръмп, или бяха уволнени, или подадоха оставки.