Администрацията на Доналд Тръмп осъди нападенията срещу коли и предприятия на Tesla, след като поредица от атаки засегнаха шоуруми, зарядни станции и частни автомобили на компанията в САЩ и Европа.
Напрежението около Tesla нарасна, след като Илон Мъск бе упълномощен от Тръмп да ръководи нов отдел за правителствена ефективност (DOGE). Протестите срещу Мъск преминаха от мирни демонстрации към вандализъм, като автомобили на компанията бяха подпалени, обстрелвани и надраскани със спрей.
Миналия месец прокурори в Колорадо обвиниха жена за хвърляне на коктейли Молотов по представителства на Tesla. В Южна Каролина федералните агенти арестуваха мъж, обвинен в подпалване на зарядни станции. В Лас Вегас няколко коли бяха опожарени пред сервизен център, а в Сиатъл четири джипа Cybertruck бяха подпалени.
Атаките срещу колите на Tesla бяха определени като федерално престъпление от полевия офис на ФБР в Лас Вегас.
"На онези, които смятат, че нещо подобно е оправдано или потенциално дори достойно за възхищение, искаме да знаете, че това е федерално престъпление", коментира специален агент Спенсър Еванс.
"Това ниво на насилие е безумно и дълбоко погрешно", написа Мъск във вторник в X, споделяйки видео от пожар в Лас Вегас. В подкаст със сенатора Тед Круз, той заяви, че "поне част от атаките са организирани и финансирани от леви организации".
Нападенията се концентрират в градове с леви нагласи като Портланд и Сиатъл, където негативните настроения към Мъск и Тръмп са силни. Около 350 души протестираха миналата седмица пред шоурум на Tesla в Портланд, като девет души бяха арестувани.
Някога любима компания на либералите, Tesla се радваше на широка подкрепа при администрацията на Барак Обама, но след като Мъск се сближи с Тръмп, левицата се дистанцира от него. Мъск похарчи 250 милиона долара в подкрепа на кампанията на Тръмп за 2024 г., а Tesla временно удвои стойността си след преизбирането на президента, преди акциите ѝ да изгубят печалбите.
Главният прокурор Пам Бонди заяви, че ще разследва източниците на финансиране зад атаките. "Ако нападате Tesla, очаквайте тежки последствия", подчерта тя в интервю за Fox Business Network.
Някои собственици на Tesla прибягват до иронични стикери с надписи като "Купихме това, преди да разберем, че Илон е луд". Въпреки това, ентусиасти като Тереза Рамсдел от Tesla Owners of Washington остават верни на марката. "Обичам колата си. Няма да позволя на някой да ме съди за избора ми", каза тя.
По-рано на 11 март Тръмп осъди вандализма срещу представителствата на Tesla и се закани определи дейността като вътрешен тероризъм и предупреди извършителите че ще "преживеят ада".