Доналд Тръмп неочаквано отложи митата срещу Китай в първия ден от завръщането си в Белия дом, повишавайки перспективата за сближаване, предава "Ройтерс".

В реч след встъпването си в длъжност президентът на САЩ се въздържа да спомене Китай, въпреки че заяви, че митата биха направили Съединените щати "дяволски богати", оставяйки вратата отворена за нови преговори с втората по големина икономика в света.

Тръмп също така отложи забраната на притежаваното от Китай приложение за къси видеоклипове TikTok, но в безпрецедентен ход предложи САЩ да закупи 50% от TikTok, като в замяна приложението ще остане достъпно, като подчерта, че подобна сделка може да спечели стотици милиарди долари и за двете страни.

Докато Тръмп започва втория си мандат, Пекин и Вашингтон се нуждаят от нова пътна карта, за да постигнат напредък в целите си и да защитят интересите си, казват анализатори, въпреки че нерешени преди това проблеми като търговското споразумение от 2020 г. могат да помрачат сегашните сърдечни нюанси.

По време на първия си мандат Тръмп бързо установи отношения с китайския президент Си Дзинпин. Но това не попречи на връзките да се влошат и да доведат до търговска война, която отприщи поредица от мита и натовари глобалните вериги за доставки.

Въпреки това нито една от страните не изглежда да има апетит за нови търговска война, като изглежда че и двете странни се насочват към масата за преговори.

"Тръмп иска сделка. В противен случай той щеше да се скара с Китай в първия ден", каза Алисия Гарсия Ереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis.

"Той проведе кампания, която беше много агресивна към Китай, а след това на първия ден се отдръпна от нея."

Друга търговска война ще направи Китай много по- уязвим, отколкото когато Тръмп за първи път повиши митата през 2018 г., докато се бори с дълбока имотна криза, слабо вътрешно търсене и 16% младежка безработица , наред с други предизвикателства.

Китайските акции бяха нестабилни във вторник, тъй като инвеститорите се бореха да разберат плановете на Тръмп за Китай.

Миналата седмица Си и Тръмп се споразумяха за телефонен разговор, за да създадат стратегически канал за комуникация по "основни въпроси".

47-ият президент на САЩ също каза, че може да пътува до Китай още тази година.

Да се избегне зависимостта от Китай, настоява номинираният за държавен секретар на САЩ

Да се избегне зависимостта от Китай, настоява номинираният за държавен секретар на САЩ

Рубио изпрати остро послание за промени в политиката на САЩ

Пречките могат да дойдат от другаде, включително от вътрешният кръг на Тръмп.

Марко Рубио, известен противник на Китай, беше утвърден за държавен секретар малко след като президентът положи клетва за втори мандат в Белия дом.

Но други членове на администрацията на Тръмп може да имат различни възгледи за Китай.

Илон Мъск, назначен от Тръмп да ръководи консултативен орган, насочен към създаването на по-ефективно правителство на САЩ, има широки бизнес интереси в Китай и прекара години в поддържане на тесни връзки с китайското ръководство като главен изпълнителен директор на Tesla и може също да иска да повлияе на политиката за Китай.

Анализаторите казват, че Тръмп ще се възприема като водещия дипломат на Америка и няма да иска да разчита на Рубио, който все още е под санкциите, наложени от Китай през 2020 г., или на изборите му за търговски секретар или търговски представител.

"Концентрацията на власт от страна на Тръмп е безпрецедентна в новата история на САЩ. Той може да е единственият, с когото Китай може да говори от практическа гледна точка", каза Бо Женюан, базиран в Шанхай партньор в консултантската компания Plenum.

"Но зависи доколко Тръмп може да се движи вътре в американската система, защото консенсусът вече е формиран, че Китай е противник №1 на САЩ."

Ако прагматизмът се запази, има възможност Китай да убеди Тръмп да отмени контрола върху износа, който администрацията на Байдън въведе, за да ограничи капацитета на Китай в ключови технологии като полупроводници, казват анализатори.

"Тръмп е бизнесмен по душа, неговите съображения са по-прагматични, той не се интересува от идеология", каза Уанг Донг, професор по международни отношения в Пекинския университет.

"Други проблеми, като геополитическите въпроси, тайванският въпрос, са второстепенни за Тръмп", добави той, отбелязвайки, че самоуправляващият се остров не бе споменат в речта му при встъпването в длъжност.

"Ще видим дали САЩ ще се върнат към по-прагматично и рационално състояние, така че и двете страни да могат допълнително да подобрят китайско-американските отношения и да се върнат на пътя на здравословно, стабилно и устойчиво развитие", каза Уанг.

"Ако това може да се направи, можем дори да го сравним с "Никсън 2.0".

Бившият президент на САЩ Ричард Никсън посети Пекин през февруари 1972 г. в разгара на Студената война, проправяйки пътя за установяване на официални дипломатически връзки и завръщане на Китай на международната арена.

Тръмп отложи забраната на TikTok

Тръмп отложи забраната на TikTok

Той иска държавата да стане съсобственик на половината от бизнеса му в САЩ