Централната избирателна комисия не допусна политика Борис Надеждин до участие в президентските избори в Русия. Преди това работната група на ЦИК е открила проблеми в 15% от подписите при максимално допустимите 5%. Екипът на Надеждин не успя да докаже пред ЦИК, че подписите са отхвърлени по погрешка, съобщава Би Би Си.
Общо работната група на ЦИК е признала за невалидни 9147 подписа, което е 8,7% от подадените 104 734 подписа. Това е по-малко от първоначално заявеното (15%). Сред тях се твърди, че има подписи на 11 починали.
"Не обвинявам кандидатите, те трябва да работят с голям брой сътрудници. Но ако се появят мъртви, имах тази инициатива - целият списък е дискредитиран", каза на срещата Николай Булаев, заместник-председател на Централната избирателна комисия.
Сред другите нарушения, които ЦИК констатира, в 1767 случая сътрудникът не е в списъка на събиращите подписи, в 995 данните на сътрудника не съответстват на нотариално заверените данни в списъка на сътрудниците, а в 123 случая от името на сътрудника е работило трето лице. Освен това двама сътрудници, събиращи подписи, както разбра ЦИК, са били членове на избирателни комисии, което е забранено.
Подписните листове, както обясни Булаев, са проверени с помощта на изкуствен интелект и след това повторно са проверени от 40 експерти.
Надеждин, който беше издигнат от извънпарламентарната партия "Гражданска инициатива", трябваше да събере и внесе в ЦИК общо 100 хиляди подписа (не повече от 2500 от всяка област).
Според щаба на Надеждин екипът му е успял да събере над 200 хиляди подписа. На 31 януари политикът внесе в ЦИК разрешените 105 хиляди "идеални подписа" - те бяха специално подбрани, за да се сведе до минимум процентът на дефектите.
Но в понеделник, 5 февруари, работната група на ЦИК съобщи на представителите на Надеждин, че недостатъци все пак са открити - 15,348% при максимално допустимите 5%.
Надеждин и представители на неговия щаб казаха, че ще докажат неоснователността на решението на работната група и ще "отбият" отхвърлените подписи, а ако това не успее, ще се обърнат към Върховния съд на Русия.
Кампанията на 60-годишния Надеждин, бивш депутат от Държавната дума, започна миналата есен. В края на декември кандидатурата му беше издигната от извънпарламентарната партия "Гражданска инициатива", а Централната избирателна комисия му разреши да започне събирането на подписи.
Кой е Борис Надеждин?
В края на 90-те Надеждин работи като съветник на убития през 2015 г. политик Борис Немцов, а след това като съветник на сегашния куратор на руската вътрешна политика, първият заместник-ръководител на администрацията на руския президент Сергей Кириенко. Тогава Кириенко е министър-председател. Сега Надеждин твърди, че не е общувал с бившия си колега от дълги години.
Заедно с Немцов и Кириенко Надеждин дълго време работи на ръководни позиции в либералната партия "Съюз на десните сили". В началото на 2000-те Надеждин беше избран от тази партия в Държавната дума, но изкара там само един мандат. След разпадането на Съюза на десните сили той работи в лоялната на правителство на партията "Правое дело".
Дейностите на Надеждин през 2010-те също повдигат въпроси сред много от неговите критици. През 2012 г. той беше довереник на лидера на "Справедлива Русия" Сергей Миронов. През 2015 г. - според него, за "тролинг" - той участва в първичните избори на Единна Русия, за да постигне номинация за Държавната дума в едномандатен избирателен район (но загуби от фигуристката Ирина Роднина).
Той беше избран в съвета на депутатите на градския район Долгопрудни, където представлява сега лоялната към Кремъл партия "Справедлива Русия" (но без да се е присъединил към самата партия).
През последните години Надеждин активно се изявява като експерт в политически предавания по руските телевизионни канали, където му е отредена ролята на "бичуващ" противник от либералите.
Въпреки всичко това Надеждин се оказа единственият кандидат, който директно се обяви против продължаването на войната в Украйна (макар и предпазливо я нарече "специална военна операция"). Той нарече решението за започване на военни действия "фатална грешка" и също така каза, че президентът Путин води страната "към катастрофа".
По време на кампанията Надеждин беше единственият от всички кандидати, който каза, че се смята за "противник" на политиката на настоящия президент, а през януари дори се срещна със съпругите на мобилизирани, които през последните месеци многократно протестираха срещу факта, че мъжете им не се връщат от фронта.
Кампанията за събиране на подписи на Надеждин първоначално не привлече много внимание, но в края на януари хората започнаха да се редят на опашка в градовете в Русия и в чужбина, за да се подпишат за политика.
Възникналият ажиотаж около събирането на подписи привлече вниманието на руската опозиция, включително тези, които избягаха от страната след руската инвазия в Украйна. Много опозиционери призоваха да се събират подписи за Надеждин, като според тях самото събиране на подписи се е превърнало във форма на легален протест срещу войната.
baku
на 08.02.2024 в 12:45:54 #1Няма вечни хора, и фашиския диктатор Путльо ще си отиде, язък за обикновенните блядове, че пак живеят в страшна диктатура и мрат като мухи по украинските полета.