Шест милиона избиратели, на които предстои да гласуват за първи път, са напът да решат дали да удължат управлението на президента Реджеп Тайип Ердоган до трето десетилетие, или да изберат нещо, което никога досега не са познавали - Турция под управлението на друг лидер, съобщава "Ройтерс".
По-малко от 12 месеца преди вероятно най-мащабните избори в съвременната история на страната мнозинството от млади турски граждани заявяват, че искат промяна, но остават донякъде скептични, че опозицията може правилно да подобри ситуацията с работата, училищата и свободите, като свободата на словото.
Съставлявайки около 12% от всички гласоподаватели на президентските и парламентарните избори, насрочени за юни 2023 г., младежта ще бъде решаваща в това, което се очертава да бъде много напрегната надпревара за Ердоган и неговата управляваща Партия на справедливостта и развитието, твърдят социолозите.
Проучвания, проведени сред близо дузина турци на възраст между 18 и 23 години, от региона на столицата Истанбул до Централен Анадол, показват, че справедливостта, имиграцията, работните места въз основа на заслуги и прозрачните икономически политики стоят на първо място за тях.
Не съм напълно спокойна с решението си, но мисля, че ще избера най-малкото зло и ще подкрепя опозицията, заявява 19-годишната Дамла, студентка по история в Истанбул.
Икономическите сътресения и растящата инфлация са увеличили разходите й за живот, въпреки че тя живее със семейството си и не излиза толкова често с приятели.
Имам чувството, че не живея, просто се опитвам да оцелея, споделя Дамла.
Въпреки че проучванията се менят, те все пак сочат, че Ердоган ще загуби с малка разлика и неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) ще се откаже от властта в парламента.
Неофициалната опозиционна коалиция обаче не обяви свой кандидат за президент, оставяйки в колебание някои млади избиратели, докато авторитарният Ердоган е в дълга печеливша серия, откакто пое управленското кормило на страната през 2003 г.
Президентът насочи едно традиционно светско общество в посока към ислямизма, превръщайки Турция в регионална военна сила и използвайки съдилищата, за да задуши несъгласието.
Сега обаче той е изправен пред трудна предизборна битка, до голяма степен поради собствената си неортодоксална икономическа политика, включително намаляването на лихвените проценти, което изстреля инфлацията до 24-годишен връх от 78,62% през юни.
Така нареченото "Поколение Z" съставлява около 13 милиона от общо 62,4 милиона турци, които трябва да упражнят правото си на глас следващата година. Шест милиона от тях ще гласуват за първи път.
Проучванията показват, че избирателите ог "Поколение Z" на възраст 18-25 години силно се противопоставят на ограниченията върху начина на живот, свободното изразяване и медиите.
Равнището на младежката безработица в Турция е било 20% през април, според официалните данни, в сравнение със средната стойност за ОИСР от 10,87%.
Младите хора искат промяна, твърди Мехмет Али Кулат, председател на MAK Consulting, чието изследване показва, че 70% от турските граждани на възраст 18-29-години подкрепят опозицията.
По негови думи по-младите гласоподаватели са склонни да сравняват икономическите си перспективи с тези на чуждестранни връстници, докато по-възрастните гледат повече към инфраструктурни инвестиции, като пътища и болници.
linkaln
на 05.07.2022 в 21:17:43 #7Чафе, добър анализ
chafeto
на 05.07.2022 в 17:43:38 #6Както вече споменах в предишния си коментар, Турция се осъзна като наследник на последната ислямска империя и гледа нескрито на нас като на османска провинция. Ако трябва да си говорим истината, има само една голяма сила която има възможността (а и желанието) да защити православието на балканите от неоосманистките апетити на Турция, въпреки ситуативнита колаборация с Турция. Разбрахте какво имам предвид нали? Защото запапдните лицемерни хомосексуалисти са готови да ни хвърлят в лапите на Турция само и само да елиминират руското влияние. Но скодоумните русофоби явно не го разбират. А най-абсурдното нещо е, че ние се опитваме да хапем с беззъбата си уста ръката на тази сила. Иначе още преди години стана ясно, че светският характер на Турция ще започне да поддава въпреки заформилата се немалка светска прослойка в големите градове. Не поради друго, а защото масово анадолците не се идентифицират със западното, за тях то е нещо наложено отвън. И вижте сега как се обръщат към корените си. Съвсем ясна индикация беше спечелването на изборите от партията на Неджеметин Ербакан в средата на деветдесетте. Обаче тогава се намесиха военните, касираха изборите и забраниха партията за пет години. Е да, ама сега за съжаление военният елит, който беше гарант на светския характер на страната е подменен с лоялен на ислямиста и неоосманист Ердоган. Ще кажете, че Турция е член на НАТО. Да, ама по-скоро вече само формално, което си личи от всичките и действия. Та така, що се отнася до Турция нещата никак не вървят в оптимистична за нас посока.
chafeto
на 05.07.2022 в 17:23:54 #5linkaln Турция без Ердоган - все по-привлекателна идея за младите в страната. В статията забравиха да напишат че тези млади също предпочитат Евразия и ОНД а не ЕС НАТО САЩ и Запада с което само ще стигнат дъното по бързо ********************************************************* Kато гледам, по-скоро ЕС и изобщо западът се е запътил към дъното. Нямам предвид само в икономическо отношение. За наше огромно съжаление Турция се осъзна като наследник на последната ислямска империя и гледа на нас като на османска провинция. А най-лошото е, че иконмическият, воененният и демографски възход на над 80 милионна Турция съвпада с нашия културен, материален и деомографски упадък. Още по-лошо е че настоящите ни ментори гледат на нас като на стратегическа територия, а населението им е по-скоро трън в очите, защото е предимно православано и кирилско, а това е предпоставка за руско влияние. Затова биха били най-доволни, ако ни изечегъртат. Разбираш ли? На западът не му пука дали тук ще живеят читаци, арнаути или циганьори, важното е да е население, кеото не предразполага към руско влияние.
graff-laskaris
на 05.07.2022 в 16:55:24 #4Хунтата самонаричаща се турско правителство има силен коз и няма как лесно да падне. Казва се фалшифициране на избори.. Работи надеждно и сигурно! Иначе обявената стратегия ще е съвсем друга: Ще се правят стъпки имитиращи загриженост . Те са: Временно фалшиво сближаване с кюрдите. Временно фалшиво сближаване с републиканци. Позволяване на мигранти да участвуват в избори. Промяна на изборните правила. И др. Овцете както винаги, ще клъвнат номера и ще се концентрират върху обявените ходове вместо да се концентрират върху фалшификацията на избори.
linkaln
на 05.07.2022 в 13:23:07 #3Турция без Ердоган - все по-привлекателна идея за младите в страната. В статията забравиха да напишат че тези млади също предпочитат Евразия и ОНД а не ЕС НАТО САЩ и Запада с което само ще стигнат дъното по бързо
Vlady
на 05.07.2022 в 12:54:16 #2Турция се нуждае от достоен наследник на великия Ататюрк, изпил наведнъж два литра ракия в рекорден запой и паднал геройски от усложнена цироза.
GolaVoda
на 05.07.2022 в 12:06:55 #1Ердоган няма да падне!! а ако падне... може да дойде нещо още по-лошо.