Турция може да използва военните си сили, за да спре всяко проучвателно сондиране за газ във води край Кипър, които определя като свои, предупреди в сряда министърът на външните работи на Турция, съобщава АП.
Външният министър Мевлют Чавушоглу коментира пред проправителствения информационен канал A Haber, че Турция "има право да предотврати" всяко нерегламентирано сондиране във води, които според него попадат в собствения им континентален шелф.
Попитан конкретно дали Турция може да използва военни средства, за да спре подобни сондажи, Чавушоглу отговори, "разбира се".
Част от зоната, за която Турция говори, са води, в които Кипър има изключителни икономически права и където компании, включително френската Total и италианската Eni, са получили лиценз от източносредиземноморската островна държава да извършват съвместно сондажи.
Консорциум, съставен от двете компании, има лиценз за провеждане на проучвателно сондиране в седем от 13-те "блока" на Кипър, които съставляват изключителна икономическа зона за Кипър. Консорциумът обяви, че през новата година ще продължи нов кръг от проучвателно сондиране.
Други лицензирани компании, които търсят въглеводороди в зоната на Кипър, включват ExxonMobil с партньор Qatar Petroleum, както и консорциум, съставен от базираната в Тексас Noble Energy, холандската Shell и израелската Delek.
Турция твърди, че претенцията за голяма част от Средиземноморието е подкрепена от споразумение, подписано с признатото правителство в Либия, което очертава морските граници на двете страни.
Гърция, Египет и Кипър отрекоха споразумението като противоречащо на международното право, а Гърция изгони либийския посланик миналата седмица заради това.
Кипър заяви, че е предявен съдебен иск в Международния съд в Хага срещу нарушения на суверенните му права от страна на Турция.
През юли Турция изпрати изследователски кораби, придружени от бойни кораби, за да извърши проучвателно сондиране в икономическата зона на Кипър, включително зона, където консорциумът Eni-Total има права за сондиране.
Турция не признава Кипър като държава и претендира за 44% от икономическата зона като своя. Турция коментира, че действа за защита на своите интереси и интересите на кипърските турци.
Миналата година турските военни кораби блокираха сондажен кораб, нает от Eni, за пробиване на проучвателен кладенец в друга зона, където италианската компания е лицензирана за търсене на газ югоизточно от Кипър.
Междувременно кипърското министерство на отбраната обяви, че ще проведе съвместни военноморски маневри с Франция и Италия в четвъртък край южното крайбрежие на островната страна.