Министерството на външните работи на Турция привика шведския посланик в Анкара, за да поиска разследване на инцидент в Стокхолм, който счита за обиден за президента Реджеп Тайип Ердоган, съобщава "Ройтерс".

Двама дипломатически източници поясниха, че при въпросния инцидент група, симпатизираща на забранената от Анкара Кюрдска работническа партия (ПКК), е организирала протест близо до посолството на Турция в Стокхолм и е прожектирала върху сградата това, което според Анкара е "пропаганда на тероризъм" и обидно съдържание за Ердоган.

Турция очаква Швеция да установи отговорните за акцията, заявиха дипломатическите източници.

Инцидентът идва в чувствителен момент за двустранните отношения, когато Швеция и Финландия се стремят към одобрението на Турция за кандидатурата им за присъединяване към НАТО.

Швеция обеща да спази условията на сделката за НАТО с Турция

Швеция обеща да спази условията на сделката за НАТО с Турция

Уверение от премиера Магдалена Андершон

В началото на месеца Анкара обяви, че Швеция и Финландия все още не са изпълнили всички задължения по постигнатото с нея споразумение, поради което засега блокира кандидатурите им за присъединяване към НАТО.

Двете скандинавски страни кандидатстваха за присъединяване към НАТО в отговор на руската инвазия в Украйна, но се сблъскаха с опозиция от страна на Турция, която ги обвинява, че подкрепят и укриват кюрдски бойци и други групи, които Анкара смята за терористи.

През юни Швеция и Финландия подписаха меморандум , в резултат на който Анкара вдигна ветото върху техните кандидатури за присъединяване към трансатлантическия съюз за сигурност.

От своя страна Осло и Хелзинки обещаха да не подкрепят кюрдските въоръжени групировки ПКК и YPG. Те също увериха, че няма да подкрепят мрежата на мюсюлманския духовник Фетхуллах Гюлен, която според Анкара стои зад опита за преврат през 2016 г. и която Турция определя като терористична организация с акронима FETO.

Турция все още не пуска Швеция и Финландия в НАТО

Турция все още не пуска Швеция и Финландия в НАТО

Анкара вижда "позитивна промяна" в Швеция