Турският президент Реджеп Тайип Ердоган смята, че посещението на израелския му колега Исак Херцог в Турция ще бъде повратна точка в дългогодишните обтегнати отношения между двете страни, съобщава "Ройтерс".

Той подчерта, че Анкара е готова да си сътрудничи с Израел в енергийния сектор.

В свое изявление след разговор с Херцог, който прави първото посещение на израелски лидер в Турция от 2008 г. насам, Ердоган отбеляза, че му е предал подхода на Турция по палестинския въпрос.

С историческата среща Турция и Израел ще се опитат да сложат край на години на враждебност.

Двете страни си размениха взаимни обвинения относно израелската окупация на палестински територии и подкрепата на Анкара за войнстващата ислямистка групировка "Хамас", която управлява Газа.

Президентите на Турция и Израел стоплят отношения с първа среща от десетилетие

Президентите на Турция и Израел стоплят отношения с първа среща от десетилетие

Тази седмица израелският държавен глава ще посети Анкара

Дипломатическите връзки между Турция и Израел бяха прекъснати през 2018 г., след като двете страни изгониха посланиците си.

През януари президентът Реджеп Тайип Ердоган обяви, че Турция се надява да отвори нова глава със страните от Персийския залив и Близкия изток, особено с Израел и Обединените арабски емирства.

Той съобщи, че е поканил израелския президент Исак Херцог в страната и подчерта, че Турция е готова да си сътрудничи с Тел Авив в различни области, включително търговията с природен газ.

Ердоган започва "нова ера" с Израел и ОАЕ

Ердоган започва "нова ера" с Израел и ОАЕ

Турция се надява да отвори нова глава със страните от Персийския залив и Близкия изток

По думи на Ердоган с това посещение може да започне нова ера в отношенията между Израел и Турция.

Неотдавнашното сближаване между двете страни е в резултат на усилията на бедната на енергия Турция да се съревновава с Гърция и Кипър за осигуряване на източносредиземноморски коридор за доставка на израелски природен газ за Европа.

Израел също наскоро показа признаци на "размразяване" в отношенията с други предимно мюсюлмански държави в региона.