Турският държавен министър главен преговарящ с ЕС Егемен Багъш се опита да отблокира преговорния процес с призив към държавите-членки да проведат референдуми относно нейното членство, съобщи europe.bg
Той намекна и за възможност и Анкара да предприеме такава стъпка.
ЕurActiv припомня, че президентът на Турция Абдула Гюл за първи път спомена за тази възможност, известна като „Норвежката формула", през октомври 2009 г. Тогава той я спомена в контекста, че когато страната постигне изискванията за членство чрез реформи по своя воля, а не под външен натиск, „може би трябва да направим като Норвегия, която реши да остане извън Съюза".
Багъш даде гаранции, че Турция ще бъде силно предимство за ЕС, „тъй като това не е страната от преди 51 година, когато кандидатства за първи път", но на пресконференцията в Брюксел многократно спомена норвежкия модел на поведение.
„Не знам какво турските граждани ще решат. Не знам и гражданите на някои страни-членки как ще гласуват", поясни той.
На въпрос дали Анкара ще приеме ситуация, при която Франция отхвърли турското еврочленство, турският дипломат отговори: „Разбира се, защо не. Ще решаваме, според обстоятелствата. Френските гласоподаватели ще определят своя интерес, а ние - нашия".
Багъш подчерта още: „Силно вярвам, че по времето, когато преговорният процес приключи, държавите-членки ще се опитат да лобират, за да осигурят, че турците ще гласуват „за" влизане в ЕС".
През 2005 г. започнаха преговорите за пълноправно членство на Турция в ЕС. За членството си в ЕС Анкара трябва да изпълни критериите от Копенхаген, които са били валидни и за всички настоящи 27 членки на ЕС. Преговорите са свързани с изпълнението на 33 преговорни глави и синхронизиране на турското с европейското законодателство.
Досега само една преговорна глава (наука и изследвания) е затворена. Дванайсет други са отворени, осем, от които остават блокирани поради неизпълнение от турска страна на протокола от Анкара, който предвижда Турция да отвори своите летища и пристанища за присъединилите се към ЕС през 2004 г. страни, включително за Република Кипър.
mrKrastev
на 01.10.2010 в 21:47:00 #45деца,изслушайте кво ви говори батко ,Турция няма да влиза в ЕС.Турция си има хилядолетни принципи останали от 16 тюркски империи и те немогат да ги захвърлят само заради един съюз на различни племена каде те все още не могат да се разберат. == Да и затова драпа така към ес.
Защото не иска да влиза. Човек като не обича морето дали си проготвя бански и джапанки и отива за билет да купи?
Турската работа е като социалистическата - стои един кретен и пее за умиращ социализъм/велика турция. Защо една бразилия с пъти по-висок икономически ръст, 200 млн население и 2,5 пъти повече бвп не се е обадила да пищи за величие? Много е жалко когато на някой му се иска да е господар, но е роден придворен.
boris
на 01.10.2010 в 17:56:39 #44ptitsa ... Иначе можехте да ни контролирате...... ------------------------------------------------------------------------------------ Точно заради това не искам Турция в ЕС. Защото това не е вярно. ЕС няма никакви механизми да контролира процесите в Турция.
ptitsa
на 01.10.2010 в 17:51:19 #43На това му се вика умела игра на шах, все печелят, т. е. ще си правят каквото искат. Ясно е, че референдум не може да има. Но ще има по-късно оправдания като: Ние ви предложихме, ние искахме да участваме, но вие като не ни допуснахте, та от мъка си правим каквото си знаем у нас и по света... Иначе можехте да ни контролирате...ама сега...не можете...
boris
на 01.10.2010 в 14:45:35 #42Jivak впрочем вие така сте накърмени да не мислите за вашата родина преди да хулите и завиждате на други народи ------------------------------------------------------------------------------- Къде долу съм казал хула или обида? Къде съм казал дума за завист?
boris
на 01.10.2010 в 14:18:15 #41Jivak борисе, може ли да ми кажеш колко те е яд ,че Турция напредва в икономически и международни отношения......... ---------------------------------------------------------------------------- Моята родина е България. Всяка моя позиция е продиктувана от това, какво мисля, че е най-добре за нея. Пет пари не давам за другите държави.
boris
на 01.10.2010 в 13:43:05 #40Jivak ------------------------------------------- Добрер ама да не забравиш!
boris
на 01.10.2010 в 13:10:30 #39Jivak ---------------------------- А каква е твоята визия за бъдещато?
boris
на 01.10.2010 в 12:52:55 #38Jivak -------------------------------------------- Благодаря, че си се загрижил за нашите проблеми!
boris
на 01.10.2010 в 12:49:00 #37Jivak нищо няма да се промени в близките години в Турция запада ги е страх от това ,че Ердоган е ислямист-демократ и избраха правилния път. както запада се "окачествявя" за християн -демократи с наклонности към нацизъм. -------------------------------------------------------------------------------------------------------- Е това е истината! В Турция - ислямдемоклати, в ЕС християндемоклати и точка по въпроса! Тураме визите и всяка жаба да си знае гьола!
XASAN
на 01.10.2010 в 12:30:46 #36Ако гледаме реално , без да включваме родовата памет на Българският народ - което е нереалистично на този етап- по скоро България има интерес от силна и демократична Турция.Съседството и добрите политически и икономически отношения с богата и силна държава носят само позитиви на България и Българският народ и Нация.Но тук има едно голямо Но: Въпреки добрите икономически показатели на Турция в момента те са по скоро макроикономически.Безработицата в Турция е далеч по голяма от средната за ЕС.Бедноста на турците е голям проблем особено в районите населени с кюрди.Това ще ражда все повече нестабилност в Турската политика и неминуемо ще отслаби позицийте на Държавата.Проблемът в момента на Турската политика е , че е концентрирана по скоро на опитите за външнополитическо могъщество и не се отделя нужното внимание на социалният статус на Турската нация.Това се прави от едно правителство което по скоро залага на популизма.Правителството на ислямиста Ердоган се опитва да възкреси Османската империя , а с политиката си може да загуби Турция..................
orhideq
на 01.10.2010 в 12:22:45 #35ЕС СЕ СТРАХУВА ОТ ИКОНОМИКАТА ТУРЦИЯ ТОВА Е ПРИЧИНАТА ДА НЕ Е ТАМ.НА ЕС МУ ТРЯБВАТ БАЛЪЦИ КАТО РУМЪНИЯ И БЪЛГАРИЯ.
mosfet
на 01.10.2010 в 12:21:58 #34"определени критерий които" XASAN, последно един ли е критерия или са повече? Или и ти си от неграмотното поколение? Риторичен въпрос.
12 без 2
на 01.10.2010 в 12:18:43 #33Такива са си от Бойковия телекторат - чалгаджиЙ...
mosfet
на 01.10.2010 в 12:13:38 #32Тържно и жалко е когато двата феса в коментарите пишат на правилен български, а "големия" българин Magnum (навярно неграмотен циганин) пише "чиниЙ".
boris
на 01.10.2010 в 12:10:28 #31XASAN ------------------------------ Доста изчерпателен анализ.
XASAN
на 01.10.2010 в 12:00:48 #30Турция се опитва да извие ръцете на ЕС.По презумция членството в ЕС се основава на определени критерий които или са изпълнени или не.В конституцията на ЕС -Лисабонският договор няма заложено да се провежда референдум относно трета държава.Не е логично ако някой е изпълнил критерийте за членство да бъде спиран от трета държава .А още повече , че критерийте са одобрени именно от ЕС.В момента се разиграва политически фарс и основно от тази игра печели Турция.Неможе да се отрече , че Турските политици в момента играят добре своята игра.Печелят както проевропейски настроените турци така и антиевропейските среди в ислямската държава.Умело играят своята игра която е по скоро вътрешно политическа.Ердоган като умел политик си бетонира власта поне за още 10 години като по този начин игнорира проевропейските партий в Турция.Ако погледнем реално Турция има десетократно по -голям интерес от Евро членство отколкото Европейските държави.Но Турция не търси обезличаващо членство , а иска да бъде доминант.Това не е в интерес на Германия и Франция и те са основно атакуваните държави с предложението за референдум.Реално Турция е доминант и нейното Евро членство е по скоро илюзорно.Но Турската политика в последно време е последователна и следва свойте цели.А те са , Хегемон на Балканите , Хегемон в Близкият изток , Водеща в района на Кавказ , дори съперничи с Иран за водеща в ислямският свят.Тук ще се сблъска с интересите на Великите сили и изхода е по скоро неблагоприятен за Турция.Но опитите на Ердоган ще продължът в избраната насока.Въпросът който реално вълнува Турското общество е: Про- Османските амбиций на Ердоган дали комуникират с желанието на турците за по добър живот.За мен Турция е изправена пред големи предизвикателства и в близките 10 години ще стане ясно накъде отива Турция? 1.Към капсулиране и обръщане към ислямските корени , или към все по голямо демократизиране и налагане на светското начало на Ататюрк.И двете насоки имат свойте потдръжници и противници - Кой ще натделее? Турският народ ще реши това ..............или можеби Армията?????????????
шевкед
на 01.10.2010 в 11:57:43 #29...като Турция е толкова велика, защото Гюл ходи като лазарка в САЩ и по Европа да представя Турция като демократична,, правова и модерна държава. ..... ми човека се опитва да покаже реално как стоят нещата в Турция и поне малко да свали капаците на предубежденията и закостенелите предразсъдъци на Ойропейците и Хамериканосито,но явно патологията е много по дълбоко вкоренена в мозъците им.
ЮристЪ
на 01.10.2010 в 11:35:28 #28Политическият гений Живак с поредната си "интелектуална" полюция
Ако не е запада да издържа с инвестициите си Турция, нещата щяха да са доста по-различни. Освен това като Турция е толкова велика, защото Гюл ходи като лазарка в САЩ и по Европа да представя Турция като демократична,, правова и модерна държава. 
12 без 2
на 01.10.2010 в 11:01:21 #27*Говорейки за ПРОВАЛ , имах предвид геополитически и икономически провал на САЩ и ЕС.
12 без 2
на 01.10.2010 в 11:00:03 #26Турците са хитри и много добре са си направили сметката. Никакви референдуми няма да има, освен в самата Турция. Ако у нас направят референдум по тоя повод, това би било най-големият фарс, понеже ще делегитимира окончателно нашето приемане в това смешно интеграционно образувание без даже да ни питат нас, народа! В самата Турция референдумът ще бъде спечелен от проевропейски ориентираните сили, което на свой ред ще постави в още по-неловко положение Европа. САЩ и Израел не са заинтересовани да изгубят такъв ключов стратегически съюзник като Турция, затова работата е предрешена - Турция до 10 г. е в ЕС, ако преди това ЕС и САЩ не се провалят. Молете се да се провалят, в противен случай иде окончателното обезличаване на малка България!