С изключение на една малка общност в Техеран, еврейският живот в Средния и Близкия изток е почти изчезнал. Само в Турция евреите живеят все още свободни от държавно направляван антисемитизъм. Поне на пръв поглед...

Това отбелязва в коментар радио "Дойче веле".

Досега Турция беше близък съюзник на Израел. Но отношенията между двете държави не са гладки. Нещо, което усеща на гърба си и еврейската общност в страната. "Вие знаете как се убива. И вие добре знаете как сте избивали деца в ивицата Газа. Петата Божа заповед не е ли: Не убивай?". Това изявление на Реджеп Ердоган е било поука за евреите, споделя Рифат Бали, еврейски публицист. По време на Световния икономически форум в Давос Ердоган остро напада израелския президент Шимон Перес с тези думи и демонстративно напуска форума.

В арабския свят и в Турция Ердоган бива наричан "Героят от Давос". Рифат Бали смята, че от януари тази година евреите в Турция гледат по-реалистично на положението си в страната: "От това изявление насам говорителите на еврейската общност промениха стратегията си и вече говорят и пред обществеността за антисемитизъм. Еврейската общност поръча изследване, резултатите от което показват, че на евреите в Турция не се гледа с добро око. Към това се прибавят и антиизраелските изявления на министър-председателя. До началота на тази година повечето от нас твърдяха, че сме щастливи. Сега обаче всички открито казват, че имаме проблеми."

През 1492 година, в апогея на испанската инквизиция, почти всички евреи напускат Испания и намират добър прием в Османската империя. Днес, повече от 500 години от тяхнато бягство, еврейската общност в Истанбул наброява 25 000 души. Тя притежава собствен седмичен вестник, болница, дом за възрастни хора и няколко синагоги. Еврейски бизнесмени участвуват активно в икономическия живот, членове на еврейската общност са изявени личности в медиите.

След избиването на евреите в Солун от нацистите по време на Втората световна война Истанбул е последният център на юдейско-испанската култура. Турските евреи говорят латино-смесица между испански и иврит. Досега евреите в Турция съжителстваха нормално с мюсюлманите, дори много добре, смята Рифат Бали.

Десетилетия наред и отношенията между Турция и Израел бяха като между съюзници, главно във военната сфера. Преди две години израелският президент Перес държа историческа реч в Националното събрание на иврит. Но министър-председателят Ердоган се чувства лично засегнат от израелското правителство, след месеците усилия на Анкара да посредничи между Израел и Сирия.

През лятото Израел не беше поканен да участва в отдавна планираните военни учения в Анадола. Преди известно време държавната турска телевизия излъчи и антисемитски сериал, в който израелските войници са представени като убийци на деца. Въпреки тези тенденции публицистът Рифат Бали не очаква масово напускане на евреи от Турция. Той твърди, че самата Турция има достатъчно вътрешнополитически проблеми, за да отправя постоянно поглед към Палестина.