Проевропейските партии спечелиха ясно мнозинство в новия украински парламент. В него все пак ще има и популисти, както и хора от бившия елит. Старата система още не е преодоляна, но шансовете са налице, пише Б. Йохан в коментар за Дойче веле.
Украинците направиха своя избор. Това вероятно бяха най-важните избори след обявяването на независимостта на страната. За първи път в парламента в Киев ще има широко прозападно мнозинство, което може да реформира страната и да я поведе към Европа. Също така за първи път във Върховната рада влизат и представители на гражданското общество, които желаят да внесат повече свобода и демокрация в обществото. Миналата зима те бяха част от масовите протести срещу корумпирания и авторитарен режим на Янукович. Сега те поемат и своята политическа отговорност за бъдещето на страната. В новия украински парламент те ще трябва да покажат дали могат да ограничат влиянието на старите политически елити и олигарсите, които са в политиката, предимно за да обслужват личните си интереси.
Проевропейско мнозинство
Активистите от Майдана, както и партиите, спомогнали за политическия обрат в страната, са истинските победители от тези избори. Става дума най-вече за президентската коалиция "Блок на Петро Порошенко" и партията "Народен фронт" на сегашния преходен премиер Арсений Яценюк. Заедно те събират категорично мнозинство и имат добри предпоставки да модернизират Украйна по европейски образец. Възможни са и други коалиционни партньори. С оглед на това, че страната има нужда от спешни и доста болезнени икономически и социални реформи, създаването на по-широка коалиция би било доста разумно. Новакът в парламента - партията "Самопомощ", която има особено силни позиции в западната част на Украйна, а може би също и партията "Отечество" на Юлия Тимошенко биха могли да осигурят по-широка политическа легитимация на новия прозападен курс.
Това няма да е съвсем лесна задача, включително заради личните вражди сред проевропейските сили. Освен това в новия парламент все пак ще има и хора от близкото обкръжение на бившия президент Янукович, създали свой "Опозиционен блок". Украинската избирателна система, която е комбинация от пропорционална и мажоритарна система, очевидно и този път е улеснила купуването на депутатски места от хората, разполагащи с влияние и пари. Популистките и крайно десните сили също биха имали възможност да възпрепятстват конструктивната работа на новия парламент, макар че на тези избори те взеха по-малко гласове от очакваното. Екстремисткият "Десен сектор" дори изобщо не успя да влезе в парламента. Спад бележат националистическата партия "Свобода", както и популистката "Радикална партия". Очевидно украинските избиратели на са привърженици на политиците от крайно десния сектор.
Изборните резултати легитимират промяната
Точно затова тези избори са голям успех за демокрацията в Украйна. Те легитимират смяната на властта в страната. Русия, която досега не приемаше за законна новата власт в Киев, и наричаше хората от Майдана "фашисти", сега ще трябва да се откаже от тези абсурдни твърдения. Както и на президентските избори през май, украинците отново заложиха на демократичните и умерени политически сили.
Дори фактът, че много избиратели в Източна Украйна не можаха да участват в изборите заради войната, която се води там, с нищо не променя легитимността на вота. Мандатите, които се полагат на въпросните избирателни райони, ще останат вакантни. Но не Киев, а Москва носи отговорността за това, че на хората там им беше отнето правото да гласуват - първо чрез анексирането на Крим, а след това и заради действията на сепаратистите и наемниците в района на Донбас.
Тези избори отново ще поведат Украйна по пътя към Европа. Хората в тази страна желаят европейска перспектива. Категоричният резултат от изборите е добър изходен шанс. Сега на ход са политиците в Киев. А ЕС трябва да направи необходимото, за да подкрепи Украйна - включително и като ѝ открехне вратата към бъдещо членство в общността.
batSpiro
на 28.10.2014 в 03:36:19 #3Беше очакван резултат. С империалистическата си идеологията от 19-ти век и наглостта си Путин загуби Украйна. Той обича да се изкарва победител, но в действителност постоянно губи, освен в промития мозък на путинолюбците. Преди 2 години Путин имаше цяла Украйна. Сега в най добрият случай ще има съсипана и обезселена малка част без стратегическа стойност. Преди година Путин можеше просто да се оттегли и да изчака политическото махало да го върне в Украйна на бял кон. Сега обаче я е загубил може би завинаги. И в допълнение докара рецесия от санкции на Русия, уплаши Китай от себе си, замисли Индия, и сега постави русия в паденческата позиция да бъде в центъра на ударите на всички други велики сили, в един икономически моряшки бой, който той просто няма как да спечели с намаляващата си 30 милионна работна ръка. Отделно отново стегна Нато, и вероятно ще вкара в него още повече държави от периферията си, включително напримр Швеция. Глупост след глупост, само и само за да стане цар
kratun
на 28.10.2014 в 01:40:40 #2Е как точно са го потвърдили, като руснаците не са участвали
)) Определено ако някой ще води проевропейски курс, то ще е без Донецка, Луганска, Днепропетровска, Херсонска, Запорожска, Одеска области
)) После, няколко години след повеждането на курса, оскотелите от глад централни области ще се молят на дядя Владимир горещо да ги приеме отново. На запад ще ходят само западните облсти, които няма да стигнат много далече от Полша, а там, както е известно, също не е особеноо голям кеф

dddddd
на 28.10.2014 в 01:34:39 #1Не, няма да цъфнат като нас. Приеха Закон за Лустрация и изгониха червените и руски маймуни от държавата си. Скоро ще дишаме праха и на Украйна.