Признаването на легитимността на Александър Лукашенко след "вота" в Беларус не е от значение за Украйна. Киев също така подкрепя позицията на демократичните страни относно липсата на условия за провеждане на избори в Беларус в съответствие със стандартите на ОССЕ.
"Не виждаме условия за възобновяване на контактите с Александър Лукашенко, така че въпросът за признаването на неговата легитимност след обявяването на официалните резултати не е от значение за нас. Ние също така се солидаризираме с позицията на страните членки на Европейския съюз (ЕС), САЩ, Канада, Обединеното кралство и други демократични страни относно липсата на основни условия за честни и прозрачни избори в съответствие със стандартите на ОССЕ", каза говорителят.
Това каза в четвъртък по време на брифинг говорителят на Министерството на външните работи на Украйна Георгий Тихий, цитиран от "Укринформ".
Тихий напомни и за практическото лишаване от право на участие в изборите за голям брой граждани, живеещи извън Беларус, някои от които бяха принудени да напуснат родината си поради политическо преследване.
"Като цяло вярваме, че беларуският народ заслужава правото да избере правителството си в истински, демократични, свободни избори и да изгради собственото си бъдеще без диктата на Русия, без нейните имперски посегателства и желанието на Москва да наложи ролята на марионетки на своите съседи ", подчерта дипломатът.
Той подчерта, че няма основания изборите в Беларус да се наричат избори и отбеляза, че резултатите от тях са предварително известни, а самият Лукашенко ще продължи да бъде съюзник и съучастник на руския президент Владимир Путин във войната му срещу Украйна, което противоречи на за интересите и на беларуския народ.
От МВнР изразиха убеденост, че двамата лидери ще продължат да имитират т. нар. заплахи на колективния Запад, които използват за сплашване на своите граждани и които нямат фактическо основание.
Припомняме, че в неделя в Беларус се провеждат президентски избори.
Лукашенко, на власт от 1994 г., се очаква да си осигури нов петгодишен мандат чрез гласуване, което опозицията в изгнание описва като измама. Той призова беларусите да отбележат квадратче, което им позволява да отхвърлят всички други предложени кандидати.
Имената на петима кандидати ще се появят в бюлетината за президентските избори в Беларус в неделя, но за последните 31 години е имало само един и същ победител.
Близък съюзник на руския президент Владимир Путин, той позволи на Москва да използва Беларус като стартова площадка за своята пълномащабна инвазия в Украйна през февруари 2022 г. - и плати цената под формата на западни санкции. На следващата година Путин обяви разполагането на руски тактически ядрени оръжия в Беларус.
Ако войната приключи - нещо, което бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп обеща да постигне бързо след встъпването му в длъжност - тогава политическите анализатори очакват Лукашенко да търси размразяване на връзките с Европа и САЩ и да се опита да вдигне санкциите.
Това би било в съответствие с неговия десетилетен опит да флиртува периодично със Запада, за да попречи на Беларус да стане напълно зависима от Русия и да рискува да бъде погълната изцяло от много по-големия си съсед.