Русия планира да започне собствено производство на ирански дронове в град Толиати, Самарска област. Това предполагат украински власти, съобщи "Укринформ".
"Разбираме какво се случва там. Знаем местата, където ще направят това. Едно от тях е Толиати, има и други градове. Нашето разузнаване работи просто безупречно по много въпроси и предварително разбираме какви стъпки могат да предприемат враговете ни". Това заяви секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Олексий Данилов.
Данилов отбеляза, че много компании отказват да доставят части за тези дронове, така че не се знае как руснаците ще заменят компонентите.
"От какво ще правят дроновете си е голям въпрос", добави секретарят на СНБО.
Руснаците вече получиха втората партида дронове камикадзе иранско производство - около 250 единици. Първата партида включваше около 400 дрона. Въоръжените сили на Украйна вече успешно унищожават единиците от втората партида.
Припомняме, че в началото на месеца, украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че Кремъл готви дълга кампания с ирански дронове.
В същото време, той увери, че Киев сваля успешно голяма част от тях.
Части, произведени от повече от дузина американски и западни компании, са открити в един ирански дрон, свален в Украйна миналата есен. Това съобщи на 5 януари CNN, цитирайки украинското разузнаване.
Оценката, която беше споделена с представители на правителството на САЩ в края на миналата година, илюстрира мащаба на проблема, пред който е изправена администрацията на Байдън, която обеща да спре производството на Иран на дронове, които Русия пуска със стотици в Украйна.
Белият дом създаде работна група за цялата администрация, за да разследва как технологията, произведена от САЩ и Запада, варираща от по-малко оборудване като полупроводници и GPS модули до по-големи части като двигатели, се е озовала в ирански дронове.
От 52-те компонента, които украинците извадиха от иранския дрон Shahed-136, 40 изглежда са произведени от 13 различни американски компании. Останалите 12 са произведени от компании в Канада, Швейцария, Япония, Тайван и Китай.
Оценката на украинското разузнаване е още едно доказателство, че въпреки санкциите Иран все още намира изобилие от налични в търговската мрежа технологии.
Един от основните проблем е, че за руските и иранските служители е много по-лесно да създадат фиктивни компании, които да използват за закупуване на оборудване и избягване на санкции, отколкото за западните правителства да разкрият тези фиктивни компании, което понякога може да отнеме години.
На украинския фронт също така бе регистрирано, че Русия използва системата AeroScope, произведена от китайската компания DJI, за да открива безпилотни самолети, пуснати от въоръжените сили на Украйна.
Уточнява се, че системата AeroScope може да определи местоположението на дрона, височината, скоростта и посоката на полета, мястото на изстрелване и местоположението на оператора.