Части, произведени от повече от дузина американски и западни компании, са открити в един ирански дрон, свален в Украйна миналата есен. Това съобщи CNN, цитирайки украинското разузнаване.

Оценката, която беше споделена с представители на правителството на САЩ в края на миналата година, илюстрира мащаба на проблема, пред който е изправена администрацията на Байдън, която обеща да спре производството на Иран на дронове, които Русия пуска със стотици в Украйна.

Белият дом създаде работна група за цялата администрация, за да разследва как технологията, произведена от САЩ и Запада, варираща от по-малко оборудване като полупроводници и GPS модули до по-големи части като двигатели, се е озовала в ирански дронове.

От 52-те компонента, които украинците извадиха от иранския дрон Shahed-136, 40 изглежда са произведени от 13 различни американски компании. Останалите 12 са произведени от компании в Канада, Швейцария, Япония, Тайван и Китай.

Възможностите за справяне с проблема са ограничени. САЩ от години налагат строги ограничения за контрол на износа и санкции, за да попречат на Иран да се сдобие с материали от висок клас.

Търсим начини да се насочим към иранското производство на UAV чрез санкции, контрол върху износа и разговори с частни компании, чиито части са били използвани в производството. Ние оценяваме по-нататъшните стъпки, които можем да предприемем по отношение на контрола върху износа, за да ограничим достъпа на Иран до технологиите, използвани в безпилотните самолети, заяви говорителят на Националния съвет за сигурност Адриен Уотсън.

Няма доказателства, които да сочат, че някоя от тези компании нарушава законите за санкции на САЩ и съзнателно изнася техни технологии, които да бъдат използвани в дроновете. Въпреки че много компании обещават засилен мониторинг, контролът къде тези изключително повсеместни части се озовават на световния пазар често е много труден за производителите. Компаниите също може да не знаят какво търсят, ако правителството на САЩ не е настигнало и не е санкционирало участниците, които купуват и продават продуктите за незаконни цели.

Оценката на украинското разузнаване е още едно доказателство, че въпреки санкциите Иран все още намира изобилие от налични в търговската мрежа технологии.

Един от основните проблем е, че за руските и иранските служители е много по-лесно да създадат фиктивни компании, които да използват за закупуване на оборудване и избягване на санкции, отколкото за западните правителства да разкрият тези фиктивни компании, което понякога може да отнеме години.

Бързането да се спре Иран да произвежда безпилотните самолети става все по-спешно, тъй като Русия продължава да ги разполага в Украйна с безмилостна ярост, насочени както към цивилни райони, така и към ключова инфраструктура. Русия също се готви да създаде своя собствена фабрика за производството им с помощта на Иран.

67 ирански дрона изстреляла Русия през декември

67 ирански дрона изстреляла Русия през декември

Според Киев, общото море спомага за редовни доставки на безпилотници