След победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, Киев засилва подготовката си за потенциални преговори за край на войната с Русия. Според високопоставен украински служител, следващите четири до пет месеца ще бъдат решаващи, докато Украйна се стреми да подобри позицията си на бойното поле и да осигури допълнително въоръжение. Тръмп, който ще поеме поста на 20 януари, заяви, че ще сложи край на войната бързо, но все още не е уточнил как, анализира "Ройтерс".
Украинските власти очакват да видят кой ще заеме ключовите постове по сигурността в кабинета на Тръмп, тъй като това може да повлияе на политиката му към Украйна. В Киев се надяват, че администрацията на президента Джо Байдън ще ускори темпото на военната помощ, за да предотврати евентуално намаление на подкрепата от САЩ при новата администрация.
Междувременно руската армия продължава настъплението си в Курска област, където украинските сили се сблъскват с някои от 11 000 севернокорейски войници, разположени от Москва. Украйна е изгубила част от позициите си в района, които бяха постигнати с настъплението през август.
Президентът Володимир Зеленски предупреди, че бързо прекратяване на войната би означавало сериозни загуби за Украйна и настоя за предоставяне на сериозни гаранции за сигурност преди всяко споразумение за прекратяване на огъня. Въпреки че украинските граждани са разочаровани от ограничената подкрепа от администрацията на Байдън, Зеленски все пак представи своя "план за победа", включващ искане за дълбоки удари в Русия и покана за членство в НАТО. Напредък по тези точки все още липсва.
Кремъл съобщи, че президентът на Русия Владимир Путин е готов за преговори с Тръмп, но условията му остават същите - отказ от членство в НАТО и изтегляне на украинските войски от четири региона. Според проучванията украинците имат съмнения, че Русия е готова за реални преговори, но ако се стигне до тях, ключово условие за Киев ще бъде предоставянето на сериозни гаранции за сигурност.