Съвместното изявление на президентите на Русия и Украйна по урегулирането на Приднестровския въпрос отговаря на стремежа на Киев да играе по-активна роля в региона, както и да играе стратегическа роля при вземане на решения по въпросите на външната политика на Молдова.

Това заявяват експерти от американския изследователски център Стратфор в статия със заглавие: "Русия, Украйна: тесни връзки в много посоки", посветена на официалната визита на руския президент Дмитрий Медведев в Украйна на 17 и 18 май.

Авторите отбелязват какво важно значение има Украйна в региона:  тя има обща граница с Молдова и Приднестровието, където живеят близо 100 000 украинци. Като се има предвид, че в Приднестровието се намират и около 5 000 руски военни, Русия и Украйна имат застрашителна сила в Молдова, считат американските експерти.

Въпреки, че руско-украинското заявление изпълнява желанието на Киев да играе по-значима роля в преговорния процес по Приднестровието, вероятно всичко това е опит Русия да укрепи влиянието си в двете страни, смятат американските анализатори.

"Сега Киев ще поддържа оставането на руските войски в Приднестровието - въпрос, по който предишният президент Виктор Юшченко имаше по-скептична позиция. Също така предишната власт се обяви за затваряне на границата с Приднестровието, докато при Янукович този въпрос може да претърпи положителна промяна, доколкото Москва се опитва да сближи региона с Украйна и съответно с Русия", предполагат експертите.

Подобна политика според тях ще срещне съпротивата на Молдова.

Независимо, че страната е в политическа криза и вече повече от година няма постоянен президент, властта е в ръцете на коалиция, която се стреми към европейска интгерция и към страните от ЕС, в частност към Румъния.

В същото време европейците са затънали в собствените си политически и финансови проблеми и не могат да положат много усилия за Молдова, което открива нови възможности за Русия, която на свой ред си осигури поддръжката на украинците.

"Ако споразумението между Москва и Киев за Молдова стане реалност, това ще означава, че Украйна се превръща в официален инструмент на руската външна политика", заключават експертите от Стратфор.