Унгарският парламент е приел изменения на спорния закон за съдебната система, съобщи „Франс прес".

Това ще доведе до ограничаване правомощията на новото тяло, което европейските официални лица смятат, че не отговаря на демократичните принципи на ЕС.

По-рано тази година правителството създаде нова Национална съдебна служба, оглавявана от близка приятелка на премиера Виктор Орбан Тунде Хандо с цел обезсърчаване на групите за човешки права и опозиционните партии.

В доклад, изнесен през март, Венецианската комисия (Европейска комисия за демокрация чрез право - б.р.), съветнически орган към Съвета на Европа, се обяви против хода за увеличаване правомощията на новото тяло. Европейската комисия заплаши да предприеме законодателни мерки, ако Унгария не коригира този закон, както и няколко други.

Според измененията, някои привилегии на ръководителя на Национална съдебна служба ще бъдат изместени към Националния съвет на съдиите, също се отнася до това властите да нареждат за ускорени извънредни процедури в някои случаи, които са от „обществен интерес".

Новото съдебно тяло няма да може да предава случаи на други съдилища или да предлага изменения на закона за съдебната система без предварителни консултации или без одобряване от съвета на съдиите.

Хандо също ще трябва да се консултира със съдиите за годишния бюджет, предназначен за съдебната система.

Последно, тя ще трябва да напусне поста след края на 9-годишния мандат. Според предишните правила тя можеше да остане на поста, ако никой не получи 2/3 мнозинство при гласуването в парламента.

Един член от закона бе оставен непроменен от правителството - за незабавно смъкване на възрастовата граница на съдиите до 62 години от 70 години. Брюксел не одобрява това.