Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова Китай да работи за преговорно решение на проблемите, предизвикани от новите мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп. Това стана ясно от официално изявление на офиса ѝ след телефонен разговор с китайския премиер Ли Цян, предава "Ройтерс".
"Фон дер Лайен подчерта отговорността на Европа и Китай, като два от най-големите пазари в света, да подкрепят силна, реформирана търговска система — свободна, честна и основана на равнопоставени условия", се казва в съобщението.
Двамата лидери са обсъдили създаването на механизъм за наблюдение на евентуални търговски отклонения, свързани с новите американски мита. Брюксел се опасява, че китайският износ, предназначен за САЩ, може да бъде пренасочен към Европа, заобикаляйки тарифните бариери и оказвайки натиск върху европейските пазари.
Фон дер Лайен не коментира публично дали Европейският съюз обмисля свои ответни мерки към САЩ или Китай, но подчерта необходимостта от координиран и балансиран отговор, който да запази стабилността на глобалната търговска система.
Разговорът между Брюксел и Пекин идва на фона на нарастващо напрежение в световната икономика, предизвикано от решението на САЩ да въведат 10% базови и до 50% целеви мита върху вносни стоки от десетки страни, включително съюзници като Япония и Израел.
Китай окачестви като "изнудване" заплахата на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи допълнителни мита от 50 % върху неговите стоки, след като той поиска от Пекин да оттегли плановете си за контрамита.
Ако никоя от страните не мигне и Тръмп се придържа към плановете си, общият размер на новите налози може да се покачи до 104% тази година върху китайските стоки, внасяни в САЩ, което ще доведе до ескалация на търговската война, която вече предизвика най-големите пазарни загуби след пандемията.
projekt
на 09.04.2025 в 06:57:08 #2баба Урсула.....се чуди как да се завърти. предния път подкрепиха Тръмп, сега май ще ходи да се моли на колене...
$ydney
на 08.04.2025 в 18:33:57 #1Какво доживяхме - Глобо-Хомо да проси от Китай