Германия се нуждае от надеждни доставки на газ от Русия и подкрепя възможно най-скорошното въвеждане в експлоатация на газопровода "Северен поток 2". Това обяви министър-председателят на германската федерална провинция Саксония Михаел Кречмер, говорейки по време на откриването на 13-та руско-германска конференция за суровини, провеждана онлайн, съобщава ТАСС.
"Ние, Германия, разбира се, се нуждаем от надеждни доставки на газ от Русия. 40% от търсенето на газ в Европейския съюз се покрива от Русия. Затова бихме искали да пуснем новия "Северен поток 2" в експлоатация възможно най-скоро", отбеляза Кречмер.
В същото време той добави, че Германия се стремяла към тясно взаимодействие с Русия по отношение на използването на водород за обезпечаване на Европа с енергия. Освен това той изрази надежда за срещи лице в лице с руски представители в Саксония след края на пандемията.
Германските власти многократно са заявявали, че смятат за необходимо да се завърши строителството на "Северен поток 2". Този проект в Берлин се смята за икономически. В същото време правителството откроява един политически аспект - настоява, че след пускането на газопровода Украйна щяла да запази ролята на транзитна зона. В момента Германия се отказва от въглищата и ядрената енергия. За да осъществи безболезнен преход към възобновяеми енергийни източници за промишлеността, страната се нуждае от повече газ, който обаче също е изкопаемо гориво и затова "Зелените" многократно критикуваха "Северен поток 2".
Към 31 март "Северен поток 2" е изграден на 95%, остава да бъдат положени около 121 км тръби.
13-ата руско-германска суровинна конференция се провежда от 28 до 30 април под патронажа на Кречмер в онлайн формат. В нея се обсъждат, наред с други неща, перспективите за руско-германско сътрудничество в областта на енергетиката и суровините. Основният фокус тази година ще бъде върху теми като защита на климата, нови енергийни източници, структурни промени и дигитализация, както и развитието на руско-германското партньорство в областта на устойчивото развитие.
Legalen
на 29.04.2021 в 23:28:22 #1Решаването на енергийния проблем е ключова задача, сьс стратегическо аспект. И всяка свястна дьржава, не само в Европа, го разглежда като приоритет. Някой да познава такава дьржава, кьдето тази тема е някакви между другото и се счита че този или онзи конектор, макар и още не построен, е решил 100%-во нашият енергиен проблем?Боже, пази Бьлгария от Бойко & Со!