За да се възстанови партньорското взаимодействие между САЩ и Германия, е необходимо да се наложи мораториум върху изграждането на газопровода "Северен поток 2". За това настоя Петер Байер, който е координатор на германското правителство по трансатлантическото сътрудничество, съобщава "Новости".
Той припомни, че вчера в Лондон бяха проведени преговори между държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън и германския външен министър Хайко Маас. Представителят на САЩ обяви твърдата позиция на Вашингтон против реализацията на проекта. Както отбеляза Байер, няма напредък в преговорите между правителствата на Германия и САЩ.
"Ако искаме да използваме този прозорец от възможности за ново начало, за нов трансатлантически съюз, както го описахме в нашата позиция, (...) тогава трябва да видим реалността: може би желанието "Северен поток 2" да изчезне и че няма да е толкова важен, че новата администрация в САЩ не придава толкова голямо значение на това, не се оправда", каза Байер на конгреса "За ориентирано към бъдещето трансатлантическо партньорство", организиран от германския консервативен алианс ХДС/ХСС.
Той подчерта, че е необходимо проектът да бъде спрян - дори след като газопроводът е почти напълно завършен.
По-рано Блинкън заплаши компаниите, участващи в проекта, с нови санкции. В същото време той призна, че Вашингтон е попаднал в нежелана за него ситуация, след като газопроводът е практически реализиран.
"Северен поток 2" предвижда изграждането на две тръби с общ капацитет 55 млрд. куб. метра годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. Той ще премине и през териториалните или изключителни икономически зони на Финландия, Швеция и Дания.
САЩ лансират втечнения си природен газ в Европа и се опитват да предотвратят завършването на руския газопровод. През декември 2019 г. Вашингтон наложи санкции на компаниите, участващи в проекта, в резултат на което швейцарската компания Allseas незабавно прекрати дейността си. Полагането на тръбите беше възобновено година по-късно: през декември 2020 г. компанията строител Nord Stream 2 AG, използвайки руския тръбополагащ кораб Fortuna, положи 2,6 километра тръби в германски води, а на 27 април корабът "Академик Черски" се присъедини към него край бреговете на Дания.
Сега строителството е достигнало своя финален етап. Ръководителят на борда на директорите на "Газпром" Виктор Зубков увери, че проектът ще бъде завършен тази година.
coco7
на 05.05.2021 в 23:09:00 #2Става дума да се орежат съществено приходите на руската кочина. Не виждам какво противоречи това на демокрацията.
Xa-x@v
на 05.05.2021 в 23:00:11 #1Ачка,така повелява истинската ”демокрация”. Не слушаш ли има: Бели автобуси пред парламента. Майдани. Кой не скача е червен. Коронавирус ти пускат. Още и още,то не са едно или две ”правилата” на демокрацията.