Международните съдилища в Хага разглеждат случаи за военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид, свързани с войната между Израел и Хамас в Газа, която продължава вече една година. Тези съдебни дела включват искания за издаване на заповеди за арест на високопоставени израелски и палестински лидери, както и обвинения срещу Израел за нарушаване на международни конвенции, обобщава Ройтерс.
Едно от основните дела е свързано с Международния наказателен съд (МНС), който разглежда искане за издаване на заповеди за арест срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху, министъра на отбраната Йоав Галант и двама лидери на Хамас. Обвиненията са за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, свързани с военните действия в Газа след атаките на Хамас на 7 октомври миналата година.
Израел е обвинен, че систематично лишава цивилното население в Газа от основни ресурси като храна, вода и медицински грижи по време на блокадата на територията. Въпреки че Израел не е член на Международния наказателен съд и не признава неговата юрисдикция, съдът започна разследване през 2021 г., тъй като палестинските територии бяха приети като член през 2015 г. Съдът може да преследва престъпления, извършени на територията на неговите 124 държави членки или от техни граждани.
Международният съд на ООН (МС), известен също като Световния съд, разглежда отделно дело срещу Израел. Това дело беше заведено от Южна Африка през декември миналата година и обвинява Израел в нарушаване на Конвенцията за геноцида от 1948 г. във връзка с действията му в Газа. Макар делото да може да отнеме години за пълното си разглеждане, съдът вече нареди на Израел да осигури основни хранителни доставки за палестинците в Газа и да прекрати военната офанзива в Рафах.
Искането за арест на израелския премиер и министъра на отбраната, направено през май, се основава на твърдения, че те са извършили военни престъпления, като са ограничили достъпа на цивилното население в Газа до "вещи, необходими за оцеляване", включително храна, вода и енергия. Очаква се съдиите в Международния наказателен съд да вземат решение по заповедите за арест в следващите месеци. По делото са постъпили множество искове от различни държави, а Израел оспори искането през септември.
В същото време, прокурорът на Международния наказателен съд поиска и арести на лидери на Хамас, включително Яхия Синвар и Мохамед Дейф. Те са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, включително убийства, изнасилвания и вземане на заложници по време на атаките на 7 октомври. През септември Международният наказателен съд прекрати делото срещу друг високопоставен лидер на Хамас, Исмаил Хания, след като беше съобщено за смъртта му през юли.
Ако Международният наказателен съд издаде заповеди за арест, държавите членки на съда ще бъдат задължени да арестуват заподозрените, ако стъпят на тяхна територия. Съдът обаче няма собствена полицейска сила и минали случаи показват, че държавите членки понякога пренебрегват тези заповеди, което води до дипломатически последствия, но без сериозни санкции.
По делото за геноцид, заведено от Южна Африка в Международния съд на ООН, Израел е обвинен в нарушение на правата на палестинците по време на войната в Газа. В началото на годината съдиите в съда установиха, че е вероятно Израел да е нарушил някои от правата на палестинците съгласно Конвенцията за геноцида и му наредиха да осигури продоволствия за палестинците и да прекрати военните действия. Южна Африка трябва да представи пълния си иск до края на октомври, а Израел има срок до юли следващата година да отговори.