Прокуратурата поиска 19 години затвор за 28-годишния Роман Насриев и 37-годишния Алексей Нуреев, обвинени по члена за тероризъм от Наказателния кодекс за подпалване на администрацията на град Бакал в Челябинска област, в която се помещаваше и военно-учетното бюро (военкомат). Към момента това са най-дългите присъди, поискани от прокуратурата за подобно действие, съобщава Руската служба на Би Би Си .

Роман Насриев е сержант от полицията, от края на 2016 г. работи като шофьор в Националната гвардия, а Алексей Нуреев е служил в Министерството на извънредните ситуации. Те са приятели от много години и свирят в рок групата Room32.

Според разследващите в нощта на 11 октомври миналата година Насриев и Нуреев, противопоставяйки се на нахлуването на Русия в Украйна, са счупили прозорец на първия етаж на административната сграда на град Бакал, където се намира гишето за военна регистрация, и са хвърлили няколко бутилки с коктейл "Молотов" в него. В резултат на това избухнал пожар, който още преди пристигането на огнеборците е бил ликвидиран от нощния пазач на сградата.

Същата нощ мъжете са задържани от служители на Челябинския отдел на ФСБ заедно с местната полиция.

Първоначално те бяха обвинени в умишлено увреждане на имущество (алинея 2 на член 167 от Наказателния кодекс), но след това обвинението беше преквалифицирано като терористично нападение от група лица по предварителен сговор (ал. 2 от член 205 от Наказателния кодекс , което предвижда наказание от 12 до 20 години затвор).

По-късно следователите на ФСБ добавиха към това и обвинението за преминаване на обучение с цел извършване на терористични дейности, което предвижда наказание от 15 години затвор до доживотен затвор. Това обвинение им беше добавено заради намерени в телефоните им видеа, на които тренират как да палят бутилки. Подсъдимите не отричат ​​факта на палежа, но не са съгласни с квалификацията на обвиненията в тероризъм.

И Насриев, и Нуриев не отричат, че са имали негативно отношение към руската инвазия в Украйна и решението на руските власти да обявят частична мобилизация в страната. В същото време, според Насриев, той не е искал да дестабилизира дейността на властите или да им влияе, както смята разследването, и е осъзнал, че палежът на сградата няма да доведе до съществени промени в действията на органите на властта.

Руснаци нападали с коктейли "Молотов" военни окръжия

Руснаци нападали с коктейли "Молотов" военни окръжия

Протест срещу скритата мобилизация

Палежи на служби за военна регистрация в Русия

Според Насриев той е знаел, че след руската инвазия в Украйна са започнали палежи на военните служби в различни руски региони, но е смятал, че за подобни престъпления са предвидени "леки наказания".

Първоначално силите за сигурност в различни региони наистина започнаха дела за хулиганство или повреда на имущество (и Насриев и Нуреев са били обвинени по този член). По-късно обаче обвиненията за случаите на палежи на военни служби и сгради на административни или правоприлагащи органи започнаха да се преквалифицират като тероризъм.

Руският съд постанови първата присъда за тероризъм за подпалване на военкомат в края на януари тази година. Владислав Борисенко, жител на Нижневартовск, получи 12 години затвор със строг режим. Делото му беше разгледано от Централния окръжен военен съд в Екатеринбург. Сега там се разглежда делото на Насриев и Нуриев.

Запали се сграда на руското министерство на отбраната

Запали се сграда на руското министерство на отбраната

Причината за пожара все още не е известна