Протестиращи излязоха по улиците в Москва, Санкт Петербург и в цяла Русия в петък, за да осъдят инвазията в Украйна, въпреки че властите се опитват да потиснат разпространяващите се антивоенни настроения и да се представят с образ на сила и праведност, пише АП.
Най-мащабната демонстрация избухна в Санкт Петербург, където няколкостотин души спонтанно се събраха в центъра на града, скандирайки "Не на войната!" докато полицията в пълна екипировка задържаше един след друг протестиращи.
Правозащитната група OVD-Info, която проследява политически арести, преброи 437 задържания в 26 руски града, включително 226 в Москва и 130 в Санкт Петербург. В Москва полицията задържа и случайни хора, които просто минават, според съобщения в медиите.
Митингите в петък вечер изглеждаха по-малки, отколкото в четвъртък, когато хиляди излязоха по улиците в цяла Русия. Общо 1820 демонстранти бяха задържани в 58 руски града в четвъртък вечерта, включително 1002 в Москва, според OVD-Info.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков се опита да омаловажи мащаба на протестите, като каза в петък, че докато президентът Владимир Путин "чува мнението на всички", той също знае "дела на тези, които имат различна гледна точка и тези, които са съпричастни към такава необходима операция."
Зловеща демонстрация на подкрепа за атаката срещу Украйна дойде от Чечения, преобладаващо мюсюлмански регион на Русия, управляван от лидера с желязна ръка Рамзан Кадиров. Чеченските медии съобщиха в петък, че Кадиров е събрал около 12 000 оперативни служители на силите за сигурност в центъра на Грозни, столицата на региона, за това, което е описано като проверка на оперативна готовност.
Според местния новинарски сайт Chechnya Today, Кадиров каза, че са готови да участват "във всяка специална операция", ако е необходимо и призова президента на Украйна Володимир Зеленски да се обади на Путин и да му се извинени.
Главният редактор на руския държавен телевизионен канал RT Маргарита Симонян публикува видео в Telegram, на което се вижда как руски бронирани машини се движат през селски район и мъж, който вика: "Бог да ви пази, момчета! Чакаме от осем години."
Симонян, чийто блог в Telegram има над 132 000 абонати, каза в публикацията, че украинците близо до град Харков поздравяват руските военни.
Междувременно тези, които се обявиха против нашествието, бяха изправени пред последствия.
Елена Черненко, журналист от всекидневника "Комерсант", каза, че е била изгонена от Министерството на външните работи заради отворено писмо, осъждащо атаката срещу Украйна, което е подписано от близо 300 репортери. Черненко каза в приложението за съобщения Telegram, че министерството цитира нейната "липса на професионализъм" и тя призова служителите да не отмъщават на журналистите, които са подписали писмото.
"Явно такива са времената", написа Черненко за забраната, пред която е изправена сега.
Друг журналист, изправен пред проблеми, беше Юрий Дуд. Подобно на много други в четвъртък, Дуд, критик на Кремъл, който ръководи един от най-популярните блогове в YouTube в Русия, написа публикация в социалните медии, осъждаща инвазията в Украйна.
В петък подкрепяна от Кремъл влиятелна група за наблюдение на интернет, Лигата за безопасен интернет, подаде искане до Главната прокуратура и Министерството на правосъдието да обмислят етикетирането на Дуд като "чужд агент" - осакатяващо обозначение, което предполага допълнителен контрол от страна на правителството и силен уничижителни конотации, които биха го дискредитирали.
Популярната държавна телевизия, Канал Едно, обяви, че заменя развлекателните предавания в програмата си с новини и политически предавания "поради настоящата ситуация". Сред прекратените беше късно вечерно шоу, водено от популярния комик Иван Ургант, който се обяви срещу инвазията в Instagram.
Говорителите на канала настояха, че решението за премахване на шоуто на Ургант от графика няма нищо общо с публикацията му в Instagram.
В друг знак, че Кремъл затяга примката за несъгласните гласове, руският държавен орган за комуникации и интернет, "Роскомнадзор", обяви "частични ограничения" на достъпа до Facebook в отговор на платформата, ограничаваща акаунтите на няколко подкрепяни от Кремъл медии. Не се казва какво точно предполагат неговите ограничения.
Obektiven_29
на 26.02.2022 в 10:54:01 #1Ами нека протестират, значи има демокрация, не ги е страх от наказание. Някой в НАТО-вска държава, включително БГ или Германия, би ли участвал в проруска демонстрация? Аз не, защото демокрацията може да ме лиши от право на работа.