Виден политически опонент на президента на Тунис Каис Сайед беше арестуван. Става дума за депутатката Абир Муси, която беше задържана на входа на президентския дворец вчера, съобщава "Ройтерс".

Тя ръководи Свободната конституционна партия и е поддръжник на покойния президент на страната Зин Ел Абидин бен Али, който беше свален след масови протести през 2011 г.

Това е поредният случай на задържане на политически съперници на Сайед.

"Муси беше задържана за 48 часа по обвинения в обработване на лични данни, възпрепятстване на правото на работа и нападение, целящо да предизвика хаос", каза адвокатът Аруси Згир.

Властите не коментираха случая.

Тунис отхвърля транш от европейските фондове за миграция и финансова помощ

Тунис отхвърля транш от европейските фондове за миграция и финансова помощ

Президентът на страната Каис Сайед обвини Европейския съюз, че не е изпълнил споразуменията си

Тази година полицията задържа повече от 20 водещи политически фигури, като някои са обвинени в заговори срещу държавната сигурност. Сайед описа задържаните като "терористи, предатели и престъпници".

Помощник на Муси обяви във видео, публикувано във Фейсбук, че тя е била "отвлечена" пред двореца Картаген.

През последните месеци партията на Муси организира протести срещу Сайед. Според нея президентът управлява извън закона. Муси е изразила готовност да направи лични жертви, за да спаси страната. Пред полицейския участък в Ла Гулет десетки нейни поддръжници протестираха, като скандираха лозунги срещу президента.

Президентът на Тунис разпуска общинските съвети

Президентът на Тунис разпуска общинските съвети

Според Каис Сайед съществуващите съвети са били държави в държавата

По-рано във вторник Муси заяви във видео, че е отишла в приемната на президента, за да подаде жалба за предстоящите местни избори. Според нея тази стъпка е необходима, за да може по-късно да обжалва в Административния съд.

Сайед е пенсиониран професор по право, който беше избран за президент през 2019 г. Той концентрира почти всички правомощия в президентството, откакто внезапно затвори избрания парламент през юли 2021 г. и започна да управлява с указ. Опозиционните партии нарекоха тези негови действия недемократичен преврат. Президентът отхвърли това обвинение, заявявайки, че действията му са законни и необходими, за да спаси Тунис от години на хаос.

В петък хвърленият в затвора опозиционен лидер Рачед Ганучи, който също е критик на президента, започна тридневна гладна стачка. По-късно петима други видни опозиционери също обявиха гладна стачка в затвора.

Президентът на Тунис предложи нова конституция, даваща му почти неограничена власт

Президентът на Тунис предложи нова конституция, даваща му почти неограничена власт

Кейс Сайед би получил върховна власт над правителството и съдебната система