След като за четири дни 38 души починаха, а 46 бяха настанени в болница, след като пиха нелегален алкохол в Истанбул, политическият дебат за високите данъци върху алкохола в Турция отново е в центъра на вниманието.

Нарастващият брой на смъртните случаи в този последен епизод на подобно отравяне влезе в заглавията на вестниците в Турция - номинално светска страна, в която данъците върху алкохола рязко се повишиха при управлението на президента Реджеп Тайип Ердоган, благочестив мюсюлманин, който категорично се противопоставя на пиенето.

Няколко от жертвите са починали, след като са консумирали алкохол, закупен от фирма, представяща се за туркменски ресторант, която го е продавала в половинлитрови бутилки за вода за 30 лири (0,85 долара) всяка, съобщават местните медии.

За сравнение, литрова бутилка ракия, националния алкохол с вкус на анасон, се купува от супермаркет за 1300 лири (37,20 долара) на литър в страна, в която минималната работна заплата наскоро нарасна на 22 104 лири (620 долара).

Тези цени, които са по-високи от тези в Европейския съюз и се покачват, стимулират производството на фалшиви алкохолни продукти, често произведени с токсични съставки.

"В резултат на фалшивия алкохол губим поне 500 човешки живота годишно. Това е клане, това е масово убийство и то е причинено от данъците!", разгневи се Мустафа Адигюзел, депутат от основната опозиционна партия Републиканска народна партия (РНП) в сряда.

"Трябва да се справим с прекомерно високите цени на алкохола", заяви той пред парламента, в който доминира ислямо-консервативната Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на Ердоган.

Отравянията с фалшифициран алкохол са сравнително често срещани в Турция, където нелегалното и частното производство е широко разпространено.

Чаган Тан Ероглу, който е съуправител на организация, наблюдаваща публичните политики по отношение на алкохола, казва, че броят на смъртните случаи "постепенно се увеличава" в резултат на повишаването на данъците, което се извършва на всеки шест месеца.

Фалшив алкохол уби 11 души само за ден в Истанбул

Фалшив алкохол уби 11 души само за ден в Истанбул

Властите провеждат разследване

Неговата организация разчита на данни, публикувани в медиите, за да преброи случаите на отравяния.

Миналата година 48 души са починали в Истанбул, след като са пили токсичен алкохол, съобщиха от кабинета на губернатора. Потърсено от Агенция "Франс прес", Министерството на здравеопазването не предостави данни за страната.

Данъкът върху ракията, въведен с идването на власт на ПСР на Ердоган през 2002 г., е нараснал с над 2500% от 2010 г. насам - грандиозен скок, който не може да се обясни само с високата инфлация, която е наложила цената да се повишава по-бързо от увеличението на заплатите.

"Близо 70 процента от една бутилка. Това не се случва в никоя друга държава", казва Йозгюр Айбаш, ръководител на асоциацията, представляваща държавните магазини Tekel, които продават алкохол.

Ситуацията в Турция е такава, че "днес може да ви сервират опасен алкохол дори в най-елитните ресторанти", каза той.

Подобно повишаване на цените обаче засяга само малка част от населението на Турция.

Въпреки че алкохолът е по-широко достъпен в Турция, отколкото в повечето мюсюлмански страни, само 12,1% от тях твърдят, че го пият.

При това се наблюдава значителна разлика между половете - 18,4 % от мъжете пият алкохол, докато при жените този процент е едва 5,9 %, сочат данните на Турския статистически институт.

Правителството не е реагирало публично на неотдавнашната вълна от смъртни случаи в Истанбул, въпреки че няколко европейски държави са въвели препоръки за пътуване, предупреждаващи за опасността от фалшив алкохол в Турция.

В Истанбул дирят производителите на нелегален алкохол

В Истанбул дирят производителите на нелегален алкохол

37 души сапочинали в последния месец и половина