"Възраждане" предупреждава за въвеждане на рискови мерки заради стремежа на правителството за постигане на 3% дефицит с цел изпълняване на маастрихтския критерий за дефицит и вкарването на България в еврозоната.

От партията твърдят, че това се случва, без кабинетът да се допита до народа и без да е направен официален обективен анализ за всички възможни рискове, които ще предизвика премахването на лева и на валутния ни борд.

В позицията се посочва, че сред най-вероятните мерки, които се очаква да гарантират вкарването на дефицита в поставената ни рамка, са вдигането на данъци и осигуровки. Според "Възраждане" такива повишения са необосновани и много вредни, тъй като едновременно ще понижат разполагаемите доходи на българите, ще стимулират преминаване в сивата икономика, както и ще увеличат разходите на работодателите.

Изтъква се, че това ще представлява още едно затягане на пазара на труда. Една опасна мярка, която вече се разработва, било фактическото намаляване на минималната работна заплата.

Социалният министър успокоява синдикатите с работна група за МРЗ

Социалният министър успокоява синдикатите с работна група за МРЗ

Едно ще се запише в закон, а друго в наредба, обяснява МТСП

От "Възраждане" са категорични, че намерението на МТСП да промени текста на чл. 244 от Кодекса на труда и да премахне на механизма за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50% от средната работна заплата за страната, е напълно безотговорно решение на служебното правителство, което застрашава доходите и оцеляването на голяма част от българите, имащи доходи в размер или близо до МРЗ.

Предлаганата промяна на механизма за определяне на МРЗ чрез "отвързване" от размера на средната работна заплата ще нанесе огромна вреда на най-нискозаплатените български граждани, изтъкват от партията и допълват, че срещу тази идея има солидни икономически аргументи.

"Предвид картелиране и феодализиране на цели сектори и области в българската икономика, възнагражденията на много работници и служители изкуствено се държат ниски (вкл. на самото ниво на МРЗ). Средната работна заплата в страната обаче може да се повишава (и се повишава) благодарение на свободни и конкурентни сектори. Ето защо най-потиснатите в заплатите си българи имат нужда от законово гарантирана връзка на тяхната заплата със средната за страната - в противен случай ще бъдат обречени да останат в капана на ниските заплати, определяни от някои картел или местен феодал.

Симеон Дянков очаква да се забавим с още 2-3 години за еврозоната

Симеон Дянков очаква да се забавим с още 2-3 години за еврозоната

Според него България върви пак към избори

Нивото на средната работна заплата отразява в себе си и "хваща" по-високата покупателна способност, с която разполагат по-добре заплатената част от нашите сънародници. Онези щастливи работници и служители, които могат да получават по-високо възнаграждение на труда си, по-лесно посрещат високите цени. Високите цени обаче са за всички, не само за хората с високи заплати. Така нископлатените ни съграждани, особено със заплати на нивото на МРЗ, непрекъснато обедняват заради инфлацията. Ето защо обвързването на размера на МРЗ със средния размер на възнагражденията у нас осигурява поне частична законова гаранция за компенсация на най-бедните срещу инфлацията", подчертава се в становището.

Според "Възраждане" "отвързването" на МРЗ от средната работна заплата ще ускори нарастването на ножицата в доходите у нас. Това било особено тревожно поради факта, че България е с най-високо подоходно неравенство в ЕС.

Партията не подкрепя вдигането на данъци и осигуровки, както и замразяването на доходите на служителите, включително отпадане на досегашния критерий за определяне на МРЗ. Според "Възраждане" тези мерки целят единствено постигане на 3% дефицит с цел включването ни в "един съюз, в който явно не сме готови да влезем".

КТ Подкрепа се възмути от ход на правителството за замразяване на МРЗ

КТ Подкрепа се възмути от ход на правителството за замразяване на МРЗ

С промени в кодекса на труда МРЗ се обвързва само с инфлацията

"Целта на тези мерки е неоправдана и рискова за икономиката ни, също и дълбоко недемократична - поради отказа на политическата върхушка да бъде попитан българският народ по тази стратегическа тема. Предлаганите бюджетни мерки са в ущърб на интересите и оцеляването на голяма част от българските граждани", заявяват от партията.

Те изтъкват, че е недопустима безотговорната промяна на законите с неоправдана моментна цел.

От "Възраждане" посочват, че ще изразят позицията си на предстоящата среща с финансовия министър Людмила Петкова, където се очаква за пръв път официално да бъдат съобщени мерките, които правителството ще предприеме за ограничаване на дефицита.

И КНСБ не подкрепя предложените изменения в Кодекса на труда

И КНСБ не подкрепя предложените изменения в Кодекса на труда

Това може да възпрепятстват МРЗ да достигне 1077 лева