В изявление преди заседанието на Съвета за сигурност на ООН, посветено на ядрената програма на Техеран, трите държави - Великобритания, Франция и Германия, известни като Е3, заявиха, че Иран трябва да "спре ядрената си ескалация".
Иран е увеличил производството си на обогатен уран, така че е единствената държава, която не притежава ядрено оръжие, и притежава уран, обогатен до 60 %, заяви пред АФП ядреният наблюдател на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Това ниво е на път да достигне 90-те процента, необходими за създаването на атомна бомба.
"Запасите на Иран от високообогатен уран също достигнаха безпрецедентни нива, отново без каквато и да е надеждна гражданска обосновка. Това дава на Иран възможност бързо да произведе достатъчно количество делящ се материал за множество ядрени оръжия", се казва в изявлението на триото.
"Иран увеличи инсталирането на усъвършенствани центрофуги, което е още една вредна стъпка в усилията на Иран да подкопае ядреното споразумение, което те твърдят, че подкрепят."
Миналата седмица Берлин, Лондон и Париж повдигнаха въпроса за перспективата за използване на механизма в историческото споразумение от 2015 г. за иранската ядрена програма, който позволява на подписалите го страни да налагат отново облекчени санкции.
В тази сделка с Техеран облекчаването на санкциите беше заменено с ограничения върху ядрената му програма.
То беше подписано от Иран, от една страна, и Франция, Германия, Великобритания, Китай, Русия и САЩ, от друга.
Но през 2018 г. тогавашният американски президент Доналд Тръмп изтегли Съединените щати от споразумението и отново наложи американски санкции срещу Иран.
Иран отвърна на удара, като увеличи производството си на уран до 60%.
Един западен дипломат описа Иран като "доста отслабен" от рухването на режима на бившия сирийски президент Башар Асад, като предположи, че това може да подтикне Техеран да търси ядрено оръжие, за да укрепи позициите си.
"(Но) ако Иран е отслабен, той може да бъде по-склонен да води преговори", казаха те.
Иран твърди, че има право на ядрена енергия за мирни цели и последователно отрича всякакви амбиции за развитие на оръжеен потенциал.