Неправителствени организации във Венецуела обявиха в събота освобождаването от затвора на някои от хилядите задържани по време и след антиправителствените протести, последвали спорните президентски избори през юли, съобщава АП.
Правителството на Мадуро беше подложено на тежки критики за липсата на прозрачност на изборите и репресиите след тях, включително арестите на политически лидери, адвокати, избирателни работници, доброволци на изборите и протестиращи, както непълнолетни, така и възрастни.
Арестите на правителството включват около 2400 души. Правителствени служители, включително главният прокурор Тарек Уилям Сааб, категорично защитиха задържанията, но по-рано тази седмица Мадуро призова Сааб и съдиите да осигурят "справедливост" в случай, че даден случай "трябва да бъде коригиран и преразгледан".
Сааб обяви преразглеждането на 225 случая.
Базираните във Венецуела организации Наказателен форум и Венецуелска затворническа обсерватория обявиха освобождаването на затворите в X. Първата потвърди освобождаването на най-малко 70 души, докато втората каза, че правителството е освободило лицата при определени условия, които не обяснява повече.
Организацията описа освобождаването като "победа" и настоя всички, които остават в затвора за ролята си в изборите и действията след тях, да бъдат освободени.
Припомняме, че и президентът Николас Мадуро, и опозиционният кандидат Едмундо Гонсалес твърдят, че са спечелили президентските избори.
Гонсалес избяга в Испания, но изяви желание през януари да се върне в страната си за президентската клетва.
Европейският парламент (ЕП) връчи през октомври годишната си награда "Сахаров" за свобода на мисълта на лидерите на венецуелската опозиция Мария Корина Мачадо и Гонсалес за "представляването на народа на Венецуела, който се бори за възстановяване на свободата и демокрацията", предава "Ройтерс".
"Едмундо и Мария продължиха да се борят за свободен, честен и мирен преход на властта и безстрашно отстояваха тези ценности, които милиони венецуелци и този парламент почитат толкова скъпо: справедливост, демокрация и върховенство на закона", заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
Наградата "Сахаров" е учредена през 1988 г. и се присъжда на лица и организации, защитаващи правата на човека и демокрацията.