Високопоставен севернокорейски дипломат, базиран в Куба, е избягал в Южна Корея, съобщи шпионската агенция на Южна Корея. Това е последното от поредица дезертьори от членове на управляващия елит на Севера през последните години, предаде АП.

По-късно Националната разузнавателна служба заяви, че съобщенията в медиите за дезертирането на севернокорейски съветник по политическите въпроси в Куба са верни. Но краткото изявление на службата за обществени въпроси не даде повече подробности.

Южнокорейският вестник Chosun Ilbo съобщи по-рано във вторник, че дипломатът Ри Ил Кю е избягал в Южна Корея със съпругата и децата си още през ноември.

Ким Чен Ун уволни служители, провалили се при строежа на нов град в страната

Ким Чен Ун уволни служители, провалили се при строежа на нов град в страната

Градът трябваше да е "социалистическа утопия"

В интервю за вестника Ри обясни, че е решил да дезертира поради това, че е разочарован от политическата система на Северна Корея, несправедливата оценка на работата от външното министерство на Пхенян и неодобрението на министерството на това Ри да посети Мексико, за да лекува невронното си увреждане. Той каза, че болниците в Куба не са разполагали с необходимото медицинско оборудване за лечение на здравословния му проблем поради международни санкции.

Министерството на външните работи на Южна Корея заявиха, че не могат да потвърдят съобщенията за дезертьорството на Ри.

Около 34 000 севернокорейци са дезертирали в Южна Корея, за да избегнат икономически трудности и политическо потискане след края на Корейската война от 1950-53 г. Повечето от тях са жени от по-бедните северни региони на Севера, които са пристигнали в Южна Корея от средата на 90-те години на миналия век, когато Северна Корея претърпя опустошителен глад, като се смята, че тогава са почнали стотици хиляди хора.

Севернокорейските служители вече носят значка с лика на Ким Чен-ун

Севернокорейските служители вече носят значка с лика на Ким Чен-ун

Поредна стъпка в изграждането на култ към личността на държавния лидер

През 2016 г. Тае Йонхо, тогава министър в посолството на Северна Корея в Лондон, избяга в Южна Корея. Той каза пред репортери в Сеул, че е решил да избяга, защото не е искал децата му да живеят "мизерен" живот в Северна Корея и е изпаднал в "отчаяние", след като е гледал как севернокорейският лидер Ким екзекутира служители и стремежът му за разработване на ядрени оръжия.

Северна Корея нарече Тае "човешка измет" и го обвини в присвояване на държавни пари и извършване на други престъпления. Тае беше избран в парламента на Южна Корея през 2020 г.

През 2019 година посланиците на Северна Корея в Италия и Кувейт също дезертират и пристигат в Южна Корея, като вече бившия посланик в Кувейт си сменя името.

Най-високопоставеният севернокореец, потърсил убежище в Южна Корея, е Хуанг Джанг Йоп, високопоставен представител на управляващата Работническа партия, който някога е обучавал покойния баща на Ким Чен Ун - диктаторът Ким Чен Ир. Дезертьорството на Хуанг през 1997 г. беше приветствано от много южнокорейци като "разузнавателно злато" и знак, че политическата система на Севера е по-ниска от тази на Юга. Хванг почина през 2010 г.

Северна Корея представи първата си тактическа подводница с ядрено оръжие

Северна Корея представи първата си тактическа подводница с ядрено оръжие

Церемонията по откриването идва, когато Северна Корея ще отбележи 75-ата годишнина от основаването си