Бунтовниците, които поеха властта в Дамаск, получиха дронове и друга подкрепа от офицери от украинското разузнаване, които се опитаха да навредят на Русия и нейните сирийски съюзници, твърди американският журналист и писател Дейвид Игнациус в статия, публикувана от Washington Post.
Авторът на статията се позовава на анонимни източници, "запознати с украинската военна дейност в чужбина".
Според него преди около месец украинското разузнаване е изпратило около 20 опитни оператори на дронове и около 150 дрона "в щаба на бунтовниците в Идлиб", за да помогнат на ислямистите от групировката "Хаят Тахрир аш-Шам".
"Помощта от Киев е изиграла само скромна роля в свалянето на сирийския президент Башар Асад, смятат източници от западното разузнаване. Но беше забележимо като част от по-широки украински усилия за скрито противодействие на руски операции в Близкия изток, Африка и в самата Русия", се казва в публикацията.
"Скритата програма за помощ на Украйна в Сирия беше публична тайна, въпреки че високопоставени служители от администрацията на Байдън многократно казаха в отговор на въпросите ми, че не са знаели за това", пише Игнациус.
"Мотивацията на Украйна е очевидна: изправено пред руското нападение вътре в страната си, украинското разузнаване търси други фронтове, където да навреди на Русия", смята авторът.
По-рано Москва твърдеше, че разузнаването на украинското министерство на отбраната си сътрудничи със сирийските ислямисти. Специалният представител на руския президент за сирийското уреждане Александър Лаврентиев в интервю за ТАСС каза, че "украински специалисти от главното разузнавателно управление на Украйна" се намират в Идлиб, "доставяйки там безпилотни летателни апарати по определени канали" и преподавайки "тяхното производство и употреба".
През август Мали прекъсна дипломатическите си връзки с Украйна след коментари от Киев, че бунтовниците са получили "необходимата" информация за провеждане на атаки, които доведоха до смъртта на десетки войници от армията на Мали и бойци от групата "Вагнер" в северната част на страната.
Русия, която в последните години засилва влиянието си в Африка, включително в Мали, обвини Украйна, че открива "втори фронт" срещу Москва, като подкрепя бойци в държави, които са приятелски настроени към Русия.