Страните от Южна и Източна Европа са по-разтревожени за емиграцията (изтичането на хора), отколкото за имиграцията (идването на хора). Това показва широкообхватно проучване на нагласите в 14 страни от Европейския съюз, цитирано от британския в. "Гардиън".
В Испания, Италия, Гърция, Полша, Унгария и Румъния, шест страни, в които равнището на населението е или плаващо, или рязко намаляващо, повече граждани твърдят, че емиграцията е по-голяма тревога от имиграцията според проучването Европейския съвет за външни отношения.
Най-големият спад е в Румъния, където населението е намаляло с почти 10% през последното десетилетие, след като предимно млади хора се изселват и преместват да работят и учат в Западна Европа.
Както е известно, в България положението също е много критично по отношение на изтичането на хора от страната. Основната причина са ниските доходи, но не само - относително лошата среда за живот и ширещото се беззаконие също са причина много хора да вземат решение да напуснат България. Страната ни не е включена в проучването на Европейския съвет за външни отношения.
В северните и западноевропейските страни опасенията за имиграцията далеч надхвърлят тези във връзка с емиграцията.
Проучването е било проведено, за да се установят основните проблеми, които предизвикват загриженост преди изборите за Европейски парламент през май. Изследваните 14 страни ще заемат 80% от местата в новия състав на парламента.
Проучването е установило, че европейците като цяло са загрижени много повече за проблемите с околната среда отколкото от миграцията, въпреки че тя доминираше политиката на ЕС през петгодишния мандат на отиващия си състав на Европейския парламент. Корупцията, национализмът, тероризмът и климатичните промени също се разглеждат като много важни проблеми.
В проучването като цяло 20% са изразили безпокойство от емиграцията, а 32 процента от имиграцията. Допитването е проведено от YouGov, като са били анкетирани почти 50 000 души.
В някои страни страхът от емиграцията е толкова голям, че голям брой хора смятат, че на техните сънародници не трябва да се разрешава да напускат страната си за дълги периоди от време.
"Европейските избори се продават като бойно поле за сърцето на Европа", изтъква Марк Ленард, който е директор на Европейския съвет по външна политика, добавяйки, че националистите се опитват да превърнат гласуването в референдум за миграцията.
"Констатациите от това проучване трябва да дадат кураж на проевропейците и да покажат, че все пак има гласове, които да бъдат спечелени по важни въпроси като климатичните промени, здравеопазването, жилищното настаняване и стандарта на живот", коментира Ленард и допълва: "Те ще направят стратегическа грешка, ако приемат рамкирането на антиевропейските партии, че тези избори ще бъдат спечелени или загубени само от проблема с миграцията."
Популистки водачи като унгарския премиер Виктор Орбан и италианския вицепремиер и вътрешен министър Матео Салвини се опитват да поставят миграцията в центъра на вниманието на евроизборите, в които 374 млн. души имат право да гласуват. Правителството на Орбан наскоро започна кампания за разполагането на билбордове в цялата страна, предупреждащи за политиката за миграцията на Брюксел.
Проучването е установило, че ислямският радикализъм предизвиква най-много опасения, тревожейки около 20 на сто от европейците, въпреки че страховете в това отношение са доста по-големи в страни като Белгия, Франция и Холандия, отколкото в Източна Европа.
В почти всички страни мнозинството от хората са се съгласили, че околната среда трябва да бъде издигната като приоритет, дори и ако това наруши икономическия растеж.