Международните военнослужещи, разположени от южнокорейската страна на границата със Северна Корея, които досега са били невъоръжени, могат отново да носят оръжия. Това съобщи командването на ООН, информира "Ройтерс".

Ръководеното от САЩ командване на ООН е многонационална военна сила и наблюдава делата в силно укрепената демилитаризирана зона между двете Кореи, които на практика остават във война.

Село Панмунджом, което е било популярна туристическа дестинация, е известно официално като Съвместната зона за сигурност - комплекс от сгради, където са се водели междукорейски преговори и където войските от двете страни стоят почти лице в лице.

Решението този месец да се позволи на войските на командването на ООН да носят оръжие, идва, след като севернокорейските войници от Корейската народна армия отново заеха "въоръжена позиция за сигурност" в района, заяви полковник Исак Тейлър, говорител на командването на ООН.

Южна Корея заплаши КНДР с "ад на разрушение"

Южна Корея заплаши КНДР с "ад на разрушение"

Ако Северът предприеме безразсъдни действия, които вредят на мира

По негови думи този ход има за цел да защити както цивилните, така и военните служители в граничната зона.

"Това действие се предприема от голяма предпазливост, но командването на ООН уведоми и правителството на Южна Корея и Kорейската народна армия за позицията си, че разоръжената Съвместна зона за сигурност е по-безопасна и по-мирна за Корейския полуостров", посочи Тейлър.

Двете Кореи се договориха да не въоръжават войските си в Съвместната зона за сигурност съгласно междукорейско военно споразумение от 2018 г. Съобщава се обаче, че севернокорейските войници носят оръжие от ноември насам след частичното разпадане на споразумението.

КНДР ще счита намеса в работата на сателитите си за обявяване на война

КНДР ще счита намеса в работата на сателитите си за обявяване на война

Пхенян ще отговори на всяка намеса на Съединените щати в космоса

Миналия месец Южна Корея отмени част от пакта, насочен към деескалация на напрежението по границата, в знак на протест срещу изстрелването на шпионски сателит от Пхенян.

Като ответна мярка Северна Корея отмени споразумението и се закани да разположи по-силни въоръжени сили и нови оръжия на границата.

Обиколката до демилитаризираната зона е популярна дейност за туристите, които искат да надникнат в уединената авторитарна държава, но посещенията в Съвместната зона за сигурност бяха преустановени, след като американски войник избяга през границата в КНДР през юли.