Националното събрание на Южна Корея одобри във вторник план за парламентарно разследване на предполагаемия опит на президента Юн Сук Йол за бунт по време на краткотрайното му обявяване на военно положение, съобщава "Йонхап".

Планът за 45-дневно разследване беше приет на пленарна сесия на парламента със 191 гласа "за" срещу 71 гласа "против" и 23-ма въздържали се.

Планът изисква определяне на законността на противоречиво заседание на кабинета, проведено точно преди обявяването на военно положение и дали военните и полицията са били мобилизирани, за да спрат парламентарно гласуване за отмяната му.

Съдът одобри заповед за арест на президента на Южна Корея

Съдът одобри заповед за арест на президента на Южна Корея

Това е първата в историята на страната издадена заповед за арест на действащ президент

18-членна специална комисия, състояща се от 10 депутати от опозицията и седем депутати от управляващата партия и един независим депутат, ще наблюдава разследването до 13 февруари.

Правителствените агенции, предмет на разследването, включват президентската служба, Службата за национална сигурност, Президентската служба за сигурност към президентската канцелария, Кабинета на министър-председателя, Върховната прокуратура, министерствата на вътрешните работи и правосъдието, полицията и Националната разузнавателна служба.

САЩ следят отблизо политическата криза в Южна Корея

САЩ следят отблизо политическата криза в Южна Корея

Инцидентът не е имал въздействие върху военната готовност на Корейския полуостров

Припомняме, че по-рано южнокорейските разследващи органи поискаха издаване на заповед за арест на отстранения президент във връзка с краткотрайното обявяване на военно положение. Това е първият случай в историята на Южна Корея, когато действащ президент е изправен пред такова искане

Разследването, водено от полицията и Службата за разследване на корупция на високопоставени лица, разглежда дали декларацията на Юн от 3 декември за обявяване на военно положение представлява опит за метеж. Юн не е яви на призовките за разпит и оспорва легитимността на разследването.

На 3 декември президентът Юн обяви военно положение, като маскирани войници с оръжие, бронежилетки и уреди за нощно виждане, влязоха в парламента. Това доведе до сблъсъци с парламентарни служители, които се противопоставиха с пожарогасители. Мярката продължи само няколко часа, преди да бъде отменена след гласуване на парламента.

Този ход предизвика шок в Южна Корея, която се управлява демократично от 80-те години на ХХ век, както и международна тревога сред съюзници като САЩ. Вследствие на това Юн беше отстранен от президентските си правомощия чрез импийчмънт, а Конституционният съд трябва да реши дали да го възстанови или окончателно да го отстрани от длъжност.

Опозицията в Южна Корея заплаши с импийчмънт и премиера

Опозицията в Южна Корея заплаши с импийчмънт и премиера

Ако той не обяви закон за разследване на неуспешния опит на Юн да наложи военно положение