Южнокорейският президент Юн Сук Йол остава върховен главнокомандващ и няма смущения в съюза със Съединените щати, заяви министерството на отбраната в понеделник, след като стана ясно, че срещу президента Юн се води криминално разследване за обявяването на военно положение миналата седмица, предава "Ройтерс".
Решението на Юн да даде широки извънредни правомощия на армията на 3 декември за борба с т.нар. "антидържавни сили" и политически опоненти предизвика остра критика. Макар че заповедта беше отменена само шест часа по-късно след единодушен вот на парламента срещу нея, инцидентът предизвика протести и напрежение сред военното ръководство.
През уикенда стана ясно, че Юн е разследван за предполагаема държавна измяна, а полицията му наложи забрана за напускане на страната. Прокуратурата вече арестува бившия министър на отбраната Ким Йон-хьон за ролята му в обявяването на военно положение.
Командирът на южнокорейските специални части, полковник Ким Хюн-тхе, разкри пред журналисти, че е получил заповед да изпрати войници в парламента, за да предотврати вота срещу военното положение. Той заяви, че е действал по нареждане на бившия министър на отбраната и че военните са били "жертви, използвани от политическото ръководство".
Макар че Юн оцеля при гласуване за импийчмънт в парламента, неговата управляваща партия "Народна сила" (PPP) създаде работна група за справяне с политическата криза и възможната му оставка. Лидерът на партията Хан Донг-хун заяви, че премиерът Хан Дък-су временно ще поеме управлението на държавните дела.
Опозицията обаче критикува този ход като противоконституционен и настоява Юн да подаде оставка или да бъде отстранен чрез импийчмънт. Демократическата партия на Южна Корея планира да внесе ново предложение за импийчмънт в събота, предупреждавайки, че кризата заплашва да нанесе сериозни щети на икономиката.
Обявяването на военно положение предизвика тревога сред съюзниците на Южна Корея. Американският министър на отбраната Лойд Остин отмени планирано посещение в Сеул, а държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън призова за запазване на демократичния процес.
Кризата се разгръща в сложен геополитически момент, докато Северна Корея изпрати войски в подкрепа на Русия в Украйна, което е значително засилване на военните връзки между Пхенян и Москва.
Ситуацията поставя под риск стабилността на Южна Корея като ключов съюзник на САЩ в региона, където са разположени 28 500 американски войници - наследство от Корейската война (1950-1953).