Заместник-председателят на признатото от ООН правителство на Йемен приветства завръщането на Доналд Тръмп като президент на САЩ, съобщава "Ройтерс".

По негови думи това е решаваща повратна точка за ограничаване на подкрепяните от Иран хуси, които застрашават регионалната стабилност и морската сигурност.

Айдарус ал Зубайди заяви, че силното лидерство на Тръмп и желанието му да използва военна сила са в рязък контраст с администрацията на Джо Байдън, която според него е позволила на хусите да консолидират властта, да укрепят военния си капацитет и да разширят обхвата си отвъд Йемен.

"Тръмп знае какво иска. Той е силен човек, който взема решения", подчерта Зубайди в кулоарите на годишната среща на Световния икономически форум в Давос.

"Ние сме фенове, почитатели и поддръжници на политиката на Тръмп, защото той е личност, която има достатъчно власт за вземане на решения, за да управлява Америка и света", посочи той и добави, че очаква преговорите с бъдещата администрация да започнат скоро.

Хусите контролират северозападната част на Йемен, където живее по-голямата част от 23-милионното население, а останалата част на страната се държи от Южния преходен съвет, който иска независим Южен Йемен и е подкрепен от Обединените арабски емирства.

Йеменските хуси ще атакуват само кораби, свързани с Израел, след примирието в Газа

Йеменските хуси ще атакуват само кораби, свързани с Израел, след примирието в Газа

Групировката ще избягва атаки срещу кораби на САЩ и Великобритания

Зубайди оглавява въоръжената група, която държи три места в президентския лидерски съвет от осем души - базираното в Аден коалиционно правителство, което се противопоставя на хусите.

Той заяви, че обединението на Йемен още се изплъзва и призова за две държави, какъвто беше случаят преди 1990 г., когато Южен Йемен беше отделен от Северен Йемен.

"Когато станем две държави, конфликтът ще бъде решен", подчерта той и добави, че е необходима координирана международна, регионална и местна стратегия, ръководена от САЩ, за да се ударят и отслабят хусите и да се спрат атаките им срещу западни търговски кораби, плаващи през Червено море.

Миналата година хусите атакуваха над 100 кораба с дронове и ракети в знак на солидарност с палестинците във войната между Израел и "Хамас" в Газа.

Преди встъпването в длъжност на Тръмп вчера лидерът на йеменските хуси Абдул Малик ал-Хути обяви, че бунтовниците ще ограничат атаките в Червено море само до свързвани с Израел кораби след началото на примирието в Газа, но ударите могат да бъдат подновени, ако ситуацията се промени.

"Надяваме се, че Америка ще бъде мотивирана да възпира хусите, защото те ще продължат да заплашват морското корабоплаване. Те са най-голямата заплаха. Хусите са част от международен консорциум, ръководен от Иран, Русия и Китай", изтъкна Зубайди.

Войната в Йемен - една от най-бедните страни в Близкия изток, започна през 2014 г., когато хусите нахлуха в столицата Сана и превзеха държавните институции.

Войната в Йемен уби или осакати 11 000 деца

Войната в Йемен уби или осакати 11 000 деца

Според данни на ООН

Мирният процес на ООН за прекратяване на войната, който предизвика тежка хуманитарна криза, спря след началото на войната между Израел и "Хамас" в Газа.

Конфликтът в Йемен накара хусите да закрепят позиции в северната част на страната, където създадоха минидържава, която управляват с подкрепата на Техеран.

"Тази война ни струва много. Тя доведе до срив на цялата икономика и рязка девалвация на валутата, сега един служител печели 50-60 долара на месец. За възстановяването на Йемен ще са необходими стотици милиарди долари", посочи Зубайди.