Бившият главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна и настоящ посланик в Лондон генерал Валерий Залужни потвърди съществуването на съвместен оперативен щаб с партньорските държави във Висбаден, Германия, който е играл ключова роля в планирането на украински военни операции през 2022-2023 г. Това заяви самият той в публикация във Facebook, коментирайки разследване на New York Times, което разкрива както стратегическо сътрудничество, така и спорове между Киев и Вашингтон, пише Би Би Си.
"Този щаб се превърна в наше тайно оръжие", написа Залужни, разкривайки, че след началото на пълномащабното руско нахлуване е бил създаден логистичен координационен център, който по-късно еволюира в платформа за оперативно планиране. Със съдействието на Великобритания, структурата във Висбаден е започнала да анализира нуждите на украинската армия спрямо стандартите на НАТО, да провежда военни учения и да подготвя стратегически операции, които са били споделяни с Вашингтон и съюзниците.
Изявленията на Залужни идват на фона на разкрития за задкулисни конфликти между украинските и американските военни, описани в обширно разследване на New York Times. Изданието разказва, че още през 2022 г. щабът във Висбаден е предоставял разузнавателна информация за руски цели на територията на Русия, включително за атаки с морски дронове и далекобойни ракети.
Според NYT, високопоставени представители във Вашингтон са били шокирани и гневни, когато през април 2022 г. Украйна без предварително уведомление удря ракетния крайцер "Москва". Инцидентът се възприема от американската администрация като нарушение на договорените правила на сътрудничество и поражда сериозни съмнения относно прозрачността на Киев.
Напрежението се изостря и през 2024 г., когато украинските сили нахлуват в Курска област на Русия, без знанието на американските съюзници. Въпреки че Белият дом първоначално спира споделянето на разузнавателна информация, по-късно подкрепата е възобновена поради риска украинските войски да бъдат изолирани и унищожени без външна помощ.
Разследването на NYT разкрива също спорната динамика между Залужни и наследника му на поста главнокомандващ — генерал Олександър Сирски, както и противоречия в стратегическите приоритети на украинското военно и политическо ръководство. В частност, провалът на контранастъплението през 2023 г. се обяснява с вътрешни разногласия, които довеждат до разделяне на ресурси между различни фронтове, вместо концентрирана операция в посока Мелитопол.
Въпреки общата рамка на сътрудничество, разследването подчертава, че взаимното доверие между Киев и Вашингтон е било подложено на сериозно изпитание. А според високопоставен източник от Пентагона, в определени моменти действията на украинската страна са били възприемани като "почти шантаж", особено при използването на западно оборудване за офанзивни действия на руска територия.
Залужни, който дълго време беше символ на устойчивостта на украинската армия, сега използва гласа си, за да защити усилията на украинските военни и ролята на международното сътрудничество, но и открито показва дълбочината на напрежението и несъгласието, които са съпътствали ключови военни решения.
projekt
на 09.04.2025 в 06:55:15 #4мда.......украинците сами се борят с Русия.... както и друг път съм писал. Русия прави грешка за начина по който се бие. Русия трябва да наеме няколко генерала от израелската армия. или да наеме няколко генерала участвали във войната на САЩ срещу Ирак. да се научат руснаците най големите демокрации как се бомбардират градове. много меко пипат руснаците.
oxoo
на 08.04.2025 в 19:20:32 #3Руснаците се махнаха,американците не само излъгаха,а упорито отидоха до руските граници и ето резултата от наивника,нарциса,предателя МГ,доминирана от САЩ цяла Европа,цяла!
bajbor
на 08.04.2025 в 18:55:34 #2Мунчо, какво да каже или направи една окупирана държава
Германия за този щаб няма вина , за други неща ще си плаща..с лихвите...
MyH4o
на 08.04.2025 в 18:35:29 #1Често казано, ако бях на мястото на руснаците, този "център" във Висбаден щеше да бъде ликвидиран с хиперзвуково оръжие. Напиканите немци имат късмет, че руската мечка е доста сдържана