На среща на външните министри на НАТО в петък, европейски представители обвиниха Русия, че саботира усилията на Съединените щати за прекратяване на войната в Украйна и призоваха за засилен натиск върху Москва да приеме незабавно примирие. Според тях това е ключов момент, в който администрацията на президента Доналд Тръмп трябва да заеме по-твърда позиция, предава "Ройтерс".

Въпреки че президентът Тръмп от седмици изразява увереност, че руският президент Владимир Путин иска мир, източници на "Ройтерс" съобщават, че Белият дом става все по-подозрителен към истинските намерения на Кремъл. През март Москва отхвърли предложението на САЩ за пълно 30-дневно примирие, което Киев е бил готов да приеме, а по-късно двете страни са се споразумели само за ограничена пауза в нападенията по енергийната инфраструктура - споразумение, в чието нарушаване се обвиняват взаимно двете страни.

"Русия дължи отговор на Съединените щати, които положиха сериозни усилия за посредничество и предложение за примирие," заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро. Британският му колега Дейвид Лами отправи остри критики към Путин, подчертавайки, че "продължава да обстрелва Украйна и нейните цивилни, въпреки възможността да се съгласи на прекратяване на огъня". Германският външен министър Аналена Бербок определи думите на Путин за мирни преговори като "празни обещания", а Естония и Канада настояха за конкретен график Русия да приеме примирие.

Лондон и Париж призоваха Путин незабавно да се съгласи на прекратяване на огъня

Лондон и Париж призоваха Путин незабавно да се съгласи на прекратяване на огъня

Външните министри на Великобритания и Франция осъдиха продължаващите атаки срещу енергийната инфраструктура на Украйна

Висш представител на Държавния департамент на САЩ заяви, че Вашингтон остава ангажиран с усилията за спиране на конфликта. Според него на срещата в Брюксел е имало "широка подкрепа за Украйна и за усилията на президента Тръмп за приключване на войната", но също така и "ясно послание, че Русия трябва да направи повече".

Нараства обаче тревогата сред европейските съюзници, че са изолирани от дипломатическите преговори с Русия, въпреки че изходът от тях ще определи сигурността на континента "за десетилетия напред", както подчерта високопоставен дипломат от НАТО.

Рубио: САЩ остават ангажирани с НАТО, но Европа да харчи повече за отбрана
Обновена

Рубио: САЩ остават ангажирани с НАТО, но Европа да харчи повече за отбрана

Вашингтон не очаква разходите да се увеличат веднага, но посоката трябва да е ясна