Съединените щати остават твърдо ангажирани с НАТО, но очакват от европейските съюзници значително увеличаване на разходите за отбрана, заяви държавният секретар Марко Рубио по време на среща на външните министри на алианса в Брюксел. Той допълни, че Вашингтон ще даде време на партньорите да постигнат тази цел, но подчерта необходимостта от "реален план за действие", цитира думите му "Ройтерс".
"Съединените щати са в НАТО и са толкова активни, колкото винаги са били. Всички съмнения по темата са просто истерия," каза Рубио, отговаряйки на тревогите на европейските съюзници относно позицията на президента Доналд Тръмп към трансатлантическия съюз. Според него Тръмп "не е срещу НАТО, а срещу НАТО, която не разполага със способностите, нужни за изпълнение на задълженията по договора".
Президентът Тръмп настоява държавите членки да повишат разходите си за отбрана до 5% от БВП - ниво, което в момента не достига нито една от страните в алианса, включително и самите Съединени щати. Макар такава цел да изглежда амбициозна, Рубио подчерта, че "никой не очаква това да се случи за година или две, но пътят трябва да е реален".
По данни на НАТО, през миналата година 23 от 32-те страни членки са изпълнили или надминали настоящата цел от 2% от БВП за отбрана, но ключови икономики като Италия и Испания остават под този праг.
Преди срешата в Брюксел чешкият външен министър Ян Липавски каза, че ръководената от Прага програма за доставка на артилерийски боеприпаси за Украйна е получила допълнително финансиране, за да продължи до септември. Инициативата е получила ново финансиране от Канада, Норвегия, Дания и Нидерландия, уточни той.
Германският външен министър Аналена Бербок заяви: "Ние, партньорите от НАТО, ще продължим да разширяваме стълба на европейската сигурност като цяло - 800 милиарда евро за четири години ще укрепят нашата собствена сигурност."
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че САЩ не планират "внезапно" да изтеглят войските си от Европа: "Няма планове за внезапно намаляване на присъствието им в Европа", каза Рюте, добавяйки обаче, че Вашингтон трябва "да присъства в повече от един театър на военни действия".
Очаква се европейските министри да използват срещата и за да повлияят на текущите разговори между Тръмп и Русия относно войната в Украйна. Европейската вяра в САЩ като гарант за сигурността срещу руската агресия бе разклатена от опитите на Тръмп за сближаване с Москва и натиска му върху Киев да приеме край на войната при американски условия.
ВълкСчадъР
на 03.04.2025 в 16:15:38 #1Демек, ойрогейцити да купуват повече американско оръжие ... докато плащат огромни мита Сметки без кръчмар Ойрогейците ТРЯБВА да започнат собствено производство ! След като могат да правят най добрите самолети и ЕДИНСТВЕНИТЕ машини за правене на чипове, и онай добрите оръжия също би трябвало да могат ! Печатането трабва вече да започва