Чуждестранни граждани започнаха да се евакуират от пристанище в Судан в събота, съобщи "Ройтерс". По-рано беше съобщено, че със съдействието на армията това ще бъде възможно, въпреки че боевете продължават.

Кървавият натиск на градската война е хванал в капан голям брой хора в суданската столица. Летището е било многократно атакувано и много жители не са успели да напуснат домовете си или да се измъкнат от града в по-безопасни райони.

Организацията на обединените нации и чуждите държави призоваха съперничещите си военни лидери да спазват обявеното прекратяване на огъня, което в повечето случаи беше пренебрегнато. Поискано бе и да гарантират безопасно преминаване както за бягащите цивилни, така и за доставката на крайно необходимата помощ.

Тъй като летището е затворено, хиляди чужденци - включително персонал на посолствата, хуманитарни работници и студенти в Хартум и другаде в третата по големина държава в Африка - също не са успели да излязат.

Саудитска Арабия евакуира гражданите на Персийския залив от Порт Судан на Червено море, на 650 км от Хартум. Йордания ще използва същия маршрут за своите граждани.

Очаква се западните страни да изпратят самолети за своите граждани от Джибути, въпреки че суданската армия каза, че летищата в Хартум и най-големия град на Дарфур Ниала са проблематични и не е ясно кога това може да е възможно.

Чуждестранен дипломат, пожелал анонимност, каза, че някои дипломатически служители в Хартум се надяват на евакуация по въздух от Порт Судан през следващите два дни. Посолството на САЩ предупреди американците, че не може да помага на конвои от Хартум до Порт Судан и пътуването ще бъде на собствена отговорност.

Суданската армия гарантира евакуацията на чужденци

Суданската армия гарантира евакуацията на чужденци

Чуждестранни граждани и дипломати бягат от боевете в страната

Армията, под ръководството на Абдел Фатех ал Бурхан и съперничещите Сили за бърза подкрепа, ръководени от Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемедти, досега не са спазвали примирията, договаряни почти всеки ден, откакто избухнаха военните действия на 15 април.

Боевете в събота нарушиха това, което трябваше да бъде тридневно примирие от петък, за да се позволи на гражданите да достигнат безопасно място и да посетят семейството си по време на мюсюлманския празник Рамазан Байрям. Двете страни се обвиниха в неспазване на примирието.