В 4.00 часа българско време се очаква да започне дебатът между кандидатите за президент - Камала Харис и Доналд Тръмп. Той ще се проведе в Pennsylvania Convention Center във Филаделфия и ще бъде излъчен директно по ABC.
Според BBC той може да окаже голямо влияние върху хода на президентската надпревара. Те припомнят как след предишния дебат между Тръмп и президента на САЩ Джо Байдън, последният беше принуден да оттегли кандидатурата си за втори мандат и да предаде щафетата на вицепрезидента Камала Харис като кандидат на демократите за Белия дом.
Дебатът ще започне в 21.00 местно време и ще продължи 90 минути. В залата няма да има публика.
Освен това микрофоните и на двамата ще бъдат изключвани, когато съответно единият или другият има думата. Това се прави с цел те да не се прекъсват.
Въпреки че Камала Харис е вицепрезидент повече от три години, а кандидат за президент от седем седмици, много американски граждани все още не я познават достатъчно. В скорошна анкета на New York Times 28% от гласоподавателите посочиха, че биха искали да получат повече информация за кандидата на демократите.
Съдейки по социологическите проучвания, кандидатите се радват на почти еднакъв процент подкрепа, ето защо дори и да има лека промяна в обществените настроения след сегашния дебат, той може да е причината за победата на единия от тях.
За Харис дебатът във Филаделфия е възможност да представи по-подробно плановете си пред десетките милиони зрители. Предизвикателството е, че ще трябва да го направи, докато опонентът й я критикува и напада.
Освен това Харис със сигурност си дава сметка, че ако се справи не особено успешно, това може да й навреди на представянето на изборите.
Известно е, че досега тя не е имала голям успех, когато е трябвало да отговаря на трудни въпроси и това обяснява нежеланието й да дава интервюта за медиите. Така обаче тя не успя и да усъвършенства уменията си за публично представяне.
Очаква се по време на дебата тя да защити постиженията на администрацията на Байдън, особено по въпроси, по които проучванията показват, че демократите не се справят добре, като сигурността по границите и инфлацията.
Кой води в националните социологически проучвания?
Първоначално, след като стана ясно, че Камала Харис ще поеме щафетата от Джо Байдън, и по време на националната конвенция на Демократическата партия в Чикаго, която се проведе през втората половина на август, стана ясно, че подкрепата за Камала Харис е достигнала 47 процента.
Този резултат бе отчетен на 22 август, когато Харис обеща на американските граждани - нов път напред и нагоре. Оттогава на практика процентите остават непроменени.
При Тръмп подкрепата си остава относително стабилна - 44 процента. На него по никакъв начин не се отрази оттеглянето на Робърт Кенеди-младши от надпреварата на 23 август, който обяви, че ще подкрепи Тръмп на предстоящите избори.
Понастоящем има седем колебаещи се щата, където резултатите на двамата кандидати са много близки, което затруднява определянето кой наистина води в надпреварата.
Последните социологически проучвания показват, че в няколко щата разликата между Камала Харис и Тръмп е по-малка от един процент. Подобно е положението и в ключовия щат Пенсилвания. От BBC припомнят, че през 2020 г. Байдън спечели Пенсилвания с малко над един процент.
Някога Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин бяха крепости на демократите, но през 2016 г. те гласуваха за Тръмп. През 2020 г. Байдън отново успя да спечели доверието им и сега, ако Харис успее да повтори успеха му, нейната победа ще е почти сигурна.
Досега Харис изпреварва Тръмп в пет от седемте щата, където до последния момент не се знае кой ще бъде предпочетен - това са Северна Каролина, Невада, Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин (като в последните два тя води съответно с 2% и 3 процента).
В Джорджия и Аризона бившият президент Тръмп има преднина от около един процент.
Между другото, когато Байдън беше кандидатът на демократите, той изоставаше от Тръмп средно с пет процента във всичките седем щата.
От BBC поясняват, че процентите, които цитират, са взети от сайта за анализ на социологическите проучвания 538, който е част от американската новинарска мрежа ABC News.
На тази платформа 538 са събрани данни от проучвания, проведени от различни социологически агенции както на национално ниво, така и в отделни щати.
Социолозите, провели тези проучвания, предоставят точна информация за това колко хора са анкетирали, кога е проведено проучването и по какъв начин - чрез телефонни обаждания, текстови съобщения, онлайн или под друга форма.
Доколко може да се вярва на социологическите проучвания?
Според данните от социологическите проучвания Камала Харис и Доналд Тръмп се радват на почти еднаква подкрепа както на национално ниво, така и в колебаещите се щати. Числата са толкова близки, че е много трудно да се предвиди победителят.
От BBC припомнят, че и през 2016 г., и през 2020 г. социолозите подценяваха подкрепата за Тръмп.
За да решат този проблем, социолозите се фокусираха тъкмо върху групите, за които са сигурни, че ще отидат да гласуват.
Подобни "корекции" обаче не дават 100% гаранция за достоверността на резултатите.
За Тръмп предстоящият дебат е възможност да си върне инерцията в кампанията. Той има значителен опит да бъде център на вниманието, а стилът му да дебатира често изкарва от равновесие опонентите му.
Дебатът обаче крие и определени рискове за Тръмп.
Той не се представи особено блестящо на предишния дебат с Байдън през юни, макар и след него настоящият президент да обяви, че се оттегля от надпреварата за втори мандат. Освен това миналата седмица по време на икономически форум в Ню Йорк Тръмп не успя да обясни как ще се справи с въпроса за финансирането на грижите за децата.
При предстоящия дебат Тръмп ще трябва да бъде особено внимателен какви думи използва, когато спори с вицепрезидента, тъй като тя е едва втората жена в историята, номинирана за президент на Щатите. Ако Тръмп, без да иска, каже някоя лоша дума по неин адрес, която може да се сметне за дискриминационна, това може да му коства подкрепата на всички жени, негови потенциални избирателки.
Има и още една любопитна подробност - въпреки че денят на изборите е на 5 ноември, в някои ключови щати, включително в Пенсилвания, предсрочното гласуване ще започне още през септември.
Така че дебатът може да бъде един от последните шансове за двамата кандидати да достигнат до онези нерешителни избиратели, които все още се колебаят за кого да гласуват.