Масовите протести в Армения принудиха премиера Серж Саркисян да подаде оставка няма и седмица, след като беше избран на поста. За щастие смяната на властта се извърши по безкръвен път, посочва Дойче веле.
Изглежда е бил непълен списъкът с революции в постсъветското пространство. След Грузия през 2003, Украйна през 2004 и 2014 и Киргизстан през 2005 година, масовите протести и в Армения доведоха до промени във властта - министър-председателят Серж Саркисян изненадващо подаде оставка в понеделник. Часове преди това се появиха информации, че войници се били присъединили към протестиращите.
За временно изпълняващ длъжността е избран досегашният вицепремиер Карен Карапетян.
Какво предизвика оставката?
63-годишният Серж Саркисян се задържа на премиерския пост по-малко от седмица. След два президентски мандата, продължили от 2008 до 2018 година, като премиер Саркисян се надяваше да продължи да управлява бившата съветска република в Южен Кавказ. Почвата за това беше подготвена от него още през 2015 година, когато след референдум Армения беше обявена за парламентарна република. Тогава Саркисян обещаваше, че няма да се кандидатира, но въпреки това го стори. Което сега се оказва пагубно за него.
За ръководителката на бюрото на близката до Зелените фондация "Хайнрих Бьол" в Южен Кавказ Нино Леява оставката е следствие от масовите протести на арменските граждани - не само в столицата Ереван. "От години расте недоволството на хората от системата Саркисян и от Републиканската партия", казва тя за Дойче веле. Президентът и партията му се опитаха чрез конституционна реформа да "променят политическата система така, че да може Саркисян да продължи да управлява". И това доведе до масовите протести, твърди Нино Леява.
Ролята на Пашинян
Напрежението в Армения обаче не е от вчера. Още при първия избор на Саркисян за президент през 2008 години се стигна до размирици, които бързо бяха потушени със сила. Тогава загинаха 10 души. През 2015 година арменците отново масово излязоха да протестират - този път срещу високите цени на тока. При това с успех: президентът отмени мярката.
Сегашното протестно движение, което доведе до смяна на властта след протести, продължили 11 дни, възникна като реакция срещу бедността и корупцията. А изборът на Серж Саркисян за премиер само ускори процеса. Опозиционният лидер Никол Пашинян, който е бивш журналист и настоящ депутат, беше арестуван и след това освободен. В неделя той се срещна за кратко със Саркисян, в което наблюдателите видяха предвестник на предстоящи --промени в управлението. На срещата, продължила само 3 минути, 42-годишният Пашинян е казал на премиера, че е дошъл да говори с него за оставката му. Саркисян определил това като изнудване и напуснал срещата. Но на следващия ден той все пак подаде оставка.
Кошмарен сценарий за Русия
Събитията в Армения са истински кошмар за Русия. От години насам Москва наблюдава със загриженост масовите протести в съседните страни и вижда в тях основно две неща: намеса на Запада и заплаха за себе си. От гледна точка на Москва е тревожно, че това сега се случва тъкмо в Армения, която е близък съюзник на Русия в постсъветското пространство.
"Оставката на един политик, който искаше да остане на власт още дълги години, е плесница за външната политика на Москва. Армения е един от най-важните съюзници на Русия", коментира пред ДВ руският журналист Константин Егерт. Според него, Кремъл вероятно е оценил погрешно протестните настроения в Армения. Първата реакция на Москва беше много предпазлива: не чухме квалификации за държавен преврат, както руски политици често наричат събитията в една Украйна, например. Председателят на парламента Вячеслав Володин дори заяви, че оставката на Саркисян си е вътрешна работа на Армения. Председателят на комисията за външна политика към Държавната Дума Леонид Слуцкий пък увери, че Русия и Армения ще си останат стратегически съюзници.
Идат ли нови избори?
Никой не знае как ще се развият сега нещата. Нино Леява прогнозира дълги преговори с Републиканската партия, тъй като трябва да бъдат проведени предсрочни избори. Като цяло обаче тя вижда случващото се в положителна светлина - като "стъпка към по-нататъшната демократизация на страната".
karamazov
на 25.04.2018 в 14:02:52 #16Bobby_gBG ".................Украйна беше преврат по учебник.." ............................................................................................ Да приемем, че си прав.Веднага следват два въпроса: Първо, има ли такъв учебник за преврати и Второ, ако има такъв учебник, значи някой като ГРУ, КГБ и другите руски служби , които са действли напълно безпрепятствено в рускоговорящата Украйна, изобщо не са го чели, или са спали в час.Организацията на един преврат, когато народът не го иска е "кауза пердута".Още повече, ако трябва да го организира външна не руски, а английски говоряща служба, срещу действията на която би трябвало да има активно противодействие от руснаците.Но дори и да е имало, в Украйна руските служби се провалиха тотално, заедно с Външното министерство.Хич не е малка работа поради некадърност да превърнеш Украйна от приятел във враг.
Bobby_gBG
на 25.04.2018 в 12:07:01 #15"Първата реакция на Москва беше много предпазлива: не чухме квалификации за държавен преврат, както руски политици често наричат събитията в една Украйна, например" Естествено че ще бъде такава реакцията - защото такав е истината. Украйна беше преврат по учебник. В Армения е алчен политик, който лъже като за световно за да остане на власт, ама като престъпи обещанията си да не се кандидатира - вече на народа му писна.
karamazov
на 25.04.2018 в 11:35:06 #14_Ico ...... Щом не ти пука за Русия, тогава не изказвай мнения под такива статии.Коментирай си ситуацията в България. Аз съм посочил един реален факт за рублата, защото голата лъжа на Бат Наско, че уж рублата върви нагоре си е чиста пропаганда .Част от лавината пропагандни лъжи с които такива тролове ежедневно ни заливат и вече всички изпитват отвращение от тях.
karamazov
на 25.04.2018 в 09:46:46 #13Бат Наско, Казах ти да отидеш и с три стотинки да си купиш вестник Дума!Толкова струва една рубла. Ако пък искаш да си купиш хляб и чорапи с рубли, приготви се с голям сак, в който да сложиш камарата рубли, които са ти необходими за покупката.Ако пък имаш дори и два-три мизерни долара в джоба, те ще са ти напълно достатъчни.Ако обаче ти се наложи да пътуваш извън страната, не вземай куфари с рубли, защото никой не ги ще и ще умреш от глад по пътя.Вземи си долари, или евро и бъди рахат!Не разчитай на този, който те е излъгал да напишеш простотията ( цитирам отново ) ""Стратегическото партньорство с Китай, Турция и няколко богати арабски държави вдига рублата нагоре всеки изминал ден." Каква рубла и къде я вдига бе, Наско?Ма много си тъп бе, Насе!
karamazov
на 25.04.2018 в 08:05:21 #12За Бат Наско: Официален курс на БНБ - Руска рубла RUB за100 рубли -2.59888 лв. Или, една руска рубла е равна на 2,6 български стотинки! Една рубла е по-малко от три стотинки!!!! А според теб "Стратегическото партньорство с Китай, Турция и няколко богати арабски държави вдига рублата нагоре всеки изминал ден." Вдига, ама друг път! Върви сега с тези три стотинки и си купи вестник Дума. Ха, ха, ....ха!
karamazov
на 25.04.2018 в 07:52:35 #11Точно по същия начин руснаците проспаха и надигащото се недоволство срещу Янукович в Украйна.И загубиха за вечни времена тази голяма държава като съюзник.Сега показват отново, че нищо не са научили. Ех......,господин Лавров!Друг на това място би си ритнал трудовата книжка!
velikiat
на 25.04.2018 в 06:51:36 #10услужливия комуникатор на политкоректни тези, дойче веле, няма да ви съобщи, че сваленият премиер прие истанбулската конвенция и вбеси тяхното общество
Болен сДСар
на 24.04.2018 в 23:59:37 #9Ееее, е те сега чак арменците ще цъфнат па ще вържат!
Още след месец-два от чешмите ще потекат демократични мед и мАсло..... ;) Слава на Сорос ! От утре в NATO, oт вдругиден - джендър конвенция и Гей паради
emilioner
на 24.04.2018 в 23:36:54 #8На запада вече му писна от нагли руски простотии,удара в сирия беше предупреждение.Сти га вече нарушаване на договоркит руска бляд ако се правиш на мъж САЩ Великобритания и Франция ще те атакуват едновременно и целия свят ще разбере какъв си слабосилен не само икономически но и военно.
ISIS
на 24.04.2018 в 23:05:30 #7русия скоро ще ги окупира и тези. Това е плана на москва. Закъсняха малко за олимпиадата, но световното идва, така че ихтамнет ще помогнат.
emilioner
на 24.04.2018 в 23:03:33 #6Това е началото на края на бандитската система на путин,скоро и московчани ще излязат на улиците да подирят сметка на крадливото джудже което само безобразно лъже.
friend
на 24.04.2018 в 23:03:12 #5Защо събитията в Армения са кошмар за Русия ---------------------- Ами то всички събития напоследък са кошмар за Русия. Тези в Армения са последният кошмар за сега, но те не са последният. Разбира се най-големият кошмар е Китай.
1abv1
на 24.04.2018 в 23:02:51 #4Хахаха, поредният глуповат опит на жълтата медия дойце веле да се прави на интересна и да сипе лъжи. Нищо общо с истината, както обикновенно.
dddddd
на 24.04.2018 в 22:51:34 #3Кошмар за Русия е съкращаването с 30% на военния им бюджет тази година. Не могат да издържат вече Армения, скоро и други страни.
Хирам
на 24.04.2018 в 22:27:29 #2много ги мислите за будали руснаците? Хаха, помислете, дали не са заложили и на двата коня? Съюза с Россия гарантира изобщо съществуването ня държавата Армения. А Азербайджан е от редовните купувачи на руско въоръжение. Мисля че изводите са по силите дори и на почитятелите на дойче зеле....
psp_11
на 24.04.2018 в 21:00:49 #1Никакъв кошмер.. Не казвай хоп преди да скочиш - румънска народна поговорка.