Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви в четвъртък, че в частта на Херсонска област, окупирана в момента от Русия,  изнасят телата на хора, загинали в резултат на наводнения. Той предположи, че руските власти там правят това, за да скрият доказателства и следи от престъпления.

Това заяви президентът във видеообръщение, след като по-рано през деня разузнаването и дипломатите проведоха брифинг за страните партньори относно ситуацията в АЕЦ Запорожие, съобщава УНИАН.

По-специално, става дума за представители на страните от Г-7, Г-20 и международни организации.

"Сега Русия е световен център на цинизма и оттам може да дойде всяка заповед за всяко зло, което те очакват да маскират като една или друга катастрофа. Светът има достатъчно сила, за да предотврати всякакви радиационни инциденти и още повече радиационна катастрофа", подчерта Зеленски.

Според него разузнавателните служби на различни страни могат да дадат подходящи сигнали и да окажат натиск върху тях.

Държавният глава уточни, че съответна информация ще бъде предоставена и на тези страни, които все още претендират за известен неутралитет.

"Очевидно радиацията не пита кой е неутрален и може да достигне до всеки в света. Съответно всеки в света може да помогне сега и какво да прави е напълно известно", каза той.

Зеленски отново отбеляза необходимостта от пълна деокупация на Запорожката АЕЦ. Той също така инструктира министъра на вътрешните работи на Украйна Игор Клименко да проведе разяснителна работа с хората за всички рискове.

Освен това днес президентът обсъди със силите за сигурност и разузнаването последиците от руската терористична атака срещу Каховската водноелектрическа централа, по-специално в окупираната част на Херсонска област.

"Дори думата "катастрофа" не е достатъчна за това. Руското зло е сформирало там специални групи, които да изнасят и очевидно укриват телата на загинали", каза президентът.

Той подчерта, че това не е първият път, в който Русия се опитва да унищожи доказателства и следи от своите престъпления на окупираната територия - окупаторите направиха това в Мариупол и други населени места.

"Но това е такава истина, която не може да бъде скрита", каза Зеленски.

ООН: Очаквайте мини по плажовете на Черно море заради язовир "Каховка"

ООН: Очаквайте мини по плажовете на Черно море заради язовир "Каховка"

Противопехотните мини са достатъчно леки, за да се носят по течението на голямо разстояние

Мините, изхвърлени при наводненията от язовир "Каховка" в Украйна, могат да изплуват надолу по течението и да стигнат до плажовете на Черно море. За това предупреди в сряда Пол Хеслоп, ръководител на отдела за противоминни действия на ООН в Програмата за развитие на ООН в Украйна. Той заяви, че мините PMF-1, известни като мини "пеперуда", са достатъчно леки, за да се носят по течението на голямо разстояние.

Руският министър на извънредните ситуации Александър Куренков докладва, че 41 души са загинали, а 121 са хоспитализирани вследствие на разрушаването на язовир "Каховка". По негови думи над 8000 души са били евакуирани от зоната на наводнението.

Рухването на контролирания от Москва язовир на 6 юни причини наводнения в Южна Украйна и окупираните от руските сили територии от Херсонска област, унищожи домове и земеделска земя и прекъсна водоснабдяването на цивилното население.

МОСВ: Българската акватория на Черно море продължава да е чиста

МОСВ: Българската акватория на Черно море продължава да е чиста

Това показват последните данни от мониторинга на МОСВ

Министърът на околната среда на Украйна съобщи, че инцидентът е причинил щети за 1,2 милиарда евро.

Кремъл обвинява Киев, че е извършил саботажа срещу водното съоръжение, чийто воден дебит бе с размерите на Голямото солено езеро в САЩ, за да прекъсне ключов източник на водоснабдяване за Крим и да отклони вниманието от "колебливата" контраофанзива срещу руските сили.

На свой ред Украйна обвинява Русия за взрива на стената на язовира от съветско време, който е под руски контрол от първите дни на войната.

Убеждават медиите да не говорят за замърсяването на Черно море

Убеждават медиите да не говорят за замърсяването на Черно море

Около това се обединиха всички парламентарно представени партии в Комисията по туризъм в НС

Според последните данни от мониторинга, провеждан от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), не са забелязани замърсявания в българската акватория на Черно море.

Изпратените данни от Института за космически изследвания и технологии към БАН до Басейнова дирекция "Черноморски район" в околностите на Одеса в Украйна също не откриват подобно замърсяване.

На 20 юни, Басейновата дирекция "Черноморски район" и Регионалната лаборатория - Варна извършиха седмичния мониторинг за качеството на крайбрежните морски води от три брегови пункта - Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Допълнителни показатели са включени в мониторинга, за да се следи потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море.

В мониторинга се проследява потенциалният риск от замърсяване на морската околна среда вследствие на военни действия. Следи се за наличие на нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий, а в отговор на новата ситуация са включени и допълнителни показатели като пестициди и други. До момента не са открити нито едно превишение от изследваните показатели.