Парламентарна комисия на Европейския съюз отхвърли знаковия закон на блока за защита на природата, съобщава "Ройтерс".

Най-голямата законодателна група в парламента води кампания за блокиране на законопроекта в решаващо гласуване следващия месец.

Законът за възстановяване на влошаващите се природни местообитания има за цел да възстанови 20% от сушата и морето в ЕС. Той обаче се сблъска с неодобрение от групата на Европейската народна партия в Европейския парламент, която призова за отхвърлянето му.

Днес 44 депутати гласуваха "за" закона, а 44 се обявиха "против", с което той не успя да спечели подкрепата на мнозинството.

Следващата стъпка за законопроекта е пълното му гласуване в Европейския парламент на 11 юли. Ако отново не успее да събере подкрепа от мнозинството, той окончателно ще бъде отхвърлен.

ЕС търси консенсус по смекчения закон за природата

ЕС търси консенсус по смекчения закон за природата

Очаква се оспорвано гласуване в европарламента

"Европейската комисия трябва да се върне на работа и да представи нов текст, по-добре изготвен и зачитащ очакванията на европейците", заяви депутатът от ЕНП Ан Сандер.

Брюксел предложи промени в закона, за да отговори на опасенията, но отказа да оттегли предложението си, което счита за крайно необходимо за спиране на упадъка на естествените местообитания в Европа, 81% от които са класифицирани като влошени.

Поддръжници от други парламентарни групи заявиха, че ще се опитат да се обединят, за да намерят компромисно споразумение преди пълното гласуване в парламента. Представители на ЕС заявиха, че очакват оспорван вот.

"С този закон гарантираме продоволствената сигурност и безспорното подобряване на природата в полза на земеделците, животновъдите и рибарите", изтъкна Сезар Луена, водещ преговарящ от парламента по закона.

Загубата на дива природа - голям икономически удар за света

Загубата на дива природа - голям икономически удар за света

Най-потърпевша ще бъде икономиката на САЩ

Опозицията от ЕНП пък се съсредоточи върху опасенията, че законът ще навреди на фермерите и ще застраши продоволствената сигурност. Тези твърдения обаче бяха отхвърлени от хиляди учени.

Законът беше критикуван и от някои правителства, като това на Ирландия и Белгия, като последното предупреди, че ЕС налага твърде много регулации върху индустриите.

Въпреки това миналата седмица страните от ЕС постигнаха съгласие по позицията си по законопроекта за природата - те отслабиха някои цели и изискаха повече средства от ЕС в подкрепа на фермерите за възстановяване на природата, като подкрепиха общите му цели.