Фотографска изложба за българите от албанския район „Голо Бърдо" се открива на 28 януари (петък) в сградата на националния музей „Земята и хората" в София. Началото е в 18.30 ч. Основен организатор е Сдружението „Нашенци".
Сред организаторите са още Националният музей „Земята и хората", Фотографска къща „Ралица" и ВМРО - Българско национално движение.
Автори на изложбата са н.с. І ст. д-р Веселка Тончева от Института по фолклор при БАН и Алексей Жалов, изпълнителен зам.-председател на Българската федерация по спелеология, който бе любезен да даде интервю за news.bg.
Откъде е интереса у един спелеолог към българите от „Голо Бърдо"?
Моят интерес към „Голо Бърдо" бе мотивиран от филма, който бе излъчен по БНТ през 1993 г. На мен като спелеолог ми направи впечатление релефа на областта и реших, че там би могло да има пещери. Година по-късно моя милост и още трима колеги посетихме района и така попаднахме на българите там. Когато това се случи, ние прегърнахме идеята, че трябва да се работи тези хора да станат известни на българската общественост и ако може самите ние да направим нещо за тях.
Какво по-конкретно имахте предвид?
Още при първата ни спелеоложка експедиция, която организирахме през 2002 г., имахме ясното съзнание, че ако не можем да помогнем пряко, то можем да направим това косвено. Със самото си присъствие ние бихме могли да помогнем на хората в „Голо Бърдо" - чрез контакта им с нас - да се самоидентифицират. Защото това е един много сериозен проблем за тези хора. Част от тях не знаят какви са - българи или македонци. Не говоря за тези, които откровено казват: „Ние сме си албанци!", като имат предвид не тяхната национална принадлежност, а страната, в която живеят.
Доколко е запазено българското в „Голо Бърдо"?
Това е най-сложният въпрос. Една част от нашите сънародници там твърдо се определят като българи, докато други заявяват, че са такива конюнктурно - в зависимост кой ги пита! Затова е много трудно процентно да се каже какво е съотношението между тези, които се самоопределят като българи и македонци. За това по мое мнение определена вина има и българската дипломация. И то не само по отношение на българите в „Голо Бърдо", но и на тези, които живеят в останалите райони на Албания.
Явно имате преки впечатления от работата на нашите дипломати със сънародниците ни в Албания...
Искам да отбележа, че аз правя ежегодни спелеоложки проучвания от 1991 г. не само в централна част на Албания, където се намира „Голо Бърдо", но и на север, и на юг. През целия този 20-годишен период аз съм контактувал с българската дипломация, базирана в Албания, и съм си създал много приятелски връзки. Въобще следя къде отблизо, къде отдалеч какво там се случва в това отношение.
И каква е оценката Ви?
Според мен работата на българската дипломация в Албания е на критично ниско ниво. С изключение на някои периоди, когато в Тирана имаше по-отворени към темата дипломати. Изобщо много слабо се работи в това отношение. И фактът, че тези хора не са обект на едно по-специално, задълбочено, целенасочено внимание от страна на България се отразява зле на това кой като какъв се самоосъзнава.
А каква политика води Македония спрямо това население?
Македония води една много по-агресивна от нашата политика спрямо сънародниците ни не само в „Голо Бърдо", но и в другите райони на Албания. И резултатът е налице - на някои места, като например в голобърдското село Требище, много малко хора се осъзнават като българи или го правят това конюнктурно. Което неизбежно засилва позициите на македонската партия, която функционира в страната.
Само агресивната политика на Скопие ли ерозира българското самосъзнание на нашенците в Албания?
За увеличаващия се брой на самоопределящите се като „македонци" има и още една причина, която е много добре известна и за която отдавна се говори. Това е проблемът с получаването на българско гражданство. Аз мога да твърдя отговорно, че от момента, в който ние попаднахме там хората ни третират едва ли не като месии, които могат да направят всичко. Много често ни задават въпроса: „Защо ние като преди 4-5 години сме подали молби за българско гражданство, не го получаваме?" И това се точи с години, което също се отразява на това как тези хора се чувстват.
Не преекспонирате ли проблема?
Ще ви отговоря с думите на Иляз Камили, един много добър мой приятел, който е от този район и неотдавна ми каза: „Да, Майка България, но каква е тази майка, която е забравила децата си?" Нещо, което като го чух, направо ми излезнаха сълзи на очите, защото това е потресаващо! Затова и аз, да си призная честно, въпросът „Кой какъв е?" не го задавам на нашенците в Албания.
Но на предстоящото преброяване този въпрос ще бъде зададен и от отговора му в значителна степен зависи дали ще има българско присъствие в Албания.
Да, това е точно така! И аз като човек, който се вълнува от този проблем, почти всеки ден си задавам въпроса: „Какво ще стане след преброяването?" Още повече, че има и друго нещо, което е определен минус за процесите на съхраняване на българщината в Албания.
Преди две години бе подписан договор за създаване на български културен център в Тирана и на албански в София. Той бе ратифициран от нашия парламент, но албанският парламент така и не го прави.
Как реагира България?
Лошото е, че българската държава не „подбутва" албанската, въпреки че сме в много по-благоприятна позиция от нея. А културният център е един сериозен инструмент, който може и трябва да се използва.
А беше ли поставен този въпрос при посещението на министър Божидар Димитров в Албания през миналата година?
Нямам информация дали този въпрос е бил повдигнат, но според мен държавата като цяло търпи сериозни упреци по отношение на това какво се прави спрямо сънародниците ни в Албания. Защото, поне в моите очи, посещенията на наши политици, включително и на президента, и на външния министър, и на министъра без портфейл за българите в чужбина не са променили с нещо ситуацията. Най-малкото, като признаване на българите в Албания на статут на национално малцинство.
Не отивате ли отново в крайност?
Официална Тирана е признала за малцинство „македонците", но изглежда „българи" като че ли е мръсна дума в Албания. Въпреки че в някои от изявленията на отговорни албански политици като Сали Бериша и Фатос Нано, под сурдинка се признава за наличието на българско национално малцинство. Но какво от тов, след като в официалните документи то не съществува? Така че този въпрос е изключително сериозен. И ако на предстоящото преброяване не се даде възможност определени хора там да се определят по съвест като българи, тогава нещата за нас ще са само един блян.
Казвате, че сме на път да запишим поредния блян в историята си. А има ли някаква алтернатива?
Да, има! И тя е да се върнем към онова време на по-агресивната политика от началото на 30-те години на миналия век, когато всяко нещо по отношение на българите в Албания се е правело сериозно. Иначе тези хора ще ги загубим!
makemak
на 01.02.2011 в 13:37:02 #21А они , знаат ли дека се Бугари ?!
Фокс
на 30.01.2011 в 18:23:50 #20Само в Албания ли?....няма за к/о да се сардиме,на6ето минало в историята за жалост е такава.......(МУКАЛЕМНУН)
ама до кога не само нийе сме по умни нали или по хитри от вси4ки 
Traktorbuster
на 30.01.2011 в 10:45:23 #19Сайта е КОМУНОИДЕН ДА посиране ....
Комунето Жунграц е журнале от сайта крадящо никове на потребители , който подкрепят ГЕРБ и след това пише комуноидни глупости от тяхно име за да ДЕЗИНФОРМИРА ...
жунграц - White Knight - XML - Traktorbuster СЕГА СА ЕДНО И САщО КОМУНОИДНО ЛАЙНО - ЖУРНАЛЕ ОТ САЙТА ....
ЗАТОВА СЕГА ПИшАТ СРЕшУ ГЕРБ , ДИГАТ ЛОЗУНГИ ЗА ДПС и бсп ....
desert rose
на 29.01.2011 в 22:05:34 #18загърбили сме своите в албания. да се сърдим ли на франция и германия че ни показаха гърба си за шенген??
desert rose
на 29.01.2011 в 22:04:16 #17Хенри VIII | 28.01.2011 10:53 Като е мръсна дума да ма фанат за фалоса и да ме разходят - има да чакат за ЕС - векове наред - сега ни е паднало да си отмъстиме на всички гнусляри около нас
desert rose
на 29.01.2011 в 22:03:37 #16troglodit | 27.01.2011 23:00 flagellum dei и mr.Krustev А бре момци , вие нещо не сте в час и пишете глупости! Разбират ви кухите глави от тези работи Бесен ! Да сте биле нявга в Албания, а в Голо Бърдо , Преспанско или Кукъска гора! Ако забелязвате в интервюто никой не споменал нищо лошо за албанците - не разбирате ли, че българската политика за нашита хора в Албания е калпава! Четете каккто дявола чете евангелието! В случай ,предатели май сте вие! Какво искате да оставим нашите там да гинат и да бъдат асимилирани! За разлика от вас ще се въздържа от псувни, въпреки че мнотго ми се иска да ви тегля една майна!
mrKrastev
на 28.01.2011 в 01:49:26 #15troglodit | 27.01.2011 23:00 ррррръррр ма кондьо
Roko_2
на 27.01.2011 в 23:18:46 #14Сърбите и Гърците са отрепки
абе направо боклуци 
troglodit
на 27.01.2011 в 23:00:29 #13flagellum dei и mr.Krustev А бре момци , вие нещо не сте в час и пишете глупости! Разбират ви кухите глави от тези работи
! Да сте биле нявга в Албания, а в Голо Бърдо , Преспанско или Кукъска гора! Ако забелязвате в интервюто никой не споменал нищо лошо за албанците - не разбирате ли, че българската политика за нашита хора в Албания е калпава! Четете каккто дявола чете евангелието! В случай ,предатели май сте вие! Какво искате да оставим нашите там да гинат и да бъдат асимилирани! За разлика от вас ще се въздържа от псувни, въпреки че мнотго ми се иска да ви тегля една майна!
tarbuh
на 27.01.2011 в 22:32:07 #12Алоо, автора албанците лошо мнение за нас нямат. Имат лошо мнение за славяните като цяло, но то е създадено от това, което са правили с тях сърбите през последния век, а и не само те. Те са и единствените, които казват, че македонците са българи. А и независимо дали са христиани или мюсюлмани, като цяло са много точни хора. Че има и гадници - има, но къде няма... На запад като ходят цигани, и за нас си мислят, че сме само цигани...
mrKrastev
на 27.01.2011 в 19:19:17 #11иначе статията е глупости на търкалета от мрънкач като македонци никой не се определя, защото и малките деца знаят, че няма македонци. Скопие политика няма, защото е изкуствена държава и няма никакви амбиции за развиване на "македонския" етнос където и да е. Против албанците - нищо! Сърбе на върбе!
mrKrastev
на 27.01.2011 в 19:09:09 #10assensy | 27.01.2011 14:26 не няма, защото албанските отдавна са спрели до 1 и лафа си е техен
ivayola
на 27.01.2011 в 18:09:18 #9аве тия които са се писали македонци е ясно че са българи, само че човека обясни че бурмите дават по-бързо гражданство от нас, а това е така и защото не са в ЕС (освен всички др. обективни причини). надявам се проблема с културният център да го направяти да създадат възможности за лесни връзки с България. а защо не и повече проекти на БГ бизнеса там?
zorbas bg
на 27.01.2011 в 16:42:09 #8Арнаутин=на албанец.Май повече мръсотия сме видяли от арнаутите,отколкото от турците.За да създаде народът такава дума,трябва доста зор да е видял.Вижте значението на думата в тълковния речник и след това говорете.
Янков
на 27.01.2011 в 15:54:20 #7Няма такъв етнос "македонци". Имало е такива в античните времена, но те отдавна са изчезнали след заселването на славяните в техните земи. В Република Македония живеят следните етноси: македонски българи (най-много), българомохамедани, македонски албанци, македонски сърби и черногорци, малко турци и цигани. Така че, ако албанските българи се пишат като "македонци", това означава "македонски българи".
каНак
на 27.01.2011 в 14:50:05 #62.Минувач | 27.01.2011 10:25 Чудесен филм за историята на София: http://www.youtube.com/watch?v=3aDIn88jnmg Nаистина, мерси!
assensy
на 27.01.2011 в 14:26:04 #5В най-скоро време ще се ползва лафа "български реотан". Както и последният ни военен самолет е спрял да лети, защото огняра му е починал...
Zin
на 27.01.2011 в 13:06:28 #4И "албанец" е мръсна дума в България. Да не кажа дори и обида! А сравнение ?
Албански реотан? 
Бойчо
на 27.01.2011 в 12:01:27 #3Ние с албанците проблеми нямаме. Проблеми имат фиромите и сърбите, а ние пък си имаме проблеми с тях.
шевкед
на 27.01.2011 в 11:22:12 #2Аз от албанец лошо за българите не съм чувал, но е факт, че е в действие план за католициззиране на албанците.