Дни преди поредния протест на полицаите, потърсихме за мнение Иван Павлов от контактната група, преговаряща с ръководството на МВР. Павлов е н-к Оперативна дежурна част към ОД на МВР Ловеч 

Протестите на полицаите продължават, обявихте преди два дни. Това означава ли, че в преговорите между контактната група и ръководството на МВР няма напредък, няма развитие по исканията?
Ще си позволя да внеса едно уточнение. Не става въпрос за водене на преговори в истинския смисъл на думата. По-скоро се водиха разговори между контактната група (КГ) и ръководството на МВР с цел изясняване на позициите и подпомагане вземането на адекватни управленски решения от страна на ръководството на ведомството.
В този ред на мисли ще отбележим, че известен напредък разбира се има. Все пак към протестиращите полицаи бяха направени някакви предложения. Друг въпрос е, доколко тези предложения ни удовлетворяват и какви гаранции за тяхното изпълнение има.
Поне стана ясно на ръководството какви са нашите проблеми и че държим да се вземат незабавни мерки за тяхното решаване. Фактът, че бяхме въобще изслушани е своего рода напредък за системата на МВР.

Липсата на напредък по отношение на едно увеличаване на заплатите ли беше основният мотив да обявите, че отново излизате. Изявлението на министър Миков, че за повече от 10% повишение не може да се говори как повлия на настроенията сред служителите на МВР?
Не само несериозното предложение за увеличение на заплатите на служителите бе нещото, което натежа при вземането на решение.
КГ изчака да получи предложения от ръководството по всички точки от внесените искания. Направените предложения бяха разгледани и обсъдени като едно цялостно предложение и след анализ на ситуацията и консултации с нашите привърженици и поддръжници се стигна до вземането на това тежко решение - да не се приемат направените предложения и то като цяло.
Нямаше изолирано отхвърляне или приемане на някое самостоятелно предложение.
Министър Миков ясно и точно се мотивира за възможностите на ведомството при така гласувания бюджет за 2009 г.
Съвсем естествено, че при такова драстично разминаване между искания и предложения, реакцията на служителите бе крайно негативна. Имахме дори предложения от служители да се оттеглим напълно и окончателно от каквито и да е форми на диалог с ръководството на МВР. Разбира се това е несериозна позиция.
Ние винаги ще останем отворени за диалог, с което и да е ръководство на МВР, стига този диалог да е конструктивен и да доведе до исканите промени и издигане престижа на МВР и служителите му в обществото.

Изобщо процент на увеличение обсъждан ли е?
Направено бе твърде неясно предложение за увеличение на заплатите в рамките от 5 до 10 % диференцирано за отделни служби, но едва след като приключи изготвянето на щатните разписания и таблици за цялото ведомство.
Това най-малкото звучи неясно и твърде неопределено. Такова предложени води след себе си множество допълнителни въпроси, а по този начин се създават предпоставки за вътрешно противопоставяне между служителите.

Искането за учредяване на нов синдикат сякаш мина на заден план, от последния протест до вчерашната пресконференция, това заглъхна. Продължавате ли да настоявате за структура, която да защитава вашите интереси и какво очаквате от нея?
Категорично се работи и търси създаването на синдикална организация от нов тип, която да има възможност да защитава интересите на всички служители от МВР. Просто е свързано с технологично време и следването на необходимите за регистрацията процедури. Има и известни трудности при съобразяването с изискванията и ограниченията на Закона за МВР.

А един нов синдикат (ако продължава да е като условие) какво би могъл да направи, и няма ли опасност да се превърне в поредната казионна организация?
При сегашната правна регламентация на синдикалната дейност в МВР винаги ще съществува опасност от превръщането на всеки един синдикат в МВР в казионна структура.
Именно и затова първото искане, което отправихме към ръководството на МВР е незабавни промени в гл. 20 на ЗМВР. А и нека не забравяме, че не организацията прави хората, а хората правят организацията.
При сегашните условия, бъдещите членове на синдиката няма по никакъв начин да допуснат превръщането му в копие на НПС, който е регистриран в момента, подчертавам регистриран, а не работещ.
Разбира се, не бива само по себе си създаването на един нов синдикат да се разглежда като панацея за решаване на проблемите в МВР, но все от някъде е нужно да се започне.
Ние ясно съзнаваме, че първите резултати от дейността на бъдещия синдикат ще дойдат след 1-2 години. Но това по никакъв начин не изключва възможностите ни за действия, нито ни кара да се откажем и изоставим идеята.

Заявихте преди дни, че напрежението сред полицаите ескалира. В обществото и сред нас журналистите се създаде точно обратното впечатление - че са започнали преговори, че се върви в посока към договореност и нормализиране на отношенията. Защо расте напрежението?
Това до известна степен е следствие от развитието на диалога. Служителите са с направо вродено недоверие към ръководството на МВР, което се е формирало и натрупвало в продължение на 20 години.
Отначало недоверието се пропука и хората се изпълниха с една искра надежда при факта, че все пак исканията ни бяха приети от ръководството на МВР. На следващия етап, когато ги запознавахме поетапно с хода на разговорите и направените ни предложения, недоверието се възроди с нова сила и то се примеси с открито негодувание.
Служителите станаха твърде чувствителни и приемат отношението на ръководството по твърде личен начин. Все още страхът сред служителите е твърде силен, за да си позволят силно, на висок глас да изразят това, което чувстват и именно затова сред вас журналистите се създаде впечатлението, че нещата са затихнали. Определено не е така и нашите привърженици в системата всеки ден стават все повече.
Готови са все по-твърдо да отстояват личните си и професионални интереси. Може би ръководителите на МВР и отговорните лица от правителството подцениха мащабите на недоволството в МВР и си помислиха, че със символични жестове, ще си върнат загубеното доверие.
До този момент това не се случва и надявам се това да проличи при следващите ни излизания на открито. Все още това може да се промени, но очакваме адекватно отношение.
Прилагането на стари и изпитани тактики за туширане на напрежение, както и упражняването на управленски натиск, към този момент дава само негативни резултати и за двете страни, ако може съвсем условно да направим това разделение.
Още в хода на разговорите, заявих на г-жа Соня Янкулова (зам.министър на МВР, б.р.), че на тези разговори разделението е абсолютно условно, поради факта, че и двете страни желаят постигане на едни и същи резултати, но с различни средства и темпове.
Всички ние желаем да можем да предложим на обществото повече и по- качествена сигурност, но за това е нужно да бъдат осигурени необходимите ресурси.

Това ще се отрази ли на формата на протестите на полицаите?
Неизбежно ще се отрази както на отношението на служителите в МВР, така и на формите на протест. Тези въпроси се обсъждат както в рамките на КГ, така и на една по-широка основа, като се консултираме и с външни специалисти и юристи.
Определено считаме, че допуснахме една съществена слабост при нашите действия. В духа на диалога искахме да запазим толерантното си отношение към ръководството на МВР по време на водене на разговорите и недостатъчно информирахме както медиите и обществото, така и всички служители във ведомството.
Запазеното медийно мълчание, доведе до висока степен на неинформираност сред гражданите и формирането на сериозни дебати и негативни настроения в обществеността. Чувстваме, че останахме длъжници на гражданите по тези въпроси.

Безплатна и безболезнена реформа в света не съществува - вчера бяхте категорични. Какви жертви трябва да бъдат дадени - от ръководството на МВР и какво бихте жертвали Вие - редовите полицаи?
Служителите на МВР през последните 20 години правят ежедневни жертви, за да осигурят нужното ниво на сигурност в обществото. За съжаление само с трудов ентусиазъм това няма как да се реализира.
Проблемът е, че вече не сме склонни да продължаваме да правим жертви и то едностранно. Назря времето, когато жертвите трябва да са адекватни и за двете страни.
През последните години стояхме безмълвни, гледайки как постепенно и една по една ни бяха отнемани права и социални придобивки.
Служителите неизбежно правеха аналогии със социалния статус на другите заети в сектор „Сигурност" и виждаха как нещата се развиваха в негативна посока за заетите в МВР.

Това че няма да търсите подкрепа сред политически сили стана ясно още по време на първия протест. Променена ли е ситуацията?
Този въпрос е твърде деликатен и считаме, че вече сме изразили своята позиция. Друг е въпросът, че доколкото проблемите в МВР могат да се решат само с волята на българските политици, ние няма как напълно да се изолираме от тях.
Това е една взаимна зависимост в един по-глобален план. Служителите от МВР се чувстват удобно деполитизирани и не желаят да бъдат свързвани с отделни политически сили и формации. Когато обаче МВР се ръководи от политическо ръководство е неизбежно да има опити да се политизират проблемите.
Това не е наш проблем, а проблем на самите политици. Ние открито и категорично не желаем проблемите в МВР да се политизират.
Считаме, че такова политизиране няма да доведе до търсените и желани от нас резултати. От друга страна не бихме окачествили като национално отговорно поведение, бездействието и мълчанието на почти целия политически елит в страната по проблемите в МВР.
Политиците знаят за тези проблеми, но тази тема не заема никакво място в политическите дебати, освен когато се цели извличането на тяснопартиини дивиденти от правилните или неправилните действия на служителите на реда.
Не е за подценяване и въпросът за гледните точки и категоризирането на това кои действия на служителите от МВР и кога са били правилни или неправилни.

Смятате ли, че можете да разчитате на подкрепа на исканията си сред обществото, сред редовите граждани. Има много критики - не само към ръководството на МВР, но и към редовия полицаи? Как ще отговорите на тях?
Това е една много дълга и болезнена тема. Известно разбиране и подкрепа след обществото има, но също така има и доста противници на нашите искания. Доста често дори общественото недоволство е насочено не директно към нашите искания, а към отношението на отделни служители към гражданите при контактите с тях.
Според мен лично това са въпроси на формиране на глобално отношение. За съжаление това са продължителни и трудни процеси, които често зависят от една единствена дума, от един жест, дори от една гримаса на отделна личност.
Причината за този дуализъм в мненията е до известна степен и в самите нас. МВР все още не е достатъчно открита система и обществото до голяма степен е в неведение за процесите, които протичат вътре в самата система.
Свикнали сме обществото да вижда обобщено фигурата на полицая и заедно с това да я приема букварно или само в негативен, или само в позитивен план.
МВР е най голямото по численост ведомство в страната. В него работят всякакви хора - и добри професионалисти и такива, които не са с качествата, които е нужно да има полицейския служител.
Ние сме тези, които искаме промените в МВР да обхванат и доведат до осъвременяване и реорганизация и на кадровата политика, което да доведе до едно подбиране на по- качествени кадри и поставянето на едни по- високи критерии за всички кандидати за работа в МВР.
Това разбира се е до известна степен и функция на предлаганото заплащане на труда, както и на осигуряване на нужните условия на труд.

Колеги от кои области на страната очаквате да подкрепят следващите протести. Като цяло има ли единност - проблемите на полицая от големия град и проблемите на полицая от провинцията не са ли доста различни?
По отношение на внесените искания няма разделение на колеги от малкия град и от големия град.
В исканията са формулирани общи проблеми, валидни за всички служители на МВР - от чистачката до директора. В този смисъл надали бихте открили служител, извън политическото ръководство, който да не желае тези параметри, заложени в исканията да не бъдат постигнати.
Подкрепа имаме от всички териториални и централни структури в МВР. Разбира се, че има и специфики в дейността на служителите от големите и малките населени места в страната, но те могат и ще бъдат защитавани и разисквани в рамките на бъдещата синдикална организация на служителите от МВР.
Макар че това разделение е твърде условно. Проблемите например при опазването на обществения ред в сравнително малкия град Обзор през активния туристически сезон се доближават плътно до проблемите на значително по-големите населени места от вътрешността на страната.

Срещата ви с тези колеги продължава ли да бъде форумът? Не се ли страхувате от провокации и манипулации в Интернет. Обмисляте ли други - по-преки форми на контакт и разговори?
Форумите вече са твърде тясно пространство за среща между всички наши привърженици, последователи и симпатизанти. Заедно с това те са нашата кръгла маса, на която има място за всеки, който иска да изрази своето мнение.
Бих ги оприличил още по-образно - те са нашият Хайд парк, символ на свободно волеизявление и мнение, по която и да е тема и проблем. Те са един вид коректив и място за улавяне общите настроения както на служителите, така и на гражданите, които се включват в тях.
Използваме ги и за по-подробно информиране на желаещите, за да се запознаят те отблизо с нашите проблеми, с нашето ежедневие.
Разбира се, че винаги съществува възможността от провокации и манипулации в мрежата, но нека не бъдем параноици. А има и достатъчно хора, които бдят за парирането на тези опити.
Повечето от активните пишещи се познават помежду си и провокаторите лесно излизат на преден план. Разбира се, че се работи и по въпросите за разгръщането на колкото се може повече и по-разнообразни форми за осъществяване на контакт между служителите.
Има още много възможности в тази посока и те постепенно се включват в действие.
Благодарим и на вас медиите, че ни давате възможност да достигнем до по-голям кръг граждани и служители, оповестявайки целите, стремежите и вижданията ни за подобряване защитата на гражданското общество.

Тъй като сме част от Европейския съюз, има ли някакъв външен отзвук на случващото се в МВР?
В следствие на направените от нас усилия и установените контакти вече имаме международна поддръжка и реакции от европейски институции, политически партии и синдикати на сродни структури в Европа.
В този аспект, европейските институции и политици значително изпревариха своите български колеги. Това е много тревожен факт, който се надяваме в следващите дни да бъде опроверган.