Директорът на „Фортисимо Фамилия", Светлина Терзиева - Ангелова, пред news.bg

Г-жо Терзиева, програмата Фортисимо Фамилия има вече втори успешен сезон, но стартирате напълно нов проект, бихте ли разказали повече за него?
Програмите от платформата Фортисимо имат за цел да доближат класическата музика до хората. Фортисимо Фамилия съчетава концертното изживяване с образователни елементи, така че да се обогати и допълни срещата с музиката. След като достигнахме до детската публика с цикъла концерти „Приказки за „музикален инструмент", след като привлякохме в концертната зала младежката публика със специално създадените за нея концерти „Love story" и „Пълнолуние", сега логично разширяваме още аудиторията и представяме проекта „Дворжак в Америка", който е ориентиран към зрелите хора.
Проектът „Дворжак в Америка" представя историята около създаването на едно от най-обичаните произведения в световната музикална литература - Симфония №9 „Из Новия свят" от Дворжак. В първата част на концерта, благодарение на прекрасния текст на Джоузеф Хоровиц, с помощта на Иван Юруков - актьор и Валери Турманов - бас-баритон, ние ще навлезем в контекста на епохата, ще се срещнем с хората, с които е общувал Дворжак по време на своето пребиваване в Америка. Ще научим какво го е вълнувало и вдъхновявало - песните на афроамериканците и гледката на безкрайните прерии, в които още звучат индианските ритулни напеви, поемата на Логфелоу „Хайауата". Във втората част на концерта ще чуем Симфония №9 „"Из Новия свят" в интерпретацията на Максим Ешкенази, изпълнена от най-добрия български оркестър - Софийска филхармония.

Защо точно „Дворжак в Америка", каква е връзката с българската публика на този проект?
Този проект съпоставя език, литература, култура, философия и визуални изкуства с музиката, прави връзки между концертната зала, училища, университети и интегрира музикалното съдържание с теми от хуманитаристиката, за да се задълбочи разбирането на Симфония №9 „Из Новия свят" от Дворжак.
Историята на създаването на Симфония №9 „Из Новия свят" от Антонин Дворжак илюстрира значението на изкуствата в човешкия живот, както и ни разкрива начина, по който културата може да помогне на хората или общностите да разбират самите себе си по-добре. Търсейки афроамерикански и индиански материали с цел да създаде американска музика, Дворжак задава въпросите „Какво означава да бъдеш американец?" и „Кой може да бъде определен като американец?".
Проектът се фокусира върху темите за расовата и националната идентичност, катализирани от урбанизацията и емиграцията преди век - въпроси, които остават актуални и днес в България. Мисля, че и днес въпроси като „Кой е българин?" и „Това българска музика ли е?" търсят още своя отговор.

Как този проект според вас ще провокира интереса на младите хора към класическата музика и ще ги привлече в концертните зали?
Младите хора са жадни за изкуство и проекти като този, който задълбочава разбирането на музикалното произведение, дава неочакван ракурс, изисква активност, задава въпроси и провокира нееднозначни отговори, ще бъде за тях предизвикателство. Трябва да вървим към диалогичност в контакта си с публиката и младите хора са отворени за такъв тип общуване с музиката.

Каква е ролята на училището, учителят по музика за музикалното възпитание на учениците или това е изцяло задача на семейството?
Музикалното образование е задача на цялото общество. Ако вярваме в ценността му, а ние във Фортисимо вярваме безусловно, то трябва да търсим точките на контакт и да създаваме партньорства и мрежи от съмишленици, които да обединят училището, семейството, професионалните и любителски музикални състави, музикалните образователни институции, общинските и държавни власти за едно пълноценно музикално образование, което сме убедени, създава по-добри хора и граждани.

Какво ще кажете, за да поканите публиката да се включи в този проект?
Това е първият проект у нас, който представя музикално произведение по този начин. Целта на всичко това е да се осигури по-дълбок емоционален и интелектуален ангажимент на публиката с произведението и създаване на специални отношения с музиката изобщо.
Маестро Максим Ешкенази ще представи проекта „Дворжак в Америка", с оркестъра на Софийска филхармония, подкрепен от актьора Иван Юруков и бас-баритона Валери Турманов, през пътешествието във вълнуващия образен свят на Симфония №9  от Антонин Дворжак.
Допълнително ние разширяваме проекта като включваме в него учители и деца от столични училища, които се запознават с произведението и могат да посетят безплатно генералната репетиция, като по този начин създаваме пример за връзка между училището и концертния опит, без който изучаването на музика е непълно.