От Левски заявиха, че няма да изплатят претендираните 5 милиона евро по полученото уведомление за цесия, докато компетентните институции не се произнесат дали искането е законно и не нарушава международните санкции срещу Васил Божков. От клуба подчертават, че евентуално плащане към адвокат, свързан със санкционираното лице, може да създаде правни, банкови и репутационни рискове.
"Сините" посочват, че не приемат автоматично нито основанието, нито размера на претендираната сума и ще защитават интересите си, ако бъде установен законен механизъм за уреждане на казуса. От клуба уверяват, че финансовото им състояние е стабилно, лицензът за участие в евротурнирите през сезон 2026/27 не е застрашен, а ръководството вече е изпратило официален отговор до адв. Стоян Баумайер с искане да бъдат спазени всички законови процедури по цесията.
Ето и цялата позиция на 27-кратните шампиони:
"На вниманието на акционерите, партньорите и привържениците на ПФК "Левски"
Във връзка с полученото "уведомление за цесия и покана за доброволно изпълнение", както и с последвалите публични коментари през последните 24 часа, ПФК "Левски" АД предоставя разяснения по най-важните въпроси, поставени от привърженици и представители на медиите.
Въпрос: Ще плаща ли "Левски" претендираните 5 милиона евро?
Отговор: Клубът няма да преведе нито евро, преди компетентните институции да се произнесат дали тази конструкция с цесия към адвокат, публично известен като адвокат на Васил Божков, е допустима и не представлява заобикаляне на международни санкции. За "Левски" това не е обикновен търговски спор, а въпрос, който може да създаде санкционен, банков и репутационен риск за клуба.
Въпрос: А ако е допустима?
Отговор: Ако компетентните институции потвърдят, че подобно плащане е допустимо и не създава риск за "Левски", тогава клубът ще премине към следващия етап, а именно разговори, в които ще изложи своите аргументи и възражения по същество относно основанието, размера и изискуемостта на претендираните суми. С други думи - "Левски" не приема претенцията, така както е заявена.
Въпрос: Защо изобщо говорим за санкции, след като това изглежда като обикновен частен спор - един човек е дал заем и сега си иска парите обратно?
Отговор: Защото в случая не става дума за обикновен заем между две страни. Когато средствата са предоставяни на "Левски", международните санкции срещу тогавашния собственик на клуба Васил Божков и свързани с него лица и дружества все още не са били наложени. Те влизат в сила на 2 юни 2021 г., когато Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ (OFAC) включва Васил Божков в санкционния списък по глобалния закон "Магнитски", заедно със свързани лица и дружества.
Претендираните вземания произхождат от дружества, свързани с вече санкционирано лице и/или попадащи в обхвата на международни санкционни режими, а новият претендиращ кредитор е публично известен като адвокат на същото санкционирано лице. Освен това от "Левски" се иска плащането да бъде извършено по банкова сметка именно на това лице.
Допълнително, самият Васил Божков публично заявява, че това е "единственото неблокирано вземане", което неговите адвокати използват, като по негови думи средствата ще послужат за заплащане на работа, която те са свършили за него и/или предстои да вършат за него.
При такава последователност от факти клубът няма право да игнорира въпроса дали не се създава механизъм за заобикаляне на международни санкции и дали евентуално плащане не би изложило "Левски" на санкционен, банков, правен, лицензионен или репутационен риск.
Въпрос: Значи ли всичко това, че "Левски" няма да плати никога и няма да плати нищо?
Отговор: Не, не означава това. Клубът е финансово стабилен, но няма да извърши плащане без ясен, законен и безопасен път. Ако държавата, регулаторите и компетентните институции очертаят такъв път и потвърдят, че няма риск за "Левски", клубът ще обсъди въпроса вътрешно и ще защити интереса си по отношение на действително дължимите суми. Към момента такъв път няма, а отделно от това "Левски" не приема автоматично нито основанието, нито размера на претендираната сума. Разговори по конкретни плащания са излишни, преди да бъде намерен ясен и законен механизъм, който не поставя клуба под риск.
Въпрос: Вярно ли е, че "Левски" може да изгуби лиценза си за евротурнирите, ако не плати претендираната сума?
Отговор: Не. Лицензът на "Левски", както и на всеки друг клуб, зависи от изпълнението на задълженията към футболисти, треньори, служители, други клубове, НАП и футболните институции, както и от коректното счетоводно отразяване на всички задължения. Клубът получи лиценз за участие в европейските клубни турнири за сезон 2026/2027 на 12.06.2026 година (вижте и приложения документ). Темата не следва да бъде използвана за внушения, натиск или създаване на излишно напрежение сред привържениците.
Въпрос: "Клубът трябва да е благодарен, че г-н Божков не си е поискал парите по-рано" - така ли е?
Отговор: "Левски" цени всяка помощ от миналото, но не може да бъде "благодарен", че не са му поискани пари, които клубът така или иначе не е имал възможност да плати по законен начин, без да създаде тежък правен, санкционен и лицензионен риск.
Темата "Левски" беше използвана и в политически контекст, с обещания, че тези пари няма да се търсят. Публично беше представяно като личен жест нещо, което така или иначе не можеше да бъде реализирано без намесата и становището на компетентните институции. Днес курсът очевидно е обърнат, но нашата задача е да опазим клуба от всякакви политически интереси.
Въпрос: Какво прави ръководството в момента?
Отговор: Клубът вече е изпратил официален отговор до адв. Стоян Баумайер, в който ясно е посочено, че преди да се обсъжда каквото и да било плащане, следва да бъдат спазени всички законови изисквания, включително тези, свързани с надлежното уведомяване на длъжника при цесия. Според българското право договорът за цесия се сключва между стария и новия кредитор, но за да има прехвърлянето действие спрямо длъжника, той трябва да бъде надлежно уведомен от стария кредитор (цедента), съгласно чл. 99, ал. 3 и 4 от Закона за задълженията и договорите. Това не е формалност, а законова защита за длъжника, за да е ясно кой има право да претендира плащане, на какво основание, в какъв размер и по какъв ред".

USD
CHF
GBP
bozia-ivanov
на 22.06.2026 в 18:11:07 #68При собственост от феновете,проблем възниква с финансирането и като се има предвид,че няма печеливши клубове,Барса за да реши проблема с над 1 млр. дълг,или взема нови заеми(облагодетелстват се банките,които правят пари от въздуха),или продава права и акции,което обслужва отново финансистите.Или всъщност имаме една пералня на пари ,чийто обороти непрекъснато растат.В случая с лефски бившия собственик(по—скоро адвокатите му) изискват нормално дадените пари преди,които му се дължат съвсем законно и ако не могат да бъдат възстановени следват съответните наказания,като иначе няма да има финансов феърплей…..
goso-conev
на 22.06.2026 в 15:57:34 #67Bozia.. Как го няма никъде по света ? Например във цяла Испания няма собственик на клуба а сосиос - Перес на пример нито е собственик на Реал Мадридз нито може да го издържа, нито да му дава пари на заем.. Той е само президент и управлява клуба.. Барселона същото и така може да се продължава..
gychopopov
на 22.06.2026 в 07:12:58 #66боза - иванов, за това има спонсори!
bozia-ivanov
на 22.06.2026 в 06:55:12 #65Дали клуба на с(в)ините няма да преведе и евро на Божков ,ще се реши от пиндосовците,а иначе паразитния капитализъм освен пълна деградация на всичко в булгаристана,върши и други чудеса и във футбола.Като това което никъде по света другаде го няма —собственик на клуба да няма пари да го издържа,което е достойно за кандидатстване за вписване в книгата на рекордите на Гинес,ха,ха,хааааа….
goso-conev
на 22.06.2026 в 00:28:56 #64Умерен - случая е друг, минаха 10 години и ? Да ми отговориш пак що за глупости прави ръководството ви ? Къде са играчите? Кога ще пристигнат ? Кога ще дойдат футболистите на липсващите позиций? Има много повече кога, ама това са основните 3 въпроса.
goso-conev
на 22.06.2026 в 00:26:07 #63Палача Клуб се или издържа или управлява.. Наско управлява.. Значи приходи и разходи. Наско е увеличил приходите и взимаме по добри играчи, ако не продаваме. Много просто, милионер да си няма как да издържаш Левски - Божков се набута за 15 месеца при управление тип издръжка със 12.5 милиона евра.. Трябва да си мултимилионер най малко за да издадеш толкова средства.. Мултимилионер е 100 и отгоре.. Наско е заработил няколко милиона през живота си, да - ама основно като футболист преди 2000 година и оттогава е харчил.. Няма как сам да издържа клуба - ще му дойдат парите за по малко от половин година..
umeren-cska
на 21.06.2026 в 20:52:36 #62"...Иначе повечкото коментари от червени..." А защо е така? Просто известна компенсация от това, което беше във форума преди години и то съвсем малка, жална компенсация, направо неадекватна.
pala4a
на 21.06.2026 в 13:27:50 #61Щом не в милионер Насето. Как ви и, държа
pala4a
на 21.06.2026 в 13:26:18 #60Госе "умното" Насо е милионер....това казва вдичко
pala4a
на 21.06.2026 в 13:25:20 #59Госе..дай пак ,кой е милиардер..Насо *** ,дъто викаше че повече няма да стъпи на Гей арена ли?
gychopopov
на 21.06.2026 в 12:23:23 #58сега пък толкова време няма ама се озслушвате. ------------------------------------------------------------------------------ Ментаците си имат договори!
goso-conev
на 21.06.2026 в 11:57:48 #57Иначе повечкото коментари от червени.. Хубаво е, че се интересувате от нашия клуб повечко от както да си гледате във собственият двор.. И за двата отбора, за има няма 2 седмици почват евротурнирите - ЦСКА взе трети равноценен нападател - сигурно Янев или който го наследи от сега на татък ще почва мачовете със двама нападатели от началото.. Ами добре тогава.. Други нови играчи няма - сигурно Тиренцето са ставали шампиони, имат дълга скамейка и си играят редовно групите поне на УЕФА и то като директно пуснати там (без пресявки). Точно така ми прилича поведението на ръководството а запалянковците зяпат към Левски.. Незнам ама ЦСКА има само един ляв бек, крилата са доста трагични а и центъра на защитата не е кой знае какво.. Освен позиция централен нападател и дефанзивен халф каде е препълнено, останалите позиции има ЦСКА или само един играч (юношите без записани поне 300-400 минути не ги броя) или един който става и по една две шматки на който цял сезон драги червени приятели, вие самите постоянно ругаехте.. Незнам, как ще ни стигате - или другите отбори - който имат малко по изградени отбори и са се повечко подготвили.. ЦСКА няма време.. Да трансферния прозорец е дълъг - ама първенство във България почва рано, евротурнирите почват рано.. ЦСКА прави всичко обратно - през зимата бързахте - незнам защо имаше време до почване на първенството - сега пък толкова време няма ама се озслушвате..
gychopopov
на 21.06.2026 в 11:57:16 #56Мили помаце, вашия шумкарски отбор патладяса през 2016 година! Сега се радвате на един пумашки отбор от град Ловеч!
goso-conev
на 21.06.2026 в 11:42:58 #55Палача.. Наско не е милиардер.. Нов собственик още няма.. Бъдещият собственик все още може да се откаже.. Защо според теб Божков точно сега излезе със това предложение ?
133
на 21.06.2026 в 11:16:46 #54Га ядохте кИфтетата нямаше репутационен риск деебаващамама милиционерска.
pala4a
на 21.06.2026 в 10:18:49 #53Споко! Сираков каза,че продават двама футболисти и 5 милиона са готови! Интересно при собственик милиардер , защо се говори за продажба на футболисти за покриване на задължения не знам?!?!...
gychopopov
на 21.06.2026 в 07:31:53 #52Да, по закон заповед за изпълнение може да бъде издадена, но в този конкретен случай тя няма да доведе до автоматично принудително събиране на парите и лесно ще бъде блокирана от ФК Левски. В българското право заповедното производство (чл. 410 от ГПК) е формално. Когато новият кредитор (в случая адв. Стоян Баумайер) подаде заявление в Районния съд, съдът не проверява дали дългът наистина съществува, дали е изтекъл по давност или дали цесията е редовна. Съдът гледа единствено дали документите са попълнени правилно и дали е платена държавната такса (която за сума от 5 млн. евро е 2%, т.е. около 100 000 евро). Ако всичко е попълнено точно, съдът издава Заповед за изпълнение и я изпраща на „Левски“. От този момент нататък обаче събитията ще се развият по следния начин: 1. Светкавично възражение от страна на „Левски“ След като получи заповедта, клубът разполага със законов 14-дневен срок да подаде писмено възражение. В него е достатъчно да напише само едно изречение: „Не дължа изпълнение на претендираното вземане“, без да е необходимо да се обосновава на този етап. Подаването на това възражение автоматично спира изпълнението на заповедта. Новият кредитор няма право да извади изпълнителен лист и да прати Частен съдебен изпълнител (ЧСИ) да запорира сметките на отбора на този етап. 2. Прерастване на случая в тежко съдебно дело След възражението на „Левски“, съдът ще укаже на адв. Баумайер, че ако иска да си получи парите, трябва в едномесечен срок да заведе класическо съдебно дело (установителен иск по чл. 422 от ГПК). В това истинско дело вече съдът ще разгледа в детайли всички спорни точки,л. Изтеклата давност: Тъй като парите са давани преди 2020 г., общата 5-годишна давност за главницата най-вероятно е изтекла, което е абсолютно основание съдът да отхвърли иска изцяло. Порочното уведомяване: Фактът, че писмото е пратено от адвоката, а не от „Нове Холдинг“ (цедента), прави цесията недееспособна спрямо „Левски“ до момента на правилно уведомяване. Международните санкции: „Левски“ ще изиска съдът да провери дали преводът към адвоката не представлява схема за заобикаляне на закона „Магнитски“, тъй като самият Васил Божков призна пред БНР, че е прехвърлил вземането, защото неговите собствени сметки са блокирани. Може ли да се иска „незабавно изпълнение“ (чл. 417 ГПК)? За да получи право на незабавно принудително събиране на парите (преди „Левски“ да може да възрази), кредиторът трябва да притежава документ с особена доказателствена сила – например нотариално заверен договор, запис на заповед или банкова гаранция. Обикновените договори за търговски заем между холдинга и футболния клуб не влизат в тази категория, което означава, че бърза процедура за принудително вземане на парите е практически невъзможна. ⚽ Рискът за лиценза (Големият казус) Въпреки че делото в съда може да се проточи с години, Васил Божков правилно отбеляза в свое изявление, че опасността за „Левски“ е по-скоро спортно-административна. Според финансовия феърплей на УЕФА и БФС, за да получи лиценз за участие в първенството и в Европа, всеки клуб трябва да докаже, че няма „просрочени задължения“ към други субекти. Дори дългът да се оспорва в съда, УЕФА може да изиска от клуба да блокира (депозира) спорната сума от 5 млн. евро в специална сметка като гаранция, докато трае делото, което би било тежък финансов удар за „сините“.
gychopopov
на 21.06.2026 в 05:10:57 #51данъци*
gychopopov
на 21.06.2026 в 05:07:30 #50Киркоре, ти какви заеми плащаш бе клошар?
grizzlybear1948
на 21.06.2026 в 01:59:29 #49Както обясних вчера, дори и да им кажат да платят, те пак нямат намерение да го направят. Ще има дела, съдилища и най вероятно държавата ще им плати версиите, с нашите данъци.