"ГЕРБ вдига акциза на бездимните цигари в нарушение на закона" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Бързането се налагало заради ръста на потребление на новия вид стикове за пушене
В средата на годината в нарушение на закона управляващите се канят да повишават налози. Депутати от ГЕРБ и "Обединени патриоти" начело с председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова внесоха тези дни промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които предвиждат още от 1 октомври да се завиши акцизът за нагреваемите тютюневи изделия, т.нар. бездимни цигари.
Само преди година парламентът въведе акцизна ставка за този нов продукт, като го приравни с нарязания тютюн със ставка от 152 лева за килограм. Сега се предлага те да се облагат като класическите цигари - с твърда сума на 1000 къса и процент от продажната цена. По сметките на вносителите така акцизът ще достигне 3.54 лева за кутия.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Жилищният пазар е счупен, но държавата няма ясна идея как да го поправи", четем в "Капитал"
В проекта за Национална жилищна стратегия държавата открива, че сградите са много и стари, но предлага неясни субсидии с несигурно финансиране
Жилищният пазар в България е силно изкривен, управляван слабо и подчинен на напълно неефективни институции в лицето на местните общини. В резултат на това в момента се строят повече от нужните на годишна база жилища, докато старите стоят неподдържани и необитавани, а покупката на имот става все по-непосилна. Това са основните констатации на проекта за Национална жилищна стратегия, който е публикуван на уебсайта www.strategy.bg и ще е в процес на обществено обсъждане до края на юли.
"Ново начало, нова надежда, ново пътешествие" е заглавиe от в. "24 часа"
Посещавам България - страната на розата в Сезона на цветята, за да участвам в 7-ата среща на правителствените лидери на Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) в София - град градина, по покана на българското правителство.
Възползвам се от този случай, за да предам на българския народ и народите от ЦИЕ най-сърдечни поздрави и най-добри пожелания от китайския народ.
България се слави като люлка на славянската писменост и притежава богато културно наследство. Трудолюбивият и смел български народ написа великолепна страница в борбата за своята независимост и освобождението си. От началото на новия век страната постигна големи успехи в социално-икономическото си развитие и е изгряваща звезда на Балканския полуостров.
"Пенсионират 80 автобуса на градския транспорт в София" извежда на първа страница в. "Монитор"
Пускат тестово първия хибрид, харчи 2 пъти по-малко от дизелите
80 автобуса от столичния автопарк ще бъдат пенсионирани до края на годината, съобщиха от "Московска" 33 за "Монитор". През 2014 г. средната възраст на автобусния парк е бил 20 г., а в края на 2016 г. - 10 години. До края на 2019г. от общината планират да завършат доставките на 162 нови автобуса и така средната възраст на возилата от градския транспорт ще е 6 години.
Кметът на София Йорданка Фандъкова представи нов хибриден автобус, който ще бъде тестван 10 дни. Модерното возило ще се движи по маршрута на трамвай 10, който сега е спрян заради ремонта на ул. "Граф Игнатиев". Кметицата заяви, че експерти и шофьори ще преценят дали хибридни автобуси ще могат да се използват в столицата. Автобусът е напълно климатизиран и със съвременно ергономично оформление както на пътническия салон, така и на пространството за водача.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Общи балкански проекти ще заинтересуват Китай", четем във в. "Стандарт"
Срещата във формат "16+1" в София е толкова важна, колкото и европредседателството ни, казва Милен Керемедчиев
- Господин Керемедчиев, какво да очакваме от Седмата годишна среща в София на държавните и правителствени ръководители на страните от Централна и Източна Европа и Китай в рамките на механизма 16+1 ?
- Тази среща е толкова важна, колкото и приключилото председателство на България на Съвета на Европейския съюз. Защото освен това, че страната ни промени стереотипи и разбирания в европейските централи, показвайки, че е равноправен член в Европа и на нея трябва да се гледа с друго око, вече трябва да се говори за откриването на България към Азия и най-вече към Китай. Защото до момента страната ни изостава от останалите източноевропейски държави в привличането на чуждестранни инвестиции от Китай. В момента Пекин най-вече се е ориентирал към Полша и Унгария като основни врати за настъпване в Източна Европа. Даже една Сърбия успява да привлече повече чуждестранни инвестиции и затова нашето председателстване на срещата във формат "16+1" става възможност да се постави България на картата на китайските инвестиционни интереси.
"Известни журналисти продължават да напускат БНТ", пише "Капитал"
Пореден журналист от БНТ реши да се раздели с телевизията. Във вторник Милена Цветанска публикува статус във "Фейсбук": "Напуснах БНТ и някои от илюзиите си." Пред "Капитал" тя заяви, че не би искала да коментира това свое решение. Според източници на "Капитал" тя вероятно ще започне работа в "Нова тв като отговорен редактор новини.
Цветанска е дългогодишен журналист в БНТ. Започва работа в националната телевизия през 1993 г., първоначално като репортер по здравни и екологични теми, работи и като репортер в Народното събрание и в президентството. Няколко години е редактор, репортер и коментатор в предаването "Панорама", била е и водещ на "По света и у нас".
"Владимир Путин пристига в Белград с танкове и ракети", пише в. "Сега"
За четвърти път през последните петнадесет години руският президент Владимир Путин ще бъде на официално посещение в Сърбия. На 1 ноември той ще присъства на големия военен парад в Белград по повод 100-годишнината от края на Първата световна война. При това, както твърдят сръбските вестници, той ще докара със себе си тридесет съвременни танка Т-72 и модернизирани бронирани машини за пехотата, които ще бъдат подарък за сръбската армия, а още по-важно - и мощната система за противовъздушна отбрана "Панцир", която ще бъде продадена на правителството в Белград по "преференциални" цени. Става дума за система за отбрана от самолети и крилати ракети, която разполага с 12 противовъздушни ракети и две автоматични оръдия и която може да стреля по четири цели едновременно, отстоящи на разстояние от 1,2 до 20 километра, пише скопското електронно издание "Независен", цитирано от Агенция Фокус
"Ще бъдем единствената страна в региона, която разполага с толкова мощно оръжие", заяви сръбският военен експерт Мирослав Лазански.
"Симеон Дянков: Борисов много правилно поиска едновременно да влезем в банковия съюз и в чакалнята на еврозоната" пише в. "24 часа"
Иначе щяха да ни мотаят още дълго време. А след 20 години валутен борд, ние нямаме път назад, казва бившият вицепремиер и финансов министър.
Искането на ЕК първо в банковия съюз, после в еврозоната е все едно футболен съдия да каже, че второто полувреме ще е 2 часа, вместо 45 минути
И България, и Европа имат на разположение още няколко икономически добри години, преди следващата криза
- Неустоимата оферта на Брюксел към България се оказа покана да влезем първо в банковия съюз, а после в еврозоната. Съдържа ли се изненада в нея, г-н Дянков?
- За мен е изненада, да, защото маастрихските критерии много ясно казват какво трябва да изпълним, за да сме вътре. И там изобщо не се споменява банковият съюз, по който има дебат и в самата Европа. Да, вярно е, че в последните години стана ясно, че той е важна част от нея, но все още не е в правилата, защото има и спорове дали трябва да е там. Така че вижда ми се странно да кажат - подайте молба за банковия съюз, а след това ще ви разгледаме и за еврозоната.
"Загубихме най-колоритния историк", пише в. "Стандарт"
Божидар Димитров го познаваха и таксиджииите, а президенти и файтонджии го слушаха в захлас, казва акад. Георги Марков
Моят колега и приятел проф. Божидар Димитров беше човек с излъчване, сладкодумен историк и
винаги със собствена позиция, което е много важно като пример за по-младите колеги.
Той винаги е отстоявал своето мнение, дори да не е бил винаги прав. Всички сме човеци, не сме безгрешни. Имаше не само качества на изследовател, но и на популяризатор, което е една рядка дарба. За съжаление малцина колеги я притежават - едно е да изследваш, а друго - да популяризираш, да правиш историята интересна, привлекателна, дори забавна за зрители, слушатели и читатели. Това е много важна негова дарба. Другият му талант беше като мениджър.