Европейските лидери, които се срещнаха в Париж за спешни преговори, призоваха за по-високи разходи за отбрана, за да се увеличат отбранителните способности на континента, но останаха разединени относно възможното разполагане на мироопазващи сили в Украйна, за да подкрепят всяко мирно споразумение.

Това съобщава "Ройтерс" след проведената среща.

Германия уклончива за изпращане на войски в Украйна

Германия уклончива за изпращане на войски в Украйна

Олаф Шолц иска да види силна и суверенна Европа

"Днес в Париж ние потвърдихме, че Украйна заслужава мир чрез сила. Мир, зачитащ нейната независимост, суверенитет, териториална цялост, със силни гаранции за сигурност. Европа носи своя пълен дял от военната помощ за Украйна. В същото време имаме нужда от скок в отбраната в Европа." Това заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен. 

Относно идеята за разполагане на европейски мироопазващи сили, германският канцлер Олаф Шолц каза, че е "напълно преждевременно и напълно неправилно време да се води тази дискусия сега. Мирните преговори не са се състояли и Украйна не е казала "да".

Относно разходите за отбрана Шолц каза: "Ако европейските държави искат да харчат повече от 2% за отбрана, Германия подкрепя тези разходи да не се вземат предвид в изчисленията на европейския бюджетен дефицит."

"Днешната неофициална среща на европейските лидери беше жизненоважна първа стъпка в отговор на това предизвикателство по отношение на отбраната. Ясно е, че САЩ няма да напуснат НАТО, но ние, европейците, ще трябва да направим повече, заяви британският премиер Кийр Стармър. Въпросът за споделяне на тежестта не е нов, но сега е належащ и европейците ще трябва да се активизират както по отношение на разходите, така и на възможностите, които предоставяме на Украйна."

Великобритания може да изпрати войски в Украйна за обезпечаване на мира

Великобритания може да изпрати войски в Украйна за обезпечаване на мира

Краят на тази война не може да бъде само временен отдих, преди Путин да атакува отново

Той отбеляза още, че са на много ранен етап от процеса. Европа трябва да изиграе своята роля и той е готов да обмисля изпращането на британски сили на място заедно с други, ако има трайно мирно споразумение. Но трябва да има предпазен механизъм на САЩ, защото гаранцията за сигурност на САЩ е единственият начин за ефективно възпиране на Русия от ново нападение върху Украйна.

"Трансатлантическите отношения и нашето приятелство със Съединените щати са на нов етап и всички виждаме това. Вероятно никой не трябва да се учудва, че днес тази среща също потвърди, че нашите европейски партньори осъзнават, че е дошло времето за много по-голяма способност на Европа да се защитава." Това заяви полският премиер Донал Туск.

Той каза още, че има "много важно потвърждение, че разходите за отбрана вече няма да се третират като прекомерни разходи, така че няма да сме изложени на риск от процедурата за прекомерен дефицит и всичките ѝ неприятни последици".

Полша няма да изпраща войски в Украйна

Полша няма да изпраща войски в Украйна

Туск предупреди да не се поставя под въпрос съюзът на Европа със САЩ

"Мирните преговори трябва активно да включват ЕС и Украйна, да укрепят многостранния ред и международното право, а също и да укрепят Европа. "Ние приветстваме такива преговори, които биха могли да доведат до справедлив и траен мир, но трябва да си напомним, че това не може да бъде фалшиво приключване. Не можем да повтаряме грешките от миналото.", заяви испанският премиер Педро Санчес. 

Готови и желаещи. Това е моето мнение от днешната среща в Париж. Европа е готова и има желание да се активизира. Да води в предоставянето на гаранции за сигурност на Украйна. Готови и готови да инвестираме много повече в нашата сигурност. Подробностите ще трябва да бъдат решени, но ангажиментът е ясен, заяви Рюте. 

Украинският президент Володимир Зеленски проведе дълъг телефонен разговор с френския си колега Еманюел Макрон, съобщава УНИАН, като цитира канала му в Telegram.

"Имаме обща визия: трябва да има надеждни, силни гаранции за сигурност. Всяко друго решение без такива гаранции, например крехко прекратяване на огъня, ще бъде само още една измама от страна на Русия и прелюдия към нова руска война срещу Украйна или други европейски страни."