"Няма, няма да вървя с наведена глава, ще намеря смисъл да остана...".
Сори, Камене, не си актуален вече. Отдавна не си. Онзи смисъл, за който пееше ти, стана невидим и спокойно можеш да направиш кавър, но с друг текст, примерно - „ще вървя с наведена глава, няма смисъл да остана...". Не вярваш ли?
Питай тогава завърналите се наши медалисти от международната олимпиада по информатика в Канада. Златните им отличия не станаха повод да сложат розовите очила. Напротив, и без тях момчетата, които би следвало да се превърнат в национална гордост, бяха повече от честни - "Не виждаме смисъл да оставаме в България". Просто и ясно.
За разлика от отличниците ни по информатика, работещите в образователното министерство явно не искат да си свалят розовите очила..."Грижата за младите хора е най-важната национална кауза, за да осигурим европейско развитие на България", гласи част от Националната стратегия за младежта за периода 2010-2020, публикувана на сайта на МОМН. Явно доста ще трябва да се погрижат, ако искат да задържат способните и амбициозни млади хора в Европейска България.
Талантите ни, завърнали се от Канада, натриха носа на чиновниците от образователното ведомство, които в същата тази стратегия бяха посочили, че в момента от България емигрират основно представители на по-ниско образованите слоеве. Ако една торба медали от международна олимпиада (да не забравяме и че един от тях стана втори сред 292 участници!!) е показател за ниско образование, дано по-често да имаме повод да се хвалим с такива необразовани деца...
И дано позицията на медалистите ни по информатика, изречена насред горещото лято, стресне поне малко всички онези, които са свързани по някакъв начин с образователната ни система. Дано за малко поне им напомни, че голяма част от потенциала на онази Европейска България, за която пишат скучни доклади, не вижда смисъл да остане в нея.
"Изтичането на мозъци" от България не е спирало в последните две десетилетия. И ако някой продължава да се самозаблуждава и самоуспокоява, че емигрантите ни се занимават само с миене на чинии и тоалетни, нека да си свали своите замъглени от глупав патриотизъм очила. Отдавна отмина времето на заминаването "на всяка цена", на безразсъдното бягство.
"Не съм избягал", пееше Камен. Аз лично се сещам за трима мои скъпи хора, които избягаха, и които правят доста по-различни неща от това да мият чинии. Като цяло завършват висшето си образование и работят. Печелят достатъчно, за да не са в тежест на родителите си, като нерядко сами им помагат.
Приятелите ми са между 23 и 25-годишна възраст. При едно от малкото си връщания у нас един от тях ми каза - вие медиите наистина лъжете! Като ви чете човек, остава с впечатлението, че нещата са по-добре. Не са. По-зле са. Повярвай.
Отказах да споря с него, защото не виждах смисъл. А именно смисъл е необходим на всички млади хора у нас, независимо дали ще спечелят олимпиада по информатика или ще получат двойка на поредното контролно по математика. Смисълът обаче трудно оцелява, когато знаеш, че завършвайки висше образование у нас само може да мечтаеш за заплатата на чистачката в американското посолство; когато по централните софийски улици продължават да се движат каруци; когато момичетата в България мечтаят да получат силикон като подарък за бала...Какво да се прави - "шибан народ"... Чие беше това цветущо определение? А да, на един министър, професор...
Все пак независимо дали материалът у нас е "лош" или "народът шибан", в България все още има млади хора, които виждат смисъл в това да получават образование, да работят в страната си и да останат в нея. Вярно, не се интересуват много от политика, но пък печелят медали от престижни състезания и често стават повод за национална гордост. Поне за ден.
И ако сегашните ни управляващи не искат онзи виц, че от кризата у нас има два изхода - терминал едно и две, да стане реалност, трябва бързо да си свалят розовите очила.
Като за начало можеше господин премиерът да посрещне и медалистите ни на летището. Не защото трудът им е по-значим от този да рискуваш живота си в гасенето на пожари на чужда територия, а защото такъв жест би означавал доста солидна доза признание. И искрица надежда за това, че на някои от държавниците наистина му пука за бъдещето на нашата страна.
Спомняш ли си откога навън не си крещял, че ти си тук, че не си избягал...?
dk
на 01.09.2010 в 04:01:50 #31Нешо, грешка на пръста ли е или не правиш разлика между емигрант и имигрант?
dk
на 01.09.2010 в 03:58:05 #30Мой познат има бизнес, за него работят около 30 човека. Като всички и той изпитва определени трудности сега. Но не е закъсал определено. Дъщеря му завърши преди десетина години архитектура. Месец преди известния 11ептември отиде в Ню-Йорк със зелена карта. Работеше в супермаркет като касиер.Сега не знам, но определено не по специалността си. Няма намерение да се връща, въпреки определено добрите си възможности тук. Определено е умна и кадърна, може спокойно да си намери добре платена работа и тук, но предпочита да е там.
нешо
на 29.08.2010 в 13:23:49 #29Едиственото вярно в статията е, че напоследък имигрират само хора от малки населени места с ниска квалификация.......................................................................................................................................................................................................................................................... По-голяма глупост от тази не бях чувал.От моя клас в английската гимназия от 26 човека в момента в България сме само 4 човека.Останалите до един са в други държави.И всичките са квалифицирани и с висше образование.
daemon
на 25.08.2010 в 16:41:46 #28И пак : мега, мега малоумна статия. Черногледство, откровени лъжи, мрънкане - изключително присъщо на неудачниците, които все чакат някой да ги оправи - я отзад, я чрез парламента, я чрез някой ментак от бутилка. Абе хора, вие не разбрахте ли, че ако не си хванете живота в ръце и да се борите за личен просперитет, никой няма да ви помогне - оправяйте се сами ! Какво ми ревете против "държавата, парламента, депутатите, кмета, Софийска вода, Енергото и парното". Абсолютно не е вярно, че тук е много зле - и в другите страни е зле.
Firstwave
на 25.08.2010 в 16:07:18 #27Смело могат да са 80%. Ама то мрънкалата, където и да ги пратиш са същите несретници. Като си некадърен и недоволен няма да си добре и на Марс.
boris
на 25.08.2010 в 12:51:12 #26Защо е това черногледство? Лично по мой наблюдения, качеството на живот в България е по-добро от поне 70-80% от държавите в света! Единствено е по-зле само в сравнение с държавите от Западна Европа и САЩ и някой държави в Далечният Изток! От какво се оплаквате лигльовци!???
don Pozo
на 25.08.2010 в 09:11:05 #25Ай сектир бе оптимисти. Булгаристан е държава на физкултурници, милиционери и цигани. Въобще нещо като индиански резерват. Нали вземат терк от тях. Скоро ще затворят границата с т.н. ЕС .Затова който може бяга.
odin
на 24.08.2010 в 22:33:48 #24А Нюз.бг е най-долнопробния бърдак в България. В доста оспорвана конкуренция с Днес.бг е
ЖороПешеходеца
на 24.08.2010 в 16:45:41 #23При едно от малкото си връщания у нас един от тях ми каза - вие медиите наистина лъжете! Като ви чете човек, остава с впечатлението, че нещата са по-добре. Не са. По-зле са. Повярвай. 2-ри път.......Ти сериозно идиотка ли си някаква ?? Хората в тая държава не знаят ли какво е според теб навън ?? Булшинството вече за излизали много пъти..... Медиите лъжели,че нещата били по добре ??? И за какво лъжат медиите?? Една от новините на нюза до преди 1 час беше ,че България и РУмъния са със най скапани здравеопазващи системи..........Кажи за какво лъжат медиите ,че аз не се сещам За ниските заплати в БГ или за скапаните пътища за кое ??? Скрии се малоумие такова и поне се обаждаи........
ЖороПешеходеца
на 24.08.2010 в 16:40:45 #22Талантите ни, завърнали се от Канада, натриха носа на чиновниците от образователното ведомство, които в същата тази стратегия бяха посочили, че в момента от България емигрират основно представители на по-ниско образованите слоеве. Абе дете найвно защо не престанеш да си пишеш глупостите в тоя форум се чудя? Или още повече кой ти публикува глупостите всеки път..... ТИ разбираш ,че до 96 тая държава нямаше действащо правителство и стабилен политически процес нали ?? За какви чиновници в образователното министерство пишеш въобще??? Какво може да направи един чиновник ,като 20 години в държавата не се е случвало нищо ???? Започни с тия ,които стоят над чиновниците........в еди кое си министерство..... 20 годишна пикла си сигурно.....хабер си нямаш....Както трябва да стане според тебе от 97-а до сега защото тогава за първи път БГ правителство си изкара мандата до край......България да стане Лас Вегас на Балканите ли какво ???? Адски ти е скапана статията.........
avatar
на 24.08.2010 в 16:22:56 #21Мн добра статия! Напълно съм съгласен с позицията на авторката. А вс, които все още живеят в заблудя да отидат на летището и да видят как всеки ден заминават десетки млади хора.
Firstwave
на 24.08.2010 в 11:16:23 #20Поредната изпаднала журналистка, която си търси място под слънцето. Като си некадърна не с наведена глава, ами с оклюмал нос ще вървиш. Я хващай метлата или чиниите, вместо да пишеш.
Uau
на 24.08.2010 в 04:24:57 #19Откога търся този смисъл да остана,но още не съм го намерил и затова за всеки случай преди време предприех маневрата да не оставам и да продължавам да го търся на друго място,защото нямам два живота да гласувам цял живот за едни и същи пачаври,да връщам техните борчове и да се чудя да оставам ли или да не оставам.Парите нямат значение в моята ситуация и не останах в знак на протест,но не съм забравил,защото някой трябва да ми плати,както един ден всичко се плаща на този свят така както аз съм плащал без да съм знаел къде ми отиват парите а то се знае по дяволите.
Bozo Kosmev
на 24.08.2010 в 02:15:42 #18http://dolupodpisanata.blog.bg/lichni-dnevnici/2008/10/28/sezonyt-na-emigrantite.248319
buddy
на 23.08.2010 в 23:44:17 #17Че образователното министерство по глупав начин интерпретира емиграционните нагласи е повече от ясно, но то изобщо не е отговорно за това, че в България търсенето на специалисти по информатика почти не съществува. А търсенето идва от местния пазар на труда. Какво се развива в България, че да има нужда от информатика? Роботика? Кибернетика? Автоматизирани производствени системи и нови технологии? Еми като няма търсене на местния пазар, момчетата ще го намерят на външния пазар! Никой не може да ги обвини за това че искат да се реализират като програмисти. Алтернативата е да стоят в Родината и да чакат да падне тавана. През това време ще остареят и ще озлобеят (защото има за какво).
Zaphodbbx
на 23.08.2010 в 22:02:49 #16Аз пък вървя с изправена глава и намерих смисъл да остана. Приятели също се прибраха от Германия и работят тук. Ама нямам нищо против да ми плащат като на немска чистачка - 2000 евро в България, честно. Още много мога да пиша, но мисълта тепърва да се интегрирам в чужбина, да съм винаги втора ръка - не съм УАСП или ехтер Дойче, не ми понася. Може да си уважаван в професионалния си кръг, може да си бог там, но като идеш да си купиш хляб, и им виждаш вкиснатите физиономии (е крият ги, но се усеща с времето, че някак си не си Мюлер примерно). Да, ок е, има ред, но и не малко черни и "космонавтки" (така викат на ония с ниджабите). Имаше един виц - След 50 години двама немски полицаи проверяват документи на минувач - "Ха, ела да видиш!" - "Я, егати интересното немско име има тоя - Мюлер - какво ще кажеш, Ахмед?"
el viejo
на 23.08.2010 в 20:11:13 #15Никакво значение няма дали този, или онзи ще емигрира в чужбина! Няма незаменими хора! Винаги се намират по-умни и по-достойни, които могат да свършат това, което е необходимо. Като пример вижте, как възпитаниците на ВИФ се оказаха подготвени за пазарен бизнес, след като соц.икономисти, соц. инжинери и соц менажери бяха отстранени! Гадното е, че вече доста от отдавна никой не дефинира целите и произтичащите от тях задачи и проблеми за решеване в България! Сигурен съм, че младите информатици, нямаше да бързат да се предлагат за степендии на запад, чрез медиите, ако някой бе определил целите и проблемите на нацията и държавата ни и всеки виждаше своето място в тяхото решаване! Но, няма такова нещо у нас! България се управлява от външни сили и то дистанционно, от поставили се в тяхна услуга българи, наричащи се политическа класа, от които дистанционно управляващите си избират Управляващи държавата, които са повече от лакей и слуги на чуждият капитал у нас, от колкото български радетели! Всички правителства до сега, особено това на Б.Борисов е целеустремено към задоволяване най-ретроградни и антибългарски искания на задгранични сили, на които хич, ама хич не им пука какво става с България и народа и утре! Нашата Политическа класа изглежда обсебена, купена, или под въздействието на психотронни технологии, позволява да бъдат източвани в чужбина безвъзвратно, безплатно и безнаказано всякакви наши ресурси. Народа ни превъръщан в жалка безизразна сган - няма никакви признаци на обществ. Територията ни се превръща пущинак и се изкупва от чужденци на безценица методично, педантично и търпеливо. Тук таме няколко града в България все още дават признаци на живот и може да се се възроди нацията, ако стане чудо и отхвърлим психотронният и икономически ярем - започвайки от нашите чуждопоклонници и след това постявяйки исканията си не само към Русия, а и към останалите "Инвеститори" и банкери. Иначе, давате ли си сметка къде ни водят Бойко Борисов, Иван Костов и Мартин Димитров и подтичквашият за пълнеж около тях Волен Сидеров. Спираме българските енергетични проекти с Русия! А, после! Никой не казва нищо. Какво става! Какво ще развива като икономика страната? - Туризъм? Няма страна в света, която да не е много бедна, ако основно перо в икономиката е Туризма! - Земеделие? Няма страна в Европа и развитият свят, където земеделието да не е на дотации, а ние ако някой ни заблуждава, че то ще пълни бюджета, заначи халюционираме под медиина наркоза! Трябва ни събуждане от медиината дрога, която ежедневно ни залива, като начало!
White Knight
на 23.08.2010 в 19:29:16 #14РОУБИНИ ГЛОБАЛ ИКОНОМИКС : The Shape of Bulgarian Things to Come Edward Hugh Aug 23, 2010 10:42AM As the IMF say in their most recent staff report on the country, the aftermath of the recent severe economic crisis leaves us with the question as to whether potential output growth in Bulgaria in the years to come is going to be markedly lower than it was during the boom years. As the IMF point out, the current recession was preceded by an investment boom in construction, real estate and the associated financial sectors. Now that the boom (which was always unsustainable, Bulgaria's current account deficit in 2007 hit almost 27% of GDP) is well and truly over in these sectors, the strong associated decline in investment could have large negative effects on output. Moreover, it will take considerable time before the excess labor and resources that are no longer needed in these sectors can be absorbed by other sectors, which suggests that the rate of unemployment may rise yet further and remain higher for some considerable time. Not a uniquely Bulgarian story, but none the less important for that. Following several years of strong increases (around 6% a year) Bulgarian growth declined sharply in 2009 when the economy was hit hard by credit squeeze which formed part of the global economic and financial crisis. Capital inflows, which had been keeping the current account deficit afloat, dropped from a peak of 44 percent of GDP in 2007 to less than 10 percent of GDP in 2009. As a result, investment, which had risen by over 20 percent annually during the previous two years, fell by nearly 30%. And as the investment flows dried up, the Current Account deficit closed rapidly, as imports (and domestic consumption) dropped back sharply. Employment also started to fall, while the unemployment rate rose rapidly, hitting a seasonally adjusted 9% in March and April this year, according to Eurostat seasonally adjusted data. The question the IMF ask, about whether Bulgaria will be able to return to the high growth rates of 2001–08 is no idle one, since with a shrinking and ageing population, and an external debt which stands at around 110% of GDP, sustainability in the medium term means finding a level of growth which can enable to country to pay down its debt and support its pension and health systems. And this will be no easy task, given that the early strong revenue flows from domestic consumption (VAT) have now fallen sharply and are unlikely to rebound as the country becomes increasingly export dependent for growth, and exports don't have VAT attached. Again, this isn't only a Bulgarian problem, but it is there as an issue. Recent changes in pension system parameters and contribution rates have also put significant pressure on Bulgaria's pension finances. During the years 2003 to 2007 total revenue surged by about 51 percent and Bulgaria experienced the strongest rise in its revenue-to-GDP ratio among the new EU member states (about 4½ percent of GDP). This sudden increase in income encouraged the Bulgarian authorities to offset part of the additional revenue by lowering social security contributions. Rates were cut by 6 percentage points from 2002 to 2007 (for the pension and unemployment funds) and there was a further 2.4 percentage points reduction in 2009. As a result budget financing of the pension system has risen sharply during the recession. Before 2008 budget transfers to close the financing gap of the pension fund had averaged about 3 percent of GDP. This increased to about 5 percent of GDP in 2009 and for 2010 the budget anticipates a transfer of more than 6 percent of GDP. And if there is not a sharp rebound in domestic consumption (which in all probability there won't be) these shortfalls become structural, not cyclical, and solutions will need to be found. Hoisted On Your Own Peg Apart from the obvious demographic impediments the country faces, there are other reasons to think that getting back to moderate sustainable growth may be more difficult that it initially appears. In the first place, Bulgaria operates a currency peg with the euro, yet during the boom years the country had very high inflation rates. As a result a sharp loss in competitiveness occured, a loss which, as the IMF point out, was not accompanied by any substantial corresponding productivity gain. The other evident consequence of this loss of competitiveness was that the country developed a trade deficit, a deficit which though it has reduced following the collapse of imports still exists. In order to return to sustainable (export lead) growth, this deficit needs to become a surplus. Growth during the boom years was driven by large capital inflows that fueled strong growth in the non-tradable sector. As future capital inflows are likely to remain at a level well below that of the boom years, with growth in the non-tradable sector remaining weak at best, future growth will only be rebound if the tradable sector takes over as an engine of growth. And with lower investment, the robust employment growth the country saw during the years 2001–08 will be difficult to reproduce. Much of the strong employment growth was driven by strong growth in the non-tradable sector. Total employment rose by 20 percent during this period, and three quarters of this came from the construction, real estate, wholesales and financial service sectors. So the country (like so many others in the East and South of Europe) must now make a major shift from non-tradeables to tradeables, and this in the context of a currency peg (and a significant level of external indebtedness) is not going to be an easy task. Signs of Recovery? Bulgaria does not publish seasonally adjusted quarter-on-quarter growth numbers, but given that the economy only shrank by 1.5% year-on-year (according to the flash estimate published by the statistics office on August 13),
МайкълКапустин
на 23.08.2010 в 18:45:17 #13Само най-ограничените селяни не разбраха какво е глобализация.
ТеНеТеМе
на 23.08.2010 в 16:45:32 #12"Сори, Камене, не си актуален вече" - много надут старт за статийката на женицата. Отворковци не ми се четат, щото им липсва журналистическа дълбочина.